მოსწავლე გამომგონებელთა და მკვლევართა კონკურსის „ლეონარდო და ვინჩის“ გამარჯვებულების დაჯილდოება
ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტში გაიმართა  საქართველოს განათლების,  მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის  სამინისტროს  სსიპ  შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო  ფონდის 2025 წლის  მოსწავლე გამომგონებელთა და მკვლევართა კონკურსის „ლეონარდო და ვინჩის”  გამარჯვებულების დაჯილდოების  საზეიმო ცერემონია.
მოსწავლე გამომგონებელთა და მკვლევართა კონკურსი „ლეონარდო და ვინჩი”    საქართველოს განათლების,  მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის  სამინისტროს  მხარდაჭერითა და რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდის ადმინისტრირებით წელს  მეთხუთმეტედ  ჩატარდა.
ღონისძიების მონაწილეებს მისასალმებელი სიტყვებით მიმართეს მასპინძელი ორგანიზაციის, ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის რექტორმა, ჯაბა სამუშიამ, საქართველოს განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის მინისტრმა გივი მიქანაძემ,  საქართველოს პარლამენტის განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდულ საქმეთა კომიტეტის თავმჯდომარე მარიამ ლაშხმა,  საქართველოს განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის მინისტრის მოადგილე ზვიად გაბისონიამ და   შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო  ფონდის გენერალურმა დირექტორმა თეიმურაზ დოჭვირმა.
გრან-პრის  მფლობელები გახდნენ პროექტის  „ჭკვიანი მაგიდა-ორგანაიზერი უსინათლოთათვის“ ავტორები, პირველ ადგილზე გავიდა  პროექტის  „ხიდებისა და შენობების დეფორმაციის მონიტორინგის სისტემა“  შემქმნელი გუნდი, მეორე და მესამე ადგილები  დაიკავეს პროექტების -  „ამინომჟავებით მოდიფიცირებული ბუნებრივი ფენოლური ნაერთების სინთეზი  და  ბიოლოგიური აქტივობის შესწავლა“  და  „პეროქსიდას, როგორც ეკოფერმენტის როლი საღებავებით დაბინძურებული წყლის ბიორემედიაციაში“ მონაწილე მოსწავლეებმა.
კონკურსის   გრანპრისა  და  პირველი ადგილის  მფლობელებს სიგელები და პრიზები   გადასცეს    საქართველოს განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის მინისტრმა,   გივი მიქანაძემ  და  შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო  ფონდის გენერალურმა  დირექტორმა თეიმურაზ დოჭვირმა.   მეორე  და მესამე ადგილებზე გასული გუნდები  საქართველოს პარლამენტის განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდულ საქმეთა კომიტეტის თავმჯდომარე მარიამ ლაშხმა და საქართველოს განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის მინისტრის მოადგილე ზვიად გაბისონიამ  დააჯილდოვეს.
კონკურსის წარმატებული მონაწილეები ასევე დაჯილდოვდნენ სხვადასხვა  ორგანიზაციისა და კომპანიების -  საქართველოს ინტელექტუალური საკუთრების  ეროვნული ცენტრის - „საქპატენტის“,  საქართველოს საავიაციო უნივერსიტეტის, მთაწმინდის პარკის, წიგნის მაღაზიათა ქსელი   „ლიბრას“,  საქართველოს ეროვნული მუზეუმის  მიერ დაწესებული   სპეციალური პრიზებით;   გამარჯვებული გუნდების  წევრებმა  მიიღეს  სასაჩუქრე პაკეტები ქართული ტრადიციული პროდუქტის მწარმოებელი კომპანია „ბადაგისგან“ და საქველმოქმედო ფონდ „ავერსისგან“. ასევე, რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო  ფონდისგან კონკურსის ყველა მონაწილეს გადაეცა  წიგნის მაღაზიათა ქსელ   „ლიბრას“  ვაუჩერები და  თბილისის მუზეუმების გაერთიანების საგანმანათლებლო პროგრამების სამთვიანი აბონემენტი.
მოსწავლე გამომგონებელთა და  მკვლევართა  კონკურსი    „ლეონარდო და ვინჩი“   რუსთაველის  ფონდის      ერთ-ერთი ყველაზე პოპულარული  ყოველწლიური ტრადიციული     კონკურსია.   მისი  მიზანია  ინოვაციებისა და ტექნიკის მიმართ მოსწავლეთა ინტერესის გაღვივება,  მათი  შემოქმედებითი აზროვნებისა და პრაქტიკული უნარ-ჩვევების განვითარება;   მეცნიერებისა  და ინოვაციების სფეროთი  მოზარდების ჯერ კიდევ სკოლის ასაკიდან  დაინტერესება. აღსანიშნავია, რომ     ყოველწლიურად იზრდება  კონკურსში მონაწილე  პროექტების ხარისხი და ფართოვდება მონაწილეთა  გეოგრაფიული არეალი,  ბოლო წლებში განსაკუთრებით აქტიურობენ და გამარჯვებულთა შორის ხვდებიან საქართველოს  სხვადასხვა რეგიონის  სკოლების  ნორჩ გამომგონებელთა გუნდები.

Award Ceremony for the "Leonardo da Vinci" Student Inventors and Researchers Call
The award ceremony for the winners of the 2025 “Leonardo da Vinci” Student Inventors and Researchers Call, organized by the LEPL Shota Rustaveli National Science Foundation of Georgia of the Ministry of Education, Science, and Youth of Georgia, was held at Ivane Javakhishvili Tbilisi State University.
The “Leonardo da Vinci” Student Inventors and Researchers Call was held for the fifteenth time this year, with the support of the Ministry of Education, Science, and Youth of Georgia and the administration of the Rustaveli National Science Foundation.
The participants of the event were addressed with welcome speeches by Jaba Samushia- Rector of the host organization, Ivane Javakhishvili Tbilisi State University, Givi Mikanadze - Minister of Education, Science, and Youth of Georgia, Mariam Lashkhi - Chair of the Education, Science, and Youth Affairs Committee of the Parliament of Georgia, Zviad Gabisonia - Deputy Minister of Education, Science, and Youth of Georgia; and Teimuraz Dochviri, Director General of the Shota Rustaveli National Science Foundation of Georgia.
The Grand Prix was awarded to the authors of the project “Smart Table-Organizer for the the Blind“. First place was taken by the team that developed the project “ Real-time structural deformation monitoring system”. Second and third places were awarded to the students participating in the projects “Synthesis of Natural Phenolic Compounds Modified with Amino Acids and Study of Their Biological Activity” and “The role of peroxidase as an eco - enzyme in the remediation of dye-contaminated water”.
Call Certificates and prizes were presented to the Grand Prix and first-place winners by Givi Mikanadze, Minister of Education, Science, and Youth of Georgia, and Teimuraz Dochviri, Director General of the Shota Rustaveli National Science Foundation of Georgia. The second and third-place teams were awarded by Mariam Lashkhi, Chair of the Education, Science, and Youth Affairs Committee of the Parliament of Georgia, and Zviad Gabisonia, Deputy Minister of Education, Science, and Youth of Georgia.
Successful participants of the Call were also awarded with special prizes established by various organizations and companies - the National Intellectual Property Center of Georgia - Sakpatenti, the Georgian Aviation University, Mtatsminda Park, the “Libra” bookstore chain, and the Georgian National Museum. Members of the winning teams received gift packages from “Badagi”, a producer of traditional Georgian products, and the “Aversi”Charitable Fund. Also, every participant of the Call received “Libra” bookstore vouchers and a three-month pass to the educational programs of the Union of Tbilisi Municipal Museums from the Rustaveli National Science Foundation.