ისტორიული მეცნიერების საერთაშორისო კომიტეტის პრეზიდენტი სამეცნიერო ფონდს ესტუმრა
შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდის გენერალური დირექტორი პროფესორი ერეკლე ასტახიშვილი,  ისტორიული მეცნიერების საერთაშორისო კომიტეტის პრეზიდენტს პროფესორ კატერინ ჰორელს შეხვდა.
შეხვედრაზე სტუმარი გაეცნო ფონდის საქმიანობასა და სამომავლო გეგმებს,  აგრეთვე    საუბარი შეეხო ქართველ  ისტორიკოსთა ინტერნაციონალიზაციასა და  მსოფლიო სივრცეში ინტეგრაციას. გამოითქვა სურვილი,  რომ ისტორიული მეცნიერების საერთაშორისო კომიტეტის ღონისძიებებში ქართველმა ისტორიკოსებმა უფრო აქტიურად მიიღონ მონაწილეობა. შეხვედრაზე ასევე ისაუბრეს  სამომავლო მნიშვნელოვანი გეგმებზე კერძოდ, 2024 წელს ტოკიოში  უნდა ჩატარდეს ისტორიული მეცნიერების საერთაშორისო კომიტეტის გენერალური ასამბლეა, სადაც მონაწილეობას საქართველოდან წარდგენილი დელეგატი მიიღებს,  ხოლო  2026 წელს დაგეგმილია  ისტორიკოსთა მსოფლიო კონგრესი იერუსალიმში,  სადაც ქართველი ისტორიკოსები წარდგებიან მოხსენენბებით.  აგრეთვე გამოითქვა  სურვილი, რომ  2028 წელს  გენერალური ასამბლეა ჩატარდეს თბილისში.
პროფესორმა კატერინ ჰორელმა  ქართულ მხარეს  ის ძირითადი მიმართულებები წარუდგინა, რაც საქართველოსთან ახალი კავშირების საფუძველი შეიძლება გახდეს.

The President of the International Committee of Historical Sciences visited Shota Rustaveli National Science Foundation of Georgia
The Director General of Shota Rustaveli National Science Foundation of Georgia, Professor Dr. Erekle Astakhishvili, welcomed the President of the International Committee of Historical Sciences, Professor Catherine Horel. During the meeting the President was familiarized herself with the foundation's activities and future plans. Aim of the meeting was to support Georgian historians’ internationalization and integration into the world space. Georgian historians are promoted to participate more actively in the events of the International Committee of Historical Sciences.
At the meeting, the important plans of the International Committee of Historical Sciences were discussed. In 2024, the General Assembly of the International Committee is convened in Tokyo, where a delegate from Georgia will take part.
Furthermore, in 2026, the World Congress of Historians is planned in Jerusalem, where Georgian historians will present their reports. Georgian side has also expressed a desire to hold the General Assembly in Tbilisi in 2028.
On top of that, Professor Catherine Horel highlighted the main directions to the Georgian side, which can become the basis of new relations with Georgian historians.
At the end of the meeting, the President thanked the Director General of the foundation for the warm welcome.