მარტ საარმას საჯარო ლექცია
26 თებერვალს, 15:00 საათზე,  შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდის ორგანიზებით, ჩატარდა ევროპული კვლევების საბჭოს (ERC) ვიცე-პრეზიდენტის, პროფ. მარტ საარმას საჯარო ლექცია - დაფინანსების შესაძლებლობები ევროპის კვლევების საბჭოს (ERC) ფარგლებში: მოწინავე მეცნიერთა მხარდაჭერა ევროპის მასშტაბით.
ლექციას ესწრებოდნენ საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი, მოდაგილე, შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდის გენერალური დირექტორი და 90-მდე მეცნიერი.
მარტ საარმამ, დამსწრე საზოგადოებას გააცნო: ევროპული კვლევების საბჭოს წევრები, სტრატეგია, სტრუქტურა,  მიზნები,  პროგრამები,  დაფინანსების სქემები და განსაკუთრებული მახასიათებლები, რითიც გამოირჩევა ჰორიზონტი 2020-ის სხვა პროგრამებისგან - სამეცნიერო ხარისხისა და ინოვაციების თვალსაზრისით გამორჩეული პროექტების დაფინანსება და ახალგაზრდა მეცნიერთა მხარდაჭერა; მეცნიერებს გაუზიარა პრაქტიკული რჩევები საგრანტო განაცხადის ფორმების შევსებასთან დაკავშირებით; ისაუბრა შეფასების კრიტერიუმებზე, სისტემასა და პროცედურებზე; წარმოადგინა ERC-ის 2007-2015 წლების მიღწევები და სტატისტიკური მონაცემები; ისაუბრა ზოგად პრობლემებზე, 2016 წლის გამოწვევებზე და სამომავლო გეგმებზე.
და ბოლოს, მარტ საარმამ წარმატებები უსურვა საქართველოს მეცნიერებს  ევროპული კვლევების საბჭოს პროგრამების დაფინასების მოსაპოვებლად.

On February 26, at 15:00, Vice President of the European Research Council (ERC), Professor Mart Saarma delivered a public lecture on ‘ERC Funding Opportunities: Supporting Excellent Researchers All over Europe’. The event was organized by Shota Rustaveli National Science Foundation (SRNSF).
Lecture was attended by the Minister of Education and Science of Georgia Ms. Tamar Sanikidze, Deputy Minister of Education and Science of Georgia Mr. Giorgi Sharvashidze, Director General of Shota Rustaveli National Science Foundation Dr. Marine Chitashvili and around 90 researchers.
Prof. Mart Saarma gave a general overview on ERC aims and strategy, structure and programs, funding schemes and outstanding features making the European Research Council distinguished among Horizon 2020 programs. ERC’s focus on excellent projects and support to young researchers was highlighted. Lecture included various practical topics, such as: How to prepare and submit an ERC research proposal, overview of grant schemes, evaluation panel structure, statistical data and ERC achievements. Presentation was followed by an interactive discussion. Prof. Saarma encouraged researchers of Georgia to participate in ERC grant schemes wishing them the best of luck in their endeavors.