დისტანციური ლექცია: „26 მაისი-ისტორიული თარიღი-საქართველოს დამოუკიდებლობის აღდგენის დღე“
26 მაისს, საქართველოს დამოუკიდებლობის დღეს, შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდის გრანტიორებისთვის, პედაგოგებისთვის, მოსწავლეებისთვის ისტორიკოსმა, ივანე ჯავახიშვილის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის დოქტორანტმა დიმიტრი სილაქაძემ ჩაატარა დისტანციური ლექცია: „26 მაისი-ისტორიული თარიღი-საქართველოს დამოუკიდებლობის აღდგენის დღე“.
რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდის დირექტორმა ზვიად გაბისონიამ ღონისძიების მონაწილეებს მიულოცა 26 მაისი - უდიდესი ეროვნული დღესასწაული, ისაუბრა რუსთაველის ფონდის მიერ მაისის თვეში ჩატარებული ონლაინ ლექციების სერიაზე.
დიმიტრი სილაქაძის ლექცია ეხებოდა პირველი რესპუბლიკის შექმნის, დამოუკიდებლობის გამოცხადების წინა პერიოდს, საუკუნეების განმავლობაში თაობების, ინტელექტუალური ელიტის ბრძოლას ქვეყნის იდენტობის აღდგენა-გადარჩენისთვის, ავტონომიის იდეას, ქართული პოლიტიკური და საზოგადოებრივი ელიტის მზადყოფნას ქვეყნის დამოუკიდებლობის გამოსაცხადებლად, გერმანიის როლს ამ პროცესებში, ქვეყნის საშინაო და საგარეო პოლიტიკას.
ისტორიკოსმა ისაუბრა ამ დღის ისტორიულ მნიშვნელობაზე და მის მთავარ მონაპოვარზე, მემკვიდრეობაზე დღევანდელი თვალსაზრისით- პროგრესული კონსტიტუცია, დემოკრატიული კანონმდებლობა, პროდასავლური საგარეო პოლიტიკა, ქვეყნის განვითარების სწორი კურსი, უპასუხა შეხვედრის მონაწილეების კითხვებს.

On May 26, Georgia's Independence Day, Dimitri Silakadze, a historian and professor at Ivane Javakhishvili Tbilisi State University, delivered a remote lecture "May 26 - Historical Date - Georgia's Independence Day" for grantees of Shota Rustaveli National Science Foundation of Georgia,  professors  and students.
Zviad Gabisonia, Director General of Shota Rustaveli National Science Foundation of Georgia, congratulated the participants of the event on May 26 - the biggest national holiday, spoke about the series of online lectures held by the Rustaveli Foundation in May.
Dimitri Silakadze's lecture was about the establishment of the First Republic, the period before the declaration of independence, the struggle of generations to save the country's identity, the idea of ​​autonomy, the readiness of the Georgian political and public elite to declare the country's independence, Germany's role in these processes, the country's domestic and foreign policy. The historian spoke about the historical significance of this day and its main achievement, heritage.