საქართველოს ეროვნული ნაკრების წარმატება ინფორმატიკის საერთაშორისო ოლიმპიადაზე
ინფორმატიკის  (IOI 2023)  35-ე საერთაშორისო ოლიმპიადაზე, რომელიც წელს უნგრეთში, ქალაქ სეგედში  გაიმართა,  საქართველოს ეროვნული ნაკრები გუნდის წევრებმა  ვერცხლისა და 3 ბრინჯაოს მედალი მოიპოვეს.  ვერცხლის  მედლის მფლობელი  გახდა ანდრია რაზმაძის სახელობის  ქუთაისის  N41  ფიზიკა-მათემატიკის საჯარო  სკოლის მოსწავლე თარაშ დოლაბერიძე, ხოლო ბრინჯაოს მედლები  მოიპოვეს  კომაროვის თბილისის ფიზიკა-მათემატიკის N199  საჯარო სკოლის მოსწავლეებმა ლუკა მელაძემ, ლუკა მოსიაშვილმა და ირაკლი სულამანიძემ. ოთხივე მათგანი საინფორმაციო ტექნოლოგიების სასწავლო ცენტრის, „მზიურის“ აღსაზრდელიცაა.
საერთაშორისო სასწავლო  ოლიმპიადებში საქართველოს ნაკრები გუნდების შერჩევა   და მონაწილეობა  საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს ინიციატივითა და შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული  სამეცნიერო ფონდის ადმინისტრირებით ხორციელდება.
გუნდის ლიდერია გიორგი მანდარია,  თანალიდერი -  ბაქარ გამეზარდაშვილი, ასისტენტი - ვახტანგ შეკიშვილი, დამხმარე პედაგოგი-გურამ ქოთოლაშვილი.  საქართველოს ეროვნული ნაკრები წელს ეროვნული ოლიმპიადის მესამე ტურში გადასული მოსწავლეებით დაკომპლექტდა. მათ დამატებითი ორი შესარჩევი ტური გაიარეს, ნაკრებისა და რეზერვის შემადგენლობა კი, ორივე ტურში დაგროვილი ქულების ჯამის მიხედვით განისაზღვრა.
საერთაშორისო სასწავლო  ოლიმპიადები გამოირჩევიან მასშტაბურობითა და ხანგრძლივი გამოცდილებით.  მათი მიზანია სხვადასხვა სასწავლო დისციპლინაში მოსწავლეების ცოდნისა  და უნარ-ჩვევების ამაღლება-დახვეწა.

Remarkable Success of the Georgian national team at the International Informatics Olympiad
During the 35th International Olympiad in Informatics (IOI 2023), which took place this year in Szeged, Hungary, the Georgian national team achieved remarkable results, won one silver and three bronze medals. Among the outstanding achievers were Tarash Dolaberidze, a student at Andria Razmadze Public School of Physics and Mathematics in Kutaisi N41, who won a silver medal. Additionally, Luka Meladze, Luka Mosiashvili, and Irakli Sulamanidze also received bronze medals for their exceptional performances. It's worth noting that all four of these talented individuals are beneficiaries of the information technology training center "Mziuri."
The selection and participation of Georgia's national teams in international educational Olympiads are organized through the joint efforts of the Ministry of Education and Science of Georgia and by the administration of the Shota Rustaveli National Science Foundation of Georgia.
The leader of the team is Giorgi Mandaria, co-leader - Bakar Gamezardashvili, assistant - Vakhtang Shekishvili, serves as the assistant teacher - Guram Kotolashvili. This year, the Georgian national team was composed  of students who went to the third round of the National Olympiad. They passed two additional qualifying rounds, and the composition of the national team and reserve team was determined based on the sum of points accumulated in both rounds.