ფონდი აგრძელებს მეცნიერთა რეგისტრაციას ექსპერტთა ბაზაში
შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდი აგრძელებს საქართველოს და უცხო ქვეყნის მეცნიერთა რეგისტრაციას საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდის ექსპერტთა ბაზაში. აღნიშნული ბაზა ივსება ქართულ და ინგლისურ ენებზე. საერთაშორისო ექსპერტები ავსებენ მხოლოდ ინგლისურ ვერსიას.
აქვე, შეგახსენებთ, რომ აღდგენილია ფონდის კონკურსების შემფასებელ გარეშე ექსპერტთა კონფიდენციალობის საკითხი. საქართველოს მთავრობის მიერ ინიცირებული საკანონმდებლო ცვლილებებით (საქართველოს ზოგადი ადმინისტრაციული კოდექსის 21-ე მუხლის მე-7 პუნქტი, ცვლილების თარიღი 16.06.2017), კონფიდენციალურია იმ ექსპერტთა ვინაობა, რომლებიც უზრუნველყოფენ სამეცნიერო საგრანტო, აგრეთვე ინოვაციური პროექტის დაფინანსების კონკურსის/კონკურსების ფარგლებში წარდგენილი პროექტების შეფასებას. ამასთანავე, 2017 წლის 16 ივნისს ცვლილება შევიდა "მეცნიერების, ტექნოლოიების და მათი განვითარების შესახებ" საქართველოს კანონის მე/151 მუხლში და დაემატა შემდეგი შინაარსის მე-4 პუნქტი: "იმ ექსპერტთა ვინაობა, რომლებიც უზრუნველყოფენ სამეცნიერო ფონდის მიერ ადმინისტრირებული საგრანტო კონკურსის/კონკურსების ფარგლებში წარდგენილი პროექტების შეფასებას, კონფიდენციალურია.“
გთხოვთ გაითვალისწინოთ, რომ ექსპერტთა ბაზიდან მეცნიერთა შერჩევა მოხდება სამეცნიერო პროდუქტიულობის მაჩვენებლებისა (c, h index) და სამეცნიერო-კვლევით საერთაშორისო პროექტებში მონაწილეობაზე დაყრდნობით. შერჩევისას აგრეთვე, გათვალისწინებული იქნება ინტერესთა კონფლიქტის საკითხი.

The registration of scientists in the database of experts of the Shota Rustaveli National Science Foundation of Georgia is in progress
The Shota Rustaveli National Science Foundation of Georgia extends the registration of Georgian and international scientists in the experts' database of the Foundation. The database should be filled out in Georgian and in English. International experts are required to fill in only the English version.
According to the new legislation, initiated by the Parliament of Georgia (General Administrative Codex, Article 21, Item 7. Date of change: 16.06.2017), identities of the experts who take part in the peer review and evaluation process of scientific proposals submitted through a call for proposals, are confidential. According to the law on “Development of Science and Technology”, amended on 16th of June, 2017, Article 51, Item 4, identities of the experts who partake in the evaluation process of the projects submitted through calls for proposals administered by a science foundation, are confidential.
Please note, that experts will be selected according to their scientific productivity (c, h Index) and participation in international scientific events and conferences. During the selection of the experts, potential conflicts of interests will be considered as well.
In order to register at the experts’ database of the Foundation, please visit the following link: http://rustaveli.org.ge/experts/home
Shota Rustaveli National Science Foundation of Georgia expresses profound gratitude to the scientists for their trust and collaboration.