ფონდი აცხადებს გამოყენებითი კვლევებისათვის სახელმწიფო სამეცნიერო გრანტების 2016 წლის კონკურსს
კონკურსის მიზანია ხელი შეუწყოს გამოყენებითი და ტექნოლოგიური ხასიათის სამეცნიერო კვლევების შემდგომ განვითარებას, საგრანტო კონკურსის ღია წესით შეარჩიოს და დააფინანსოს გამოყენებითი ხასიათის სამეცნიერო-კვლევითი პროექტები. განსაკუთრებული მნიშვნელობა ენიჭება ინოვაციური კვლევების გამოვლენას, რომელთა შედეგად მიღებულ მაღალტექნოლოგიურ პროდუქტზე მოთხოვნაა ადგილობრივ და/ან საერთაშორისო ბაზარზე და პასუხობს ახალი ტექნოლოგიების განვითარების სფეროში არსებული პრობლემების გადაჭრას. აგრეთვე მნიშვნელოვანია კომერციალიზაციის პოტენციალის მქონე პროექტების გამოვლენა და კვლევის შედეგად სამრეწველო ნიმუშის/პროტოტიპის სახით ახალი/გაუმჯობესებული პროგრამული უზრუნველყოფის, მასალების, სამკურნალო საშუალების, მოწყობილობის, კონსტრუქციის და ა.შ. შექმნა და შესაბამისი ტექნოლოგიის შემუშავება/სრულყოფა.
გამოყენებითი კვლევებისათვის სახელმწიფო სამეცნიერო გრანტების კონკურსში საგრანტო პროექტები შესაძლებელია წარდგენილ იქნეს შემდეგ სამეცნიერო მიმართულებებში (ქვემიმართულებები იხილეთ კლასიფიკატორში):
გ) სამედიცინო და ჯანმრთელობის მეცნიერებები;
ე) ჰუმანიტარული მეცნიერებები (მხოლოდ ინტერდისციპლინური პროექტების შემთხვევაში);
ვ) სოციალური მეცნიერებები (მხოლოდ ინტერდისციპლინური პროექტების შემთხვევაში).
- წამყვანი ან/და თანამონაწილე ორგანიზაციის სახით – საქართველოს კანონმდებლობის შესაბამისად შექმნილ საჯარო სამართლის იურიდიულ პირებს, საქართველოში რეგისტრირებულ კერძო სამართლის არასამეწარმეო (არაკომერციულ) იურიდიულ პირებს, რომელთა წესდების/დებულების მიზანია სამეცნიერო კვლევების განხორციელება; უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებებს;
- ძირითადი პერსონალის სახით – მაგისტრანტს, დოქტორანტს, მაგისტრის, დოქტორის ან მათთან გათანაბრებული აკადემიური ხარისხის მქონე პირს
- დამხმარე პერსონალის სახით - პროექტის ფარგლებში დასაქმებული პირს/პირებს, რომელიც ეხმარება ძირითად პერსონალს ტექნიკური საკითხების მოგვარებაში;
კონკურსის შეფასება ხორციელდება 2 საფეხურად:
კონკურსში შემოსული პროექტები პირველ საფეხურზე შესაფასებლად იგზავნება საზღვარგარეთ, საერთაშორისო დამოუკიდებელ ექსპერტებთან, შესაბამისად, ფონდში საპროექტო განაცხადები თანდართულ დოკუმენტაციასთან ერთად წარმოდგენილი უნდა იყოს ორ ენაზე - ინგლისურად და ქართულად. აუცილებელია პროექტების გამართულ ინგლისურ ენაზე წარმოდგენა! ექსპერტებთან იგზავნება პროექტის ინგლისური ვერსია. ინგლისურენოვანი თარგმანის ხარისხზე და სიზუსტეზე სრულად პასუხიმგებელია განმცხადებელი (პროექტის ხელმძღვანელი და წამყვანი ორგანიზაცია).
პროექტების საბოლოო შეფასება გამოიანგარიშება კონკურსის პირველ საფეხურზე საერთაშორისო დამოუკიდებელი ექსპერტებისაგან მიღებული შეფასებებისა და მეორე საფეხურზე კომისიისაგან მიღებული ქულების საფუძველზე.
