მეცნიერ ქალთა და გოგონათა საერთაშორისო დღე
მეცნიერ ქალთა და გოგონათა საერთაშორისო დღესთან დაკავშირებით საქართველოს განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის სამინისტროში ღონისძიება გაიმართა, რომლის ფარგლებშიც მეცნიერების განვითარებაში შეტანილი განსაკუთრებული წვლილისთვის წარმატებული მეცნიერი ქალები დაჯილდოვდნენ.
ღონისძიება საქართველოს განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის მინისტრის მოადგილემ ნოდარ პაპუკაშვილმა გახსნა, მან სიტყვით გამოსვლისას დამსწრე საზოგადოებას მეცნიერ ქალთა და გოგონათა საერთაშორისო დღე მიულოცა და წარმატებულ მეცნიერ ქალებს შესაბამისი სიგელები პირადად გადასცა.
ნოდარ პაპუკაშვილმა მადლობა გადაუხადა ქალბატონებს მეცნიერების განვითარებაში შეტანილი წვლილისთვის და საუბრისას მათთვის მხარდამჭერი ინიციატივების განხორციელების მნიშვნელობაზე გაამახვილა ყურადღება.
დაჯილდოების ღონისძიებაზე საზოგადოების წინაშე სიტყვით ასევე წარდგა შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდის გენერალური დირექტორი თეიმურაზ დოჭვირი.
ღონისძიება შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდის თანაორგანიზებით გაიმართა.
11 თებერვალი - მეცნიერ ქალთა და გოგონათა საერთაშორისო დღე გაეროს გენერალური ასამბლეის რეზოლუციის თანახმად, 2015 წლიდან აღინიშნება. მისი მიზანია მეცნიერებით დაინტერესებულ ქალთა და გოგონათა ხელშეწყობა, მეცნიერების, ინოვაციებისა და ტექნოლოგიების სისტემაში მათი მზარდი როლის მხარდაჭერა და გენდერული თანასწორობის უზრუნველყოფა.

International Day of Women and Girls in Science
For the commemoration of the International Day of Women and Girls in Science, a ceremony was conducted at the Ministry of Education, Science, and Youth of Georgia. During this event, accomplished women scientists were honored for their exceptional contributions to the advancement of science.
The event commenced with an opening address by Nodar Papukashvili, the Deputy Minister of Education, Science  and Youth of Georgia. In his address, he offered sincere congratulations to the audience in celebration of the International Day of Women and Girls in Science. Furthermore, Mr. Papukashvili personally presented the relevant certificates to successful   women scientists for their noteworthy contributions.
Nodar Papukashvili expressed gratitude to the women for their significant contributions to the advancement of science and underscored the critical importance of implementing initiatives to support them.
Teimuraz Dochviri, the General Director of the Shota Rustaveli National Science Foundation of Georgia, also delivered a speech before the audience during the award ceremony.
February 11th marks the celebration of the International Day of Women and Girls in Science, a tradition established since 2015 by the resolution of the UN General Assembly. The primary objective of this day is to foster and encourage women and girls with an interest in science, advocating for their increased participation and influential roles within the realms of science, innovation, and technology.