ჰორიზონტი 2020 -ის ასოცირების შესახებ სამუშაო შეხვედრა
მიმდინარე წლის 31 მაისს, შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდის ორგანიზებით საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროში გაიმართა სამუშაო შეხვედრა ევროკავშირის კვლევისა და ინოვაციის ჩარჩო პროგრამა ,,ჰორიზონტი 2020“-თან საქართველოს ასოცირების საკითხებზე. შეხვედრის მიზანი იყო საქართველოს მეცნიერების, ტექნოლოგიებისა და ინოვაციის მიმართულებით პოლიტიკის შემმუშავებელ და განმახორციელებელ უწყებებთან თუ ორგანიზაციებთან ერთად პროგრამა ,,ჰორიზონტი 2020“- ში ჩართვის პრაქტიკული ასპექტების განხილვა.
ღონისძიებას ესწრებოდნენ ევროკომისიის კვლევისა და ინოვაციის გენერალური დირექტორატის წარმომადგენლები, რომლებიც უშუალოდ არიან ჩართულნი აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნებთან თანამშრომლობის განვითარების საკითხებში. განხილულ თემებს შორის იყო: ევროკავშირის კვლევისა და ინოვაციის ჩარჩო პროგრამა ,,ჰორიზონტი 2020“-ის პრიორიტეტები, სამუშაო პროგრამა, მიმდინარე და დაგეგმილი კონკურსები, ეროვნული საკონტაქტო პირების ქსელი და მისი გაუმჯობესების მექანიზმები, ინფორმაცია პორტალის მეშვეობით საპროექტო განაცხადის წარდგენის შესახებ, ფინანსური რეგულაციები, ცალკეული პროგრამული მიმართულებები, როგორიცაა Marie Skladowska Curie Action, დაფინანსების შესაძლებლობები ევროპული კვლევების საბჭოს (ERC) ფარგლებში. ხაზგასასმელია, რომ ევროკომისიის წარმომადგელების მხრიდან გაჟღერდა რეკომენდაციები სახელმწიფოს მხრიდან გადასადგმელი იმ კონკრეტული ნაბიჯებისა და განსახორციელებელი ინიციატივების შესახებ, რომელიც ხელს შეუწყობს საქართველოს ინტეგრირებას ,,ჰორიზონტი 2020“-ში და საქარტველოს მეცნიერთა მხრიდან პროგრამის ეფექტიან გამოყენებას.
ღონისძიებას ასევე ესწრებოდნენ „ჰორიზონტი 2020“-ის საქართველოს ეროვნული საკონტაქტო პირები, განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს და საქართველოს ინოვაციებისა და ტექნოლოგიების (GITA) წარმომადგენლები.
ევროკომისიის წარმომადგენლებთან ერთად, შეხვედრას ესწრებოდნენ პროგრამა ,,ჰორიზონტი 2020“-თან ასოცირებული ქვეყნების წარმომადგენლები, რომელთაც გამოცდილების გაზიარების მიზნით, წარმოადგინეს მოხსენებები ევროპის კვლევისა და ინოვაციის ჩარჩო პროგრამაში თავიანთი ქვეყნების ჩართულობის შესახებ: მიმოიხილეს ის გამოწვევები, რომელთა წინაშეც დადგნენ თავიანთი ქვეყნის მეცნიერები თუ კვლევითი ინსტიტუციები ,,ჰორიზონტი 2020“-თან ასოცირების პირეველ ეტაპზე.
სამუშაო შეხვედრა ჩატარდა ევროკავშირის კვლევისა და ტექნოლოგიური განვითარების მეშვიდე ჩარჩო პროგრამით (FP7) დაფინანსებული პროექტის „აღმოსავლეთ პარტნიორობის (EaP) ქვეყნების მეცნიერების, ტექნოლოგიისა და ინოვაციის საერთაშორისო თანამშრომლობის ქსელი” - IncoNet EaP ფარგლებში.
ღონისძიებას ასევე დაესწრებიან „ჰორიზონტი 2020“ -ის საქართველოს ეროვნული საკონტაქტო პირები, განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს და საქართველოს ინოვაციებისა და ტექნოლოგიების (GITA) წარმომადგენლები.

Horizon 2020 association workshop
On 31 May, 2016 workshop was held at Ministry of education and science about Georgia’s association with Horizon 2020, the EU's framework programme for research and innovation, the event was organized by Shota Rustaveli National Science Foundation. The purpose of the workshop was to discuss the practical aspects of participation in the program Horizon 2020 by Georgian scientists with policy maker institutes and organizations in the field of technology and innovation.
The event was attended by representatives of EU Research and Innovation directorate, which are directly involved in the developing of collaboration with Eastern Partnership countries. During the workshop the following topics were discussed: priorities of EU's framework programme for research and innovation, ongoing and planned calls, network of national contact points and mechanisms of its improvement, information about submitting project proposal, financial regulations, and individual programs such as: Marie Skladowska Curie Action, funding opportunities in the framework of European Research Council (ERC). It should be noted that representatives of the European commission expressed recommendations about specific steps that must be taken by the state to support Georgia’s integration in the horizon 2020 and effective use of the program by the Georgian scientists.
The event was also attended by Georgia’s horizon 2020 national contact points and representatives of Ministry of education and science of Georgia and Georgia’s innovation and technologies agency (GITA).
During the workshop representatives of Horizon 2020 associated countries made presentations about their countries participation in the EU's framework programme for research and innovation: they discussed the challenges their countries faced during the first phase of the association with Horizon 2020.
Workshop was held in the framework of EU's framework programme for research and technological development (FP7) funded project ‘Eastern Partnership (EaP) countries science, technologies and innovation international collaboration network’- IncoNet Eap.
Presenters and their presentations:
The EU Framework Programme for Research and Innovation |
Horizon 2020: Within the European Research Area |
Learning Cycle For The Participation |
European Research Council (ERC): An opportunity for researchers in Europe and Georgia; EU-H2020-Association Workshop |
Marie Skłodowska-Curie Actions (MSCA)-Opportunities for Organisations and Individual Researchers |
Marie Skłodowska-Curie Actions (MSCA) Practical information to support applications |
National and International systems for supporting research and innovation in poland |
NCP system in Poland support for beneficiaries of Horizon 2020 |
Horizon 2020; Association Workshop For Georgia |
EURAXESS Moldova; Researchers in Motion |
H2020 Associated Country Status Implemenation: Experience of Moldova |
European Research Area and Opportunities for Associated Countries: Sharing the experience of Serbia |