კონკურსის ფარგლებში შეფასების პირველ ეტაპზე პროექტის მიერ 18 და უფრო დაბალი ქულის მიღების შემთხვევაში (მაქსიმალური 60 ქულის 30% და ნაკლები %) პროექტის სამეცნიერო ხელმძღვანელს არ შეუძლია 2017 წელს გამოცხადებულ გამოყენებითი კვლევების სახელმწიფო გრანტების კონკურსში მონაწილეობის მიღება პროექტის ხელმძღვანელის სახით.
- კონკურსის გამოცხადება: 21 აპრილი.
- ჯგუფური კონსულტაციები:
- 22 აპრილი, 16:00 სთ - შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდის საკონფერენციო დარბაზი;
- 26 აპრილი 16:00 სთ - ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტი G კორპუსის 106-ე აუდიტორია;
- 5 მაისი 16:00 სთ - შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდის საკონფერენციო დარბაზი;
- 10 მაისი 16:00 სთ - ივ. ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის 107-ე აუდიტორია (I კორპუსი);
- 11 მაისი 14:00 სთ - აკაკი წერეთლის სახელობის ქუთაისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის მწვანე დარბაზი;
- 16 მაისი 16:00 სთ - საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის გ. ნიკოლაძის სახ. აუდიტორია;
- 19 მაისი 16:00 სთ - ფონდის სააქტო დარბაზი რეგისტრაცია.
კონსულტაციებზე დასწრების მსურველებს გთხოვთ, წინასწარ დარეგისტრირდეთ.
ინდივიდუალური კონსულტაციები არ ჩატარდება !
- კითხვების ელექტრონულად წარმოდგენის ბოლო ვადა: 24 მაისი.
- კონკურსის ელექტრონული რეგისტრაციის დაწყება: მაისი (თარიღი დაზუსტდება მოგვიანებით და დეტალური ინსტრუქცია დაიდება ფონდის ვებგვერდზე).
- კონკურსის ელექტრონული რეგისტრაციის ბოლო ვადა: 31 მაისი, 00:00 სთ-ის ჩათვლით (თბილისის დროით).
- განცხადების ფონდის კანცელარიაში წარმოდგენის ბოლო ვადა: 2 ივნისი, 16:00 სთ-ის ჩათვლით (თბილისის დროით).
- პროექტების ტექნიკური ექსპერტიზა: ივნისი
- შეფასების პირველი საფეხური - პროექტების შეფასება დამოუკიდებელი საერთაშორისო ექსპერტების მიერ: ივნისი, ივლისი, აგვისტო.
- შეფასების მეორე საფეხური - მეორე საფეხურზე გასული პროექტების პრეზენტაცია და შეფასება კომისიის მიერ: სექტემბერი.
- კონკურსის შედეგების გამოცხადება: სექტემბერი.
- მთავრობის დადგენილება
- ცვლილება გენერალური დირექტორი ბრძანებაში
- ცვლილება გენერალური დირექტორის №77 ბრძანებაში
- კონკურსის პირობები (დანართი №1)
- სამეცნიერო მიმართულებების კლასიფიკატორი(დანართი №12) ქართული ვერსია /ინგლისური ვერსია)
- ბიუჯეტის ხარჯვითი კატეგორიების კლასიფიკატორი (დანართი№13)
- პროექტის მომზადებისა და კონკურსზე რეგისტრირების ინსტრუქცია
- „დაქირავებულისათვის გადახდილი სამივლინებო ხარჯების ნორმების განსაზღვრის შესახებ“ - საქართველოს ფინანსთა მინისტრის 2005 წლის 5 აპრილის №220 ბრძანება; https://matsne.gov.ge/ka/document/view/60034
- საბიუჯეტო ხარჯების კლასიფიკაცია (დანართი № 13)
ა) პროექტი, რომელიც აიტვირთება ონლაინ ელექტრონულად ბაზაში ინგლისურ ენაზე და შედგება შემდეგი ნაწილებისგან: პროექტის თავფურცელი, საპროექტო წინადადება, პროექტის საერთო ბიუჯეტი და ფონდიდან მოთხოვნილი თანხის დასაბუთება, პროექტის განხორციელების გეგმა-გრაფიკი, პროექტის ხელმძღვანელისა და ძირითადი პერსონალის CV-ები, უცხოელი კონსულტანტის CV (ასეთის არსებობის შემთხვევაში), წამყვანი და თანამონაწილე ორგანიზაციის შესახებ ინფორმაციის ფორმა, პროექტის რეზიუმე და პროექტის ხელმძღვანელის წინა, დასრულებული კვლევითი პროექტის რეზიუმე, უცხოელი კონსულტანტის თანხმობის ხელმოწერილი წერილი (ასეთის არსებობის შემთხვევაში აიტვირთება PDF ფაილის სახით).
