მიკრობიოლოგიის საქართველოს ასოციაცია დაფუძნდა
2018 წლის 2 მაისს, 10 საათზე, გაიმართა საქართველოს მიკრობიოლოგთა ყრილობა. ყრილობის ორგანიზატორია ელიავას სახელობის ბაქტერიოფაგიის, მიკრობიოლოგიისა და ვირუსოლოგიის ინსტიტუტი, დაავადებათა კონტროლისა და საზოგადოებრივი ჯანდაცვის ეროვნული ცენტრი, ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი, საქართველოს მეცნიერებათა ეროვნული აკადემია და შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდი. დამფუძნებელი ყრილობის საორგანიზაციო ჯგუფი შედგება 16 წევრისგან (დავით ფრანგიშვილი, ელიორა რონი, მზია ქუთათელაძე, პაატა იმნაძე, გიორგი კვესიტაძე, ნინო გაჩეჩილაძე, ვლადიმერ ელისაშვილი, მიხეილ ასათიანი, ლელა ბაქანიძე, მარინა თედიაშვილი, ადამ კოტორაშვილი, გიორგი მუსხელიშვილი, ნუნუ მიცკევიჩი, თინათინ სადუნიშვილი, ნინო ჭანიშვილი და ეკატერინე ჯაიანი).
ყრილობა გაიხსნა მიკრობიოლოგიის საზოგადოებების საერთაშორისო კავშირის პრეზიდენტის, პროფესორ ელიორა რონის (თელ-ავივის უნივერსიტეტი) და პროფესორ დავით ფრანგიშვილის (პასტერის ინსტიტუტი, პარიზი) მოხსენებებით საერთაშორისო მიკრობიოლოგიური საზოგადოებების მიზნებისა და საქმიანობის შესახებ და ამ საზოგადოებების შესაძლო როლის შესახებ ქართული მიკრობიოლოგიის საერთაშორისო ასპარეზზე წარმოჩენაში. ყრილობის მეორე სესიაზე, დაფუძნდა საქართველოს ზოგადი და გამოყენებითი მიკრობიოლოგიის ასოციაცია, დამტკიცდა წესდება, აირჩა გამგეობა და ასოციაციის პრეზიდენტი, პროფესორი დავით ფრანგიშვილი (პასტერის ინსტიტუტი, პარიზი). ზოგადი და გამოყენებითი მიკრობიოლოგიის საქართველოს ასოციაცია მიზნად ისახავს შეჯამდეს ქართული მიკრობიოლოგიის მიღწევები და გეგმაზომიერად დაისახოს მისი შემდგომი განვითარების გზები ქვეყნის ინტერესებისა და თანამედროვე მეცნიერული ტენდენციების გათვალისწინებით.

Georgia’s Society for Microbiology
On May 2, 2018 George Eliava Institute of Bacteriophage, Microbiology and Virology hosted the  meeting of Georgia’s microbiologists. Event was organized by George Eliava Institute of Bacteriophage, Microbiology and Virology, National Center for Disease Control & Public Health- NCDC, Ivane Javakhishvili Tbilisi State University, National Academy of Sciences and Shota Rustaveli National Science Foundation of Georgia (SRNSFG). Organizational committee of the founding meeting consists of 16 memebrs (Prof. David Prangishvili, Prof. Eliora Ron, Dr. Mzia Kutateladze, Dr. Paata Imnadze, Prof. Giorgi Kvesitadze, Prof. Nino Gachechiladze, Prof. Vladimer Elisashvili, Dr. Mikheil Asatiani, Dr. Lela Bakanidze, Dr. Marina Tediashvili, Dr. Adam Kotorashvili, Dr. Giorgi Muskhelishvili, Dr. Nunu Mitskevich, Dr. Tinatin Sadunishvili. Dr. Nino Chanishvili and Dr. Ekaterine Jaiani).
President of International Union of Microbiological Societies, Prof. Eliora Ron and Prof. David Prangishvili (Institut Pasteur) addressed the audience with opening presentations on the objectives of the International Union of Microbiological Societies and the potential of Georgia’s Society for Microbiology within the IUMS.
On the second Georgia’s Society for General and applied Microbiology was established, statutory document was approved and members of the board were elected. President of the society is Prof. David Prangishvili.  The association aims to summarize the achievements of Georgian researchers in the field of microbiology, set further development objectives in line with the country’s interests.