კავკასიოლოგიის მე - 17 საერთაშორისო კონფერენცია
6 -8 დეკემბერს, პოლონეთში, ვარშავის უნივერსიტეტში გაიმართა წმინდა გრიგოლ ფერაძის ხსოვნისადმი მიძღვნილი კავკასიოლოგიის მე - 17 ყოველწლიური კონფერენცია  ,,Euscaro – Caucasica. Ibero – Caucasian and Basque Languages and Old Georgian Literature”, რომელიც მიეძღვნა გამოჩენილი ქართველი და პოლონელი  მეცნიერების,  აკაკი შანიძისა (1887 – 1987) და იან ბრაუნის (1926 – 2015) ხსოვნას.
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა,  მიხეილ ჩხენკელმა გრიგოლ ფერაძის ხსოვნისადმი მიძღვნილი ყოველწლიური საერთაშორისო კონფერენცია დისტანციურად გახსნა.
ღონისძიების გახსნისას დამსწრე საზოგადოებას  სიტყვით მიმართა შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდის გენერალურმა დირექტორმა,  ჯაბა სამუშიამ, რომელმაც ხაზგასმით აღნიშნა ამ საერთაშორისო კონფერენციის მნიშვნელობა ევროპაში ქართველოლოგიის პოპულარიზაციის თვალსაზრისით. მან  მადლობა გადაუხადა და სამახსოვრო საჩუქარი გადასცა სასულიერო მოღვაწეს, თეოლოგსა და პროფესორ ჰენრიკ პაპროცკის, რომლის დიდი დამსახურებაა პოლონეთში გრიგოლ ფერაძის მემკვიდრეობის შესწავლა.
კონფერენცია გაიმართა აღმოსავლეთმცოდნეობის ინსტიტუტის,  ვარშავის უნივერსიტეტის პროფესორის, ზვიად გამსახურდიას სახელობის პრემის ლაურეატის, დავით ყოლბაიას  ორგანიზებით, რომელიც კონფერენციაზე წარსდგა მოხსენებით “ბოდლეანის ბიბლიოთეკაში დაცული უცნობი აპოკრიფული ხელნაწერები”.
კონფერენციაში მონაწილეობდნენ   ცნობილი მეცნიერები შვედეთიდან, გერმანიის ფედერაციული რესპუბლიკიდან, ამერიკის შეერთებული შტატებიდან, ისრაელიდან, საფრანგეთიდან, ლიეტუვიდან და საქართველოდან, რომლებმაც  წარადგინეს  ნაშრომები იბერიულ-  კავკასიური ენების გენეტიკურ ნათესაობასა და ძველ ქართულ ქრისტიანულ ლიტერატურასთან დაკავშირებით.

17th international conference of Caucasian studies
On December 6 -8, University of Warsaw hosted 17th annual international conference ,,Euscaro – Caucasica. Ibero – Caucasian and Basque Languages and Old Georgian Literature”, which was dedicated to prominent scientists Akaki Shanidze (1887 – 1987) and  Jan Braun (1926 – 2015).
The Minister of Education and Science of Georgia, Mikheil Chkhenkeli, remotely opened the annual international conference dedicated to the memory of saint Grigol Peradze.
The Director General of the Shota Rustaveli National Science Foundation of Georgia, Prof. Jaba Samushia addressed the audience at the opening of the event, emphasizing the importance of this international conference in terms of popularizing Kartvelology in Europe. He expressed gratitude and presented a memorable gift to the clergyman, theologian and Professor Henryk Paprocki, whose great merit is to study the legacy of Grigol Peradze in Poland.
The conference was organized by the institute of East European Studies of the University of Warsaw, by prof. David Kolbaia, who is the Laureate of the Zviad Gamsakhurdia Award.
The conference was attended by prominent scientists from Sweden, the Federal Republic of Germany, the United States, Israel, France, Lithuania and Georgia. The participants presented their presentations and works about genetic kinship of Ibero-Caucasian languages ​​and ancient Georgian Christian literature.