იგივე ნაწილის ქართული ვერსია იტვირთება ელექტრნოულ ბაზაში გაერთიანებული ერთ PdF ფაილის სახით.
ბ) პროექტზე თანდართული დოკუმენტები იკრიბება და აიტვირთება ბაზაში ერთ PdF ფაილის სახით. აღნიშნული დოკუმენტები მოიცავს შემდეგს: წამყვანი და თანამონაწილე (ასეთის არსებობის შემთხვევაში) ორგანიზაციის სტატუსის დამადასტურებელი დოკუმენტი და წესდება, ამავე ორგანიზაციების საბანკო ანგარიშის ნომერი, რომელზეც ჩაირიცხება გრანტის თანხა, პროექტის ხელმძღვანელისა და ძირითადი პერსონალის პირადობის დამადასტურებელი დოკუმენტები (პირადობის მოწმობის, ან პასპორტის ასლები) და მათი აკადემიური ხარისხის დამადასტურებელი საბუთები (დიპლომის ასლი, ან დოქტორანტი/მაგისტრანტის შემთხვევაში ცნობა შესაბამისი ორგანიზაციიდან), პროექტის უცხოელი კონსულტანტის თანხმობის წერილი (ასეთის არსებობის შემთხვევაში), თანადამფინანსებელი ორგანიზაციის/ფიზიკური პირის (ასეთი არსებობის შემთხვევაში) თანადაფინანსების თანხმობის წერილი თანხის მითითებით და სხვ. იურიდიული დოკუმენტები ასეთის არსებობის შემთხვევაში.
ფონდის კანცელარიაში წარმოდგენილი უნდა იყოს „პროექტის წარმომდგენი იურიდიული და ფიზიკური პირების ერთობლივი განცხადება კონკურსში მონაწილეობის შესახებ“ ქართულ ენაზე (დანართი №11) მინიჭებული სარეგისტრაციო შიფრის მითითებით, შევსებული და ამობეჭდილი, ხელმოწერილი პროექტის ხელმძღვანელის, კოორდინატორისა და ძირითადი პერსონალის მიერ. აღნიშნული დოკუმენტი დამოწმებული უნდა იყოს წარმომდგენი (წამყვანი/თანამონაწილე) ორგანიზაცი(ებ)ის ხელმძღვანელის/უფლებამოსილი პირ(ებ)ის ხელმოწერ(ებ)ით და ორგანიზაცი(ებ)ის ბეჭდ(ებ)ით და ასევე პროექტის თავფურცელი ქართულ ენაზე (დანართი 2)
- პროექტის თავფურცელი - დანართი №2
- საპროექტო წინადადება- დანართი №3
- პროექტის ხელმძღვანელის, ძირითადი პერსონალის და საერთაშორისო/უცხოელი კონსულტანტის (ასეთის არსებობის შემთხვევაში) CV-ები - დანართი №4
- პროექტის ბიუჯეტი და ბიუჯეტის დასაბუთება - დანართი №5
- პროექტის განხორციელების გეგმა-გრაფიკი- დანართი №6
- პროექტის რეზიუმე - დანართი№7
- პროექტის ხელმძღვანელის წინა 3 წლის განმავლობაში განხორციელებული და დასრულებული სამეცნიერო-კვლევითი პროექტის რეზიუმე - დანართი№8
- წამყვანი და თანამონაწილე (ასეთის არსებობის შემთხვევაში) ორგანიზაცი(ებ)ის შესახებ ინფორმაცია - დანართი №9
- კონსულტანტის (ასეთის არსებობის შემთხვევაში) თანხმობის წერილი - დანართი№10
დამოუკიდებელ ექსპერტთა მიერ განხილული იქნება ინგლისურ ენაზე შევსებული ზემოაღნიშნული დოკუმენტები - № 2-10 დანართები. მნიშვნელოვანია, რომ № 3 დანართის გვერდების რაოდენობა ჯამში არ უნდა აღემატებოდეს 10 გვერდს, ხოლო მთლიანობაში N 3-10 დანართების ინგლისური ვერსიების გვერდების რაოდენობა ჯამში არ უნდა აღემატებოდეს 35 გვერდს .
