ქართველი ნომინანტის წარდგენა ჯონ კლუგეს სახელობის პრიზზე
აშშ-ის „კონგრესის ბიბლიოთეკის“ (Library of Congress) მიერ დაწესებული ჯონ კლუგეს სახელობის პრიზი (John W. Kluge Prize for Achievement in the Study of Humanity) გაიცემა 2 წელიწადში ერთხელ და ჯილდოვდება ერთი მეცნიერი მსოფლიო მასშტაბით ჰუმანიტარული მეცნიერებების მიმართულებიდან, რომელმაც განსაკუთრებული გავლენა მოახდინა კაცობრიობის ისტორიასა და განვითარებაზე.
2017 წლის კონკურსზე, პირველად საქართველოდან, შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნულმა სამეცნიერო ფონდმა “კლუგეს პრიზზე” წარსადგენად დაასახელა დოქტორი დავით ლორთქიფანიძე, ქართველი პალეოანთროპოლოგი და არქეოლოგი, საქართველოს ეროვნული მუზეუმის გენერალური დირექტორი, რუსთაველის ფონდის წარმატებული გრანტიორი და ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ალუმნი.
დავით ლორთქიფანიძის თაოსნობით განხორციელებულმა კვლევებმა სრულიად შეცვალა მანამდე არსებული წარმოდგენა ადამიანების განვითარებისა და მათი განსახლების შესახებ. მის სახელს უკავშირდება დმანისის არქეოლოგიურ გათხრებზე მუშაობისას 1,8 მილიონი წლის ასაკის თავის ქალების აღმოჩენა, რომლებიც მიეკუთვნება ადრეული ჰომინიდების ნაშთებს.
დავით ლორთქიფანიძე არის მრავალი სამეცნიერო ნაშრომის ავტორი, მისი კვლევები გამოქვეყნებულია ისეთ ჟურნალებში, როგორიცა არის Science და Nature

SRNSFG disseminates information on nomination of Georgian candidate for John W. Kluge Prize
John W. Kluge Prize for Achievement in the Study of Humanity, awarded every 2 years by the US Library of Congress, is given to one scientist worldwide from the field of humanities, who has had great impact on the history and development of humankind.
For the competition 2017, for the first time in Georgia, SRNSFG nominated Dr. David Lordkipanidze, Georgian paleoanthropoligst and archaeologist, Director General of the Georgian National Museum, successful grantee of the Foundation and alumni of Ivane Javakhishvili Tbilisi State University.
Dr. David Lordkipanidze has implemented research, which revolutionized existing knowledge about early human development and migration. He has led the research findings on the excavation of 1.8 million-year-old skeletal remains of early hominids in Dmanisi, Georgia.
Dr. David Lordkipanidze is the author of numerous scientific publications. His research is published in such prestigious journals as Science and Nature.