ფონდსა და იტალიის კვლევების ეროვნულ საბჭოს შორის ურთიერთთანამშრომლობის შეთანხმებას ხელი მოეწერა
დღეს, 16 ივლისს, 19:00 საათზე, პრეზიდენტის სასახლეში, ხელი მოეწერა იტალიის კვლევების ეროვნულ საბჭოსა და სსიპ - შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნულ სამეცნიერო ფონდს შორის, მეცნიერების სფეროში, ურთიერთთანამშრომლობის შესახებ განახლებულ შეთანხმებას.
შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნულ სამეცნიერო ფონდი იტალიის კვლევების ეროვნული საბჭოსთან(CNR) მრავალი წელია თანამშრომლობს და  ერთობლივ პროგრამას ახორციელებდა  წელიწადში  ორჯერ. განახალებული შეთანხმება კი, მეცნიერებს მეტ საშუალებას აძლევს და გულისხმობს გაზრდილი ბიუჯეტით, გაზრდილი რაოდენობის კვლევითი პროექტების ყოველწლიურად დაფინანსებას.
ახლი შეთანხმების მიზანია გააღრმაოს ორ ქვეყანას შორის თანამშრომლობა კვლევისა და ინოვაციების მიმართულებით. ამ დოკუმენტით გათვალისწინებული მიზნებისათვის, მხარეები ითანამშრომლებენ ურთიერთგაგებისა და საერთო სარგებლის პრინციპებზე დაყრდნობით, რათა ხელი შეუწყონ თანამშრომლობას ორი ქვეყნის მეცნიერებსა და კვლევით ინსტიტუციებს შორის საერთო ინტერესების სფეროებში. მხარეები ხელს შეუწყობენ თავიანთი კვალიფიციური მეცნიერების თანამშრომლობას კვლევითი მიმართულებების ყველა სფეროში, ძირითადად კი: კულტურული მემკვიდრეობის სფეროში და ახალი ტექნოლოგიების კულტურული მემკვიდრეობის მიმართულებით გამოყენებაში.
თანამშრომლობის შედეგად დაფინანსდება: ერთობლივი კვლევითი და მობილობის  პროექტები მკვლევართათვის. მკვლევრის მონაწილეობის ხარჯებს ორივე მხარე დაფარავს საკუთარი ბიუჯეტიდან. ყოველწლიურად მხარეების მიერ შეირჩევა 10 ერთობლივი კვლევითი პროექტი, ორივე მხარის მეცნიერების ჩართულობით. ერთობლივი კვლევითი პროექტის საშუალო ხანგრძლივობა განისაზღვრება 2 წლით.
შეხვედრას ესწრებოდნენ იტალიის პრეზიდენტი  სერჯო მატარელა, იტალიის კვლევების ეროვნული საბჭოს პრეზიდენტი პროფ. მასიმო ინგუსჩიო, იტალიის ელჩი საქართველოში ანტონიო ენრიკო ბარტოლი, საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრი, მიხეილ ბატიაშვილი, შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდის გენერალური დირექტორი მანანა მიქაბერიძე, სხვა ოფიციალური პირები და მოწვეული სტუმრები .

Cooperation Agreement between the SRNSFG and National Research Council of Italy (CNR) was signed
The renewed agreement on Scientific cooperation between Shota Rustaveli National Science Foundation of Georgia and National Research Council of Italy (CNR) was signed today, on July 16, 2018 at 19:00 at the Presidential Palace of Georgia.
Cooperation between SRNSFG and CNR counts the history of several years and includes the grant call for Joint research programme in every two years. According to the renewed cooperation agreement, more funding will be available for increased number of the Joint projects annually.
The purpose of the Agreement is to further strengthen cooperation in research and innovation between the two countries. The Parties will, on a basis of equality and mutual benefit, promote and support collaboration between scientists and research institutions, in areas of common interest. The Parties will, on a basis of equality and mutual benefit, promote and support cooperation between their respective qualified scientists in all research areas but mainly on Cultural heritage and new technologies applied to Cultural Heritage.
In accordance with the cooperation agreement, joint research and mobility projects will be funded and both parties will cover the expenses for its scientific team. Up to 10 joint projects will be selected annually in frames of the cooperation and 2 years are envisaged as the maximum duration of submitted projects.
The meeting was attended by the President of the Italian Republic- Sergio Mattarella, President of the National Research Council of Italian Republic, Prof. Massimo Inguscio, The ambassador of the Italian Republic to Georgia, H.E. Antonio Enrico Bartoli, the Minister of Education, Science, Culture and Sport – Mikheil Batiashvili, the Director General of the Shota Rustaveli National Science Foundation of Georgia – Ms. Manana Mikaberidze and other official guests.