მეცნიერ ქალთა და გოგონათა საერთაშორისო დღისადმი მიძღვნილი ღონისძიება
11 თებერვალს,  საქართველოს განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის სამინისტროსა და შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო  ფონდის  ორგანიზებით  გაიმართა მეცნიერ ქალთა და გოგონათა საერთაშორისო დღისადმი მიძღვნილი  ღონისძიება  -  მეცნიერი ქალების დაჯილდოების ცერემონია.
მეცნიერების სფეროში მოღვაწე ქალების,  ახალგაზრდა მკვლევრების   მხარდაჭერა, მათი შესაძლებლობების განვითარების ხელშეწყობა საქართველოს განათლების,  მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის სამინისტროსა და შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდის საქმიანობის  ერთ-ერთი პრიორიტეტული  მიმართულებაა.
დამსწრე საზოგადოებას სიტყვით მიმართეს  საქართველოს განათლების,  მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის  მინისტრმა    გივი მიქანაძემ, საქართველოს პარლამენტის განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდულ საქმეთა კომიტეტის თავმჯდომარე მარიამ ლაშხმა, ქალაქ თბილისის საკრებულოს თავმჯდომარის მოადგილე თინათინ ნიბლოშვილმა, შოთა  რუსთაველის საქართველოს  ეროვნული სამეცნიერო ფონდის გენერალურმა   დირექტორმა  თეიმურაზ დოჭვირმა.
ღონისძიების ფარგლებში საქართველოს განათლების,  მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის  მინისტრმა   გივი მიქანაძემ      და რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდის გენერალურმა   დირექტორმა    თეიმურაზ დოჭვირმა  დააჯილდოვეს,   მეცნიერების განვითარებაში შეტანილი  წვლილისთვის სიგელები გადასცეს    წარმატებულ მეცნიერ ქალებს, მათ შორის,  რუსთაველის  ფონდის მიერ ადმინისტრირებული  საგრანტო კონკურსების  გამარჯვებული  სამეცნიერო პროექტების ხელმძღვანელებსა და მონაწილეებს:
თინათინ ტყემალაძე - მედიცინის დოქტორი, თბილისის სახელმწიფო სამედიცინო უნივერსიტეტის მედიცინის ფაკულტეტის დეკანი, მოლეკულური და სამედიცინო გენეტიკის დეპარტამენტის ხელმძღვანელი, პროფესორი; არის რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდის გრანტიორი.
მარეხ მაზანაშვილი - საინჟინრო ფიზიკის დოქტორი, საქართველოს ტექნიკური  უნივერსიტეტის  ინფორმატიკის და მართვის სისტემების ფაკულტეტის  ასოცირებული პროფესორი. არის რუსთაველის სამეცნიერო ფონდის მოსწავლე გამომგონებელთა და მკვლევართა  კონკურსის „ლეონარდო და ვინჩის“ არაერთი გამარჯვებული პროექტის  ხელმძღვანელი.
მარიკა თედორაძე  - ფილოლოგიის დოქტორი,  ენათმეცნიერი, აკაკი წერეთლის სახელმწიფო უნივერსიტეტის  ჰუმანიტარულ მეცნიერებათა ფაკულტეტის ქართული ფილოლოგიის დეპარტამენტის  ქართული ენის მიმართულების  ასისტენტ-პროფესორი
ია მოსაშვილი- საინჟინრო მეცნიერებათა აკადემიური დოქტორი, ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტის კომპიუტერული მეცნიერების სკოლის ასოცირებული პროფესორი
ნინო წულაია- განათლების მეცნიერების დოქტორი, სოხუმის სახელმწიფო უნივერსიტეტის განათლების მეცნიერებათა ფაკულტეტის ასისტენტ-პროფესორი
ნინო ბერიძე - ინფორმატიკის დოქტორი, სამცხე -  ჯავახეთის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ინჟინერიის, აგრარულ და საბუნებისმეტყველო მეცნიერებათა ფაკულტეტის  ასისტენტ-პროფესორი
ნათელა ბაღათრიშვილი- განათლების მეცნიერებათა  დოქტორი, იაკობ გოგებაშვილის სახელობის თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტის განათლებისა და ჰუმანიტარულ მეცნიერებათა ფაკულტეტის   ასოცირებული პროფესორი, საბუნებისმეტყველო მეცნიერებები. არის რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდის ორგზის  გრანტიორი.
