,,ჰორიზონტი 2020“-ის საინფორმაციო დღე
შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდისა და EaP PLUS პროექტის ორგანიზებით, მიმდინარე წლის 21 ნოემბერს, 09:30 – 17:30 საათზე ქ. თბილისში, სასტუმროში Courtyard by Mariott ჩატარდება პროგრამა ,,ჰორიზონტი 2020“-ის საინფორმაციო დღე. ღონისძიების მიზანია საქართველოს მეცნიერთა ცნობიერების ამაღლება პროგრამა ,,ჰორიზონტი 2020“-ის და შესაბამის კონკურსებში მონაწილეობის შესახებ. საინფორმაციო დღის ფარგლებში განიხილება ,,ჰორიზონტი 2020“-ის 2018-2020 წლების სამუშაო პროგრამა, კონკურსებში მონაწილეობის სამართლებრივი და ფინანსური საკითხები, საქართველოს მეცნიერთათვის საერთაშორისო თანამშრომლობის გაღრმავების შესაძლებლობები (მათ შორის Grants for Networking), საპროექტო წინადადებების შეფასებასთან დაკავშირებული საკითხები. ამასთანავე, აღსანიშნავია, რომ დაგეგმილ ღონისძიებაზე განსაკუთრებული ყურადღება დაეთმობა ჰორიზონტი 2020-ის ახალი სამუშაო პროგრამის ფარგლებში გამოცხადებულ SPIRE-ის(Sustainable Process Industry) კონკურსებსა და მათში აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნების (მათ შორის საქართველოს) ჩართულობის პრიორიტეტულობას. შესაბამისად, ღონისძიება განსაკუთრებით ინფორმატიული იქნება ენერგეტიკის მიმართულების მკვლევრებისთვის. პრეზენტაციებს წარადგენენ საერთაშრისო ექსპერტები და პროგრამა ,,ჰორიზონტი 2020“-ის ეროვნული საკონტაქტო პირები (NCP).
საინფორმაციო დღე გაიმართება ევროკავშირის კვლევისა და ინოვაციისა ჩარჩო პროგრამა „ჰორიზონტი 2020“-ის მიერ დაფინანსებული პროექტის EaP PLUS-ის, ერთ-ერთი აქტივობის ფარგლებში. შეხვედრის სამუშაო ენაა ინგლისური. ღონისძიების დღის წესრიგი გამოქვეყნდება უახლოეს პერიოდში.

Horizon 2020 Information Day
The Shota Rustaveli National Science Foundation of Georgia with support of EaP PLUS Project is organizing Information Day regarding EU Framework programme for research and Innovation “Horizon2020”. The event will be held on November, 21, 2017 from 09:30 to 17:30 at the hotel Coutryard by Marriot in Tbilisi. Main aim of the Information Day is to raise awareness regarding “Horizon 2020” and the programme calls. H2020 new work programme for 2018-2020 and thematic calls in accordance with various sections of the framework programme will be reviewed on the event along with legal and financial issues, international collaboration opportunities for Georgian scientists (including Grants for networking), and project proposal evaluation issues.
It is worth mentioning that special attention will be paid to the SPIRE (Sustainable Process Industry) calls under the new work programme and EaP countries’ (including Georgia) participation in them. Thus, the event will have special importance for the scientists in the field of Energy. Besides, presentations will be given by the international experts and H2020 National Contact Points (NCPs) during the event.
The information day will be held as part of the EaP PLUS Project funded by the EU Framework programme for Research and Innovation “Horizon 2020”. Working language of the event is English. The agenda of the Information Day will be published in the nearest future.