- პროექტის თავფურცლი (დანართი №2)
- საპროექტო წინადადება(დანართი №3)
- პროექტის ხელმძღვანელის, კოორდინატორის, ძირითადი პერსონალის და საერთაშორისო/უცხოელი კონსულტანტის (ასეთის არსებობის შემთხვევაში) CV-ები ფორმა (დანართი№4)
- პროექტის ბიუჯეტი (დანართი№5)
- პროექტის განხორციელების გეგმა-გრაფიკი(დანართი №6)
- პროექტის რეზიუმე (დანართი№7)
- პროექტის ხელმძღვანელის წინა 3 წლის განმავლობაში განხორციელებული და დასრულებული სამეცნიერო -კვლევითი პროექტის რეზიუმე (დანართი№8)
- წამყვანი ორგანიზაციის რეზიუმე (დანართი №9)
- კონსულტანტის (ასეთის არსებობის შემთხვევაში) თანხმობის წერილი, თარგმნილი ქართულ ენაზე და დამოწმებული თარჯიმანთა ბიუროს მიერ (დანართი№10)
- პროექტის წარმომდგენი იურიდიული და ფიზიკური პირების ერთობლივი განცხადება კონკურსში მონაწილეობის შესახებ (დანართი№11)
დამატებით ქართულ ენაზე ერთ Pdf ფაილად წარმოსადგენი
იურიდიული დოკუმენტები:
- ძირითადი პერსონალის აკადემიური ხარისხის დამადასტურებელი დოკუმენტები (დიპლომების ასლები, ან ცნობები)
- ძირითადი პერსონალის პირადობის მოწმობის, ან პასპორტის ასლები
- წამყვანი ორგანიზაციის იურიდიული დოკუმენტები (წესდება, რეგისტრაციის საბუთი, საბანკო რეკვიზიტები)
- თანამონაწილე ორგანიზაციის იურიდიული დოკუმენტები (წესდება, რეგისტრაციის საბუთი, საბანკო რეკვიზიტები)
- თანადამფინანსებელი იურიდიული, ან ფიზიკური პირის თანხმობის წერილი და იურიდიული დოკუმენტები (რეგისტრაციის საბუთი, საბანკო რეკვიზიტები). თუ თანადამფინანსებელი უცხოელია, საჭირო იქნება დოკუმენტების თარჯიმანთა ბიუროს მიერ დამოწმებული ქართულენოვანი თარგმანის წარმოდგენა.

Applied Research Grant call aims at supporting development of applied and technological research, selecting and funding applied research projects through transparent call procedures. Special focus is on innovative research, which results in high quality products demanded on local and international markets and solutions to practical problems created during the new technology development processes. It is of utmost importance to identify proposals with the potential of commercialization: those who may result in creating a prototype, developing advanced programs, equipment, medical products, construction materials and the related technology.
Applied research call 2016 is open to various fields of science (sub-fields are listed in the classification):
1. a) Natural Sciences;
2. b) Engineering and Technology;
3. c) Medical and health Sciences;
4. d) Agricultural Sciences;
5. e) Humanities (Interdisciplinary projects only);
6. f) Social Sciences (Interdisciplinary projects only);
• Host and/or co-participant Institution – Legal Entities of Public Law, established in accordance to the Georgian legislation, non-entrepreneurial (non-commercial) legal entities registered in Georgia, aiming at developing scientific research; higher educational institutions;
• Key personnel – Master’s students, PhD students, applicants having Master’s degree or PhD or an equivalent degree;
• Support personnel – staff employed under the project, supporting key personnel in dealing with technical issues;
Proposed project go through a two-phase evaluation:
The first stage – outsourcing proposed projects’ evaluation to the international independent experts. Therefore, project proposals and relevant documentation must be submitted in two languages – English and Georgian. English version of the proposals are sent to the international experts for evaluation. Applicants (PI and the host institution) are responsible for the quality of English translation.
Project final evaluation score is calculated on the basis of the evaluation scores, received from the independent experts and commission as well.
If the project is scored up to 18 points (which is 30 % and less percent  out of maximum 60 points), the project Principal Investigator will not have the right to participate in the Call for proposals for Applied Research Grants announced by Shota Rustaveli National Science Foundation in 2017 as the project Principal Investigator, or a key personnel.
