ნუნუ მიცკევიჩმა კონკურსის „ლეონარდო და ვინჩის“ გამარჯვებული მოსწავლეები დააჯილდოვა
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს მხარდაჭერით შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდის 2022 წლის მოსწავლე გამომგონებელთა და მკვლევართა კონკურსის „ლეონარდო და ვინჩის“ შემაჯამებელი ღონისძიება ჩატარდა, რომლის ფარგლებში მონაწილეთა ნამუშევრების გამოფენა და გამარჯვებულთა დაჯილდოების საზეიმო ცერემონია გაიმართა.
ღონისძიებაზე კონკურსის დასკვნით ეტაპზე გადასული პროექტების ავტორები კომისიის წინაშე პრეზენტაციებით წარდგნენ და გრანპრის, პირველი, მეორე და მესამე ადგილების  მფლობელები გამოვლინდნენ.
ფინალისტებს საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილე ნუნუ მიცკევიჩმა მიღწეული წარმატება მიულოცა, სამომავლო საქმიანობაში წინსვლა უსურვა და გამარჯვებულ მოსწავლეებს საჩუქრები გადასცა. მინისტრის მოადგილის თქმით, კონკურსი „ლეონარდო და ვინჩი“ ხელს უწყობს ახალგაზრდებში მეცნიერების პოპულარიზაციასა და ინოვაციების და ტექნიკის მიმართ მათი ინტერესის გაღვივებას.
გრანპრის მფლობელები გახდნენ – გივი ზალდასტანიშვილის სახელობის ამერიკული აკადემიის მე-11 კლასის მოსწავლე მარიამ ღურჭუმელია, გორის N4 საჯარო სკოლის მე-9 კლასის მოსწავლე ანა დიმიტრიადი და მარტვილის კერძო სკოლა „სხივის‘‘ მე-9 კლასის მოსწავლე ლუკა წოწორია პროექტით „Smart კონსულტანტი‘‘; I ადგილი ბათუმის ქართულ-ამერიკული სკოლა „პროგრესის‘‘ მე-8 კლასის, სერვანტესის სახელობის გიმნაზია „აია-ჯესის‘‘ მე-11 კლასისა და ქუთაისის ქართულ-ამერიკული სკოლა „პროგრესის‘‘ მე-9 კლასის მოსწავლეებმა: ნია როხვაძემ, სერგი ბეგიაშვილმა და დავით ჭურკვეიძემ დაიკავეს პროექტით „Smart დამრევი‘‘; II ადგილის მფლობელები სერვანტესის სახელობის გიმნაზია „აია-ჯესის‘‘ მე-11 კლასის მოსწავლეები მარიამ საღირაშვილი და მარიამ გოგილაშვილი და საერთაშორისო ლიცეუმი „IAPM‘‘-ის მე-11 კლასის მოსწავლე თამაზ მუხაძე გახდნენ პროექტით „ადგილობრივი დიატომიტისგან თერმოგამძლე მასალის მიღების ტექნოლოგია‘‘; III ადგილი კი „IGS-საერთაშორისო ქართული სკოლის‘‘ მე-11 კლასის მოსწავლემ ნიკოლოზ დვალმა, სკოლის „თანამედროვე განათლების აკადემია-CEA‘‘ მე-10 კლასის მოსწავლემ ერეკლე ჯამრულიძემ და „ნიუტონის თავისუფალი სკოლის‘‘ მე-12 კლასის მოსწავლე ანა მკერვალიშვილმა მოიპოვეს პროექტით „ჰაერის სტერილიზატორი დაფუძნებული პელტიეს ელემენტებზე“.
აღსანიშნავია, რომ გრანპრის მფლობელებს საჩუქრად 10 000 ლარი გადაეცათ, პირველ ადგილზე გასული ავტორთა ჯგუფი დაჯილდოვდა 5 000 ლარის, მეორე ადგილზე გასული – 3 000 ლარის, ხოლო მესამე ადგილზე – 2 000 ლარის ოდენობით. კონკურსის ყველა მონაწილეს შესაბამისი სერტიფიკატები გადაეცათ.