ნინო კობაური- ივანე  ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ჰუმანიტარულ მეცნიერებათა ფაკულტეტის ისტორიის სადოქტორო პროგრამის დოქტორანტი, კორნელი  კეკელიძის სახელობის საქართველოს ხელნაწერთა ეროვნული ცენტრის  მეცნიერ-თანამშრომელი. არის რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდის ოთხგზის  გრანტიორი.
ელზა ჯინჭარაძე - ინჟინერიის დოქტორი,  ბათუმის შოთა რუსთაველის სახელმწიფო უნივერსიტეტის  ზუსტ მეცნიერებათა და განათლების ფაკულტეტის ასისტენტ-პროფესორი.
11 თებერვალი - მეცნიერ ქალთა და გოგონათა საერთაშორისო დღე გაეროს გენერალური ასამბლეის რეზოლუციის შესაბამისად, 2015 წლიდან აღინიშნება. მისი მიზანია მეცნიერებით დაინტერესებულ ქალთა და გოგონათა ხელშეწყობა და წახალისება, მეცნიერების, ინოვაციებისა და ტექნოლოგიების სისტემაში მათი  მზარდი როლის მხარდაჭერა. აღსანიშნავია, რომ 2026 წლის მეცნიერ ქალთა და გოგონათა საერთაშორისო დღის მთავარი დევიზია: „ხედვიდან შედეგამდე: STEM მიმართულებების — მეცნიერების, ტექნოლოგიის, ინჟინერიისა და მათემატიკის — გადააზრება და გაუმჯობესება გენდერული უთანასწორობის აღმოფხვრის გზით“ .

Event dedicated to the International Day of Women and Girls in Science
On 11 February, the Ministry of Education, Science, and Youth of Georgia, in collaboration with the Shota Rustaveli National Science Foundation of Georgia, hosted an event dedicated to the International Day of Women and Girls in Science.
Welcoming remarks were delivered by the Minister of Education, Science and Youth of Georgia, Givi Mikanadze, Chair of the Parliament of Georgia Committee on Education, Science and Youth Affairs, Mariam Lashkhi, Deputy Chair of the Tbilisi City Assembly, Tinatin Nibloshvili and the Director General of the Shota Rustaveli National Science Foundation of Georgia, Teimuraz Dochviri.
Within the framework of the event, Minister Givi Mikanadze and Director General Teimuraz Dochviri presented certificates of recognition to distinguished women researchers for their contribution to the development of science, including the principal investigators and team members of scientific projects funded through grant calls administered by the Rustaveli Foundation:
Tinatin Tkemaladze - Doctor of Medicine, Dean of the Faculty of Medicine at Tbilisi State Medical University, Head of the Department of Molecular and Medical Genetics, Professor, recipient of a grant from the Shota Rustaveli National Science Foundation.
Marekh Mazanashvili - Doctor of Engineering Physics, Associate Professor at the Faculty of Informatics and Control Systems of the Georgian Technical University, supervisor of multiple winning projects of the Shota Rustaveli National Science Foundation’s student inventors and researchers call “Leonardo da Vinci.”
Marika Tedoradze - Doctor of Philology, linguist, Assistant Professor in field of Georgian Linguistics at the Department of Georgian Philology, Faculty of Humanities, Akaki Tsereteli State University.
Ia Mosashvili - Academic Doctor of Engineering Sciences, Associate Professor at the School of Computer Science, Kutaisi International University.
Nino Tsulaia - Doctor of Education Sciences, Assistant Professor at the Faculty of Education Sciences, Sokhumi State University.
Nino Beridze - Doctor of Informatics, Assistant Professor at the Faculty of Engineering, Agricultural and Natural Sciences, Samtskhe–Javakheti State University.
Natela Baghatrishvili - Doctor of Education Sciences, Associate Professor at the Faculty of Education and Humanities, Natural Sciences direction, Iakob Gogebashvili Telavi State University, two-time grant recipient of the Shota Rustaveli National Science Foundation.
Nino Kobauri – Ph.D student of the Doctoral Programme in History at the Faculty of Humanities, Ivane Javakhishvili Tbilisi State University, Researcher at the Korneli Kekelidze Georgian National Centre of Manuscripts, four-time grant recipient of the Shota Rustaveli National Science Foundation.
Elza Jincharadze - Doctor of Engineering, Assistant Professor at the Faculty of Exact Sciences and Education, Batumi Shota Rustaveli State University.
February 11 marks the International Day of Women and Girls in Science, established in 2015 by a resolution of the UN General Assembly. Its purpose is to promote and encourage women and girls interested in science, and to support their growing role within the systems of science, innovation, and technology.