EURAXESS-Georgia-ს მმართველი კომიტეტის სხდომა
14 ნოემბერს, შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნულ სამეცნიერო ფონდში EURAXESS –ის საქართველოს წარმომადგენლობის - EURAXESS-Georgia-ს მმართველი კომიტეტის სხდომა გაიმართა. რუსთაველის სამეცნიერო ფონდის გენერალურმა დირექტორმა, Euraxess- Georgia-ს მმართველი კომიტეტის თავმჯდომარე ზვიად გაბისონიამ ისაუბრა საქართველოს ევროკომისიის კვლევებისა და ინოვაციების სახელმწიფოთაშორის ორგანიზაცია EURAXESS-ში გაწევრიანების მნიშვნელობასა და მიზნებზე, დიდ გარღვევაზე მეცნიერებაში, რაც ახალი ფართო შესაძლებლობები და პერსპექტივაა საქართველოს მეცნიერებისთვის მისი განვითარებისა და ევროპულ სტანდარტებზე ასაყვანად. აღნიშნა, რომ „EURAXESS”-ში გაწევრიანება საშუალებას მისცემს საქართველოს მეცნიერებს, მონაწილეობა მიიღონ როგორც Horizon 2020-ისა და ERC- ის ფარგლებში გამოცხადებულ კონკურსებში, ასევე „EURAXESS”-ის წევრი სახელმწიფოების მიერ გამოცხადებულ შიდასახელმწიფოებრივ პროექტებში.
რუსთაველის ფონდის სამეცნიერო დეპარტამენტის უფროსმა, EURAXESS-Georgia Network Startup-ის კოორდინატორმა ქეთევან გაბიტაშვილმა წარადგინა პრეზენტაცია „EURAXESS“ -ის, მისი მიზნებისა და მეცნიერებისთვის შეთავაზებული სერვისების შესახებ, ისაუბრა პროექტის EURAXESS-Georgia Network Startup -ის განვითარების ეტაპებსა და ძირითად მიმართულებებზე, მის ამოცანებზე, რუსთაველის ფონდის მიერ ამ მიმართულებით ჩატარებულ აქტივობებზე, რომელიც ფართოდ გაშუქდა მასმედიით. ”EURAXESS“ -ის, პორტალ EURAXESS-Georgia-ს პერსპექტივებსა და შესაძლებლობებზე ისაუბრა ფონდის გენერალური დირექტორის მოადგილე ნინო გაჩეჩილაძემ.
შეხვედრაში მონაწილეობდნენ საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროს უმაღლესი განათლებისა და მეცნიერების განვითარების დეპარტამენტის უფროსი ნინო წერეთელი, საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან დევნილთა, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროს წარმომადგენელი ქეთევან გოგინაშვილი, საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს წარმომადგენელი სალომე მექვაბიშვილი, საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს წარმომადგენელი სალომე მარკოზია, სახელმწიფო სერვისების განვითარების სააგენტოს წარმომადგენელი ეკატერინე ოდიშარია, საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტროს წარმომადგენელი მიხეილ სულაბერიძე, საქართველოს შსს აკადემიის წარმომადგენელი ბექა გულბანი. Euraxess- Georgia-ს მმართველი კომიტეტის წევრებმა გამოთქვეს მოსაზრებები და სამომავლო რეკომენდაციები განსახილველ საკითხთან დაკავშირებით.
შეხვედრას ესწრებოდნენ პროექტის მონაწილეები, რუსთაველის სამეცნიერო ფონდის სამეცნიერო დეპარტამენტის თანამშრომლები სალომე შარაშენიძე და ლანა დავითულიანი.

EURAXESS-Georgia’s governing committee session
On November 14, At the Shota Rustaveli National Science Foundation, EURAXESS-Georgia’s governing committee session was held.  Director General of Shota Rustaveli National Science Foundation of Georgia – Prof. Zviad Gabisonia, spoke about the importance of Georgia's membership of the EU's Interstate Organization for Science and Innovation - EURAXESS - for wider opportunities and new services for Georgian scientists and for its development.
Head of the Rustaveli Foundation's Science Department, Coordinator of EURAXESS-Georgia Network Startup - Ketevan Gabitashvili gave a presentation on EURAXESS, its goals and services for scientists, spoke about the development stages and key directions of the EURAXESS-Georgia Network Startup project. Deputy Director General of the Foundation – Mrs. Nino Gachechiladze also spoke about the prospects and opportunities of EURAXESS’s portal - EURAXESS-Georgia.
The meeting was attended by the head of the Higher Education and Science Department of the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia – Nino Tsereteli, Representatives from: Ministry of Internally Displaced Persons from the Occupied Territories, Labour, Health and Social Affairs of Georgia – Ketevan Goginashvili, Ministry of Economy and Sustainable Development – Salome Meqvabishvili, Ministry of Justice of Georgia – Salome Markozia, Public Service Development Agency – Ekaterine Odisharia, Ministry of Foreign Affairs of Georgia – Mikheil Sulaberidze, The Academy of the Ministry of Internal Affairs of Georgia – Beka Gulbani.
Participants of the project - Salome Sharashenidze and Lana Davituliani, staff members of the Rustaveli foundation’s Science Department, also attended the meeting.