დაჯილდოების ცერემონიაში მონაწილეობა ასევე მიიღეს საქართველოს ინტელექტუალური საკუთრების ეროვნული ცენტრის -,,საქპატენტის“ „თიბისი“ ბანკის, „G3D - პირველი ქართული 3D პრინტერის“, მთაწმინდის პარკის, სულაკაურის გამომცემლობის წარმომადგენლებმა, რომლებმაც კონკურსის წარმატებული მონაწილეები სპეციალური პრიზებით დააჯილდოვეს.
შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდის ნორჩ გამომგონებელთა კონკურსი  „ლეონარდო და ვინჩი“ ყოველწლიურად იმართება და მასში საჯარო და კერძო სკოლების VII-XII კლასების მოსწავლეები მონაწილეობენ. პოპულარული კონკურსის მიზანს წარმოადგენს სკოლებში მიმდინარე რეფორმების ხელშეწყობა, სასწავლო პროცესის სტიმულირება-სრულყოფა და მოსწავლეებში ინოვაციებისა და ტექნიკის მიმართ ინტერესის გაღვივება. ამასთან, კონკურსი, რომელიც  გამომგონებლის ნიჭით დაჯილდოებულ მოსწავლეებს ღია კონკურენციის პრინციპით ავლენს, მათ შესაძლებლობას აძლევს განივითარონ კვლევითი და პრაქტიკული უნარ-ჩვევები.

Deputy Minister Nunu Mitskevich awarded the winners of “Leonardo Da Vinci” Grant Call
With the support of the Ministry of Education and Science of Georgia, the closing event of the 2022 "Leonardo da Vinci" call for student - inventors and researchers of the Shota Rustaveli National Science Foundation of Georgia was held. An Exhibition of the participants' works and awarding ceremony were assembled. At the event, the authors of the projects that passed the final stage of the competition presented to the commission and the winners of the grand prize, first, second and third places were announced.
The Deputy Minister of Education and Science of Georgia, Nunu Mitskevich, congratulated the finalists on their conquest, wished them success in their future work and awarded gifts to the winning students. According to the deputy minister, the Grant Call "Leonardo da Vinci" helps popularize science among youth and evokes their interest in innovations and techniques.
Grand prize winners were the student of G.Zaldastanishvili American Academy - Mariam Ghurchumelia, a 9th-grade student of Gori N4 public school - Anna Dimitriadis, and 9th grade student of Martvili private school "Skhivi" -  Luka Tsotsoria by presenting the project "Smart Consultant"; 1st place: students of the 8th grade of Batumi Georgian-American School "Progress", 11th grade of Cervantes Gymnasium "Aia-Gess" and 9th grade of Kutaisi Georgian-American School "Progress": Nia Rokhvadze, Sergi Begiashvili and Davit Churkveidze took the place with the project "Smart Wine-mixer"; The 2nd place winners were Mariam Saghirashvili and Mariam Gogilashvili, 11th grade students of Cervantes Gymnasium "Aia-Gess" and Tamaz Mukhadze, 11th grade student of  "IAPM" International Lyceum by presenting the project "Technology of making heat-resistant material from local diatomite"; The 11th grade student of "IGS-International Georgian School" Nikoloz Dvali, 10th grade student of "Contemporary Education Academy-CEA" Erekle Jamrulidze and 12th grade student of "Newton Free School" Ana Mkervalishvili won the 3rd place by presenting the project "Air sterilizer established on Peltier elements".
Also, the following representatives took a part in the award ceremony: the National Intellectual Property Center of Georgia - "Sakpatenti", TBC Bank, "G3D - the first Georgian 3D printer", Mtatsminda Park, and Sulakauri Publishing House, which awarded the successful participants of the competition with special prizes.
Shota Rustaveli National Science Foundation of Georgia's Grant Calls for Young Inventors "Leonardo da Vinci" is held annually, in which the participants can be students of VII-XII grades of public and private schools.