• Call opening: April 21, 2016
1. April 22, 16:00 - Conference Hall, Shota Rustaveli National Science Foundation;
2. April 26, 16:00 - 106 Auditorium, Building G, Ilia State University;
3. May 5, 16:00 - Conference Hall, Shota Rustaveli National Science Foundation;
4. May 10, 16:00 - 107 Auditorium, 1st Building, Ivane Javakhishvili Tbilisi State University;
5. May 11, 14:00 - Green Hall, Akaki Tsereteli State University;
6. May 16, 16:00 - Hall of Giorgi Nikoladze, the Administrative Building, Georgian Technical University
• The deadline for submitting questions online: May 17
• Date of opening  electronic registration: May (the date will be specified later and detailed guidelines will be published on the website)
• Deadline of submitting electronic proposals: May 31, 00:00
• The deadline for submitting proposals (hard copy) at the foundation office: June 2, 16:00
• The first phase of evaluation –  evaluation by independent international experts: June, July, August
• The second phase of evaluation – presentations of the projects passed through the second phase evaluation, evaluation made by the committee: September
Documentation submitted after the deadline shall not be considered!!!
• Decree of the Government of Georgia
• Decree of SRNSF Director General
• Call conditions (Annex 1)
• Fields of Science Classification (Annex 12)
• Classification of budget expenditure categories (Annex 13)
• Detailed guidelines on project preparation and registration (electronic database will open in May, 2016 and detailed instruction on how to register in database will also be published).
• Frequently Asked Questions.
For budget preparation please see the links:
• Decree of Minister of Finance of Georgia N220 dated 5 April 2005 on ‘Determining norms for business trip expenditures to be paid to the hired’ https://matsne.gov.ge/ka/document/view/60034
• Budget expenditure classification (Annex 13)
The documentation to be submitted to the foudnaiton consists of two parts:
1. Project, that is filled online, in electronic database in English language and comprises of the following parts: announcement and a project cover page, project proposal, buget and budget justificaiton, project implimentation timeframe, CVs of Principal Invetigator and main personnel, CV of a foreign consultant (if applicable), informaton form about the host instituton, project resume and the resume of PI’s previous, completed proect. Letter of agreement from the foreign consultant (if applicable) will be uploaded in the form of PdF.
The same documetns in Georgian language are uploaded in the database in PdF format.
1. Additional document to the project are gathered and uploaded in the database in a single PDF format. These additional documents include: statute and the document defining the status of the host and co-participant institution (in case co-participant institution exsists). Banking account number of the insittution receiving the grant, copies of identificaiton documents (ID card or passport), documents certifying academic degree ( diploma or in case of a PhD student / MA student, a reference form the relevant institution), a letter of consent from the projects foreign consultant (if applicable), letter of agreement on co-funding, indicating the amount of co-funding and other legal documents in case such exsist.
A joint announcement of applicant individuals and legal entities regarding participation in the call (Annex 11) should be presented at the foundaiton. The document should have a registration number, should be filled in and signed by Principal investigator, project and key personnel. The document should be authorized by the heads of applicant (host / participant) institution(s), signed, sealed, project cover page in Georgian (Annex 2)
1. Project cover page – Annex 2;
2. Project proposal – Annex 3;
3. CVs of Principal Investigator, key personnel and a foreign consultant of the project (if applicable) – Annex 4;
4. Project budget and budget justificaiton – Annex 5;
5. Project implementation timeframe – Annex 6;
6. Project summary/ abstract – Annex 7;
7. Summary of the previously funded, completed scientific project implemented by PI (during last 3 years) – Annex 8;
8. Resume on Host Institution– Annex 9;
9. Consent Letter of the Project Consultant (if applicable) – Annex 10;
The abovementioned documents in English will be evaluated by independent experts – Annexes 2-10. It is important that annex 3 number of pages should not exceed 10 pages, project part ‘A’ English version page numbers should not exceed 35 pages. Otherwise, the project will not be considered.
4. Project budget – Annex 5;
10. A joint announcement of applicant individuals and legal entities regarding participation in the call - Annex 11.
1. Documents on academic degree of the key personnel involved in the project (copies of Diplomas or reference letters);
2. Copies of Identification Cards or passports of the key personnel involved in the project;
3. Legal documents of the host institution: statute, registration document, bank account number.
4. Legal documents of co- participant institution - statute, registration document, bank account number.
5. Letter of approval of co-funding by individual or legal entity, and related legal documents: statute, registration document, bank account number. If the co-funder is a foreigner (foreign institution) the above mentioned legal documents should be translated and certified by the translator’s office.