როჯერ ქაშმორის საჯარო ლექცია - „ენერგეტიკა 21-ე საუკუნეში“
დღეს, 14:30 საათზე,  შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდის ორგანიზებით, ფიზიკა-მათემატიკის სკოლის მოსწავლეებისთვის, ჩატარდა გაერთიანებული სამეფოს ატომური ენერგიის მმართველი სააგენტოს თავმჯდომარის, პროფ. როჯერ ქაშმორის საჯარო ლექცია - „ენერგეტიკა 21-ე საუკუნეში“.  როჯერ ქაშმორი, ასევე, არის შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდის საერთაშორისო სამეთვალყურეო საბჭოს თანათავმჯდომარე.
მოსწავლეებთან შეხვედრა გაიმართა ვ. კომაროვის თბილისის ფიზიკა-მათემატიკის №199 საჯარო სკოლაში. ლექციას ესწრებოდნენ: ვ.კომაროვის სკოლის, დემირელის სახელობის კერძო კოლეჯისა და სერვანტესის სახელობის გიმნაზიის მოსწავლეები, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი და შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდის გენერალური დირექტორი. ლექციას დამსწრე საზოგადოებისთვის თარგმინიდა დემირელის კოლეჯის მე-11 კლასის მოსწავლე ალექსანდრე ფიჩხაძე.
როჯერ ქაშმორმა მოსწავლეებს გააცნო ენერგეტიკის სფეროში არსებული ვითარება. გაუზიარა მსოფლიოში ენერგიის დაზოგვის მიზნით, წამყვანი ქვეყნების გამოცდილება და მიღწევები, რომლებიც გასათვალიწინებელია განვითარებადი ქვეყნებისთვისაც. ლექციის შემდეგ წარიმართა კითხვა-პასუხი მოსწავლეებსა და პროფესორ ქაშმორს შორის.
შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდი მადლობას უხდის ვ. კომაროვის თბილისის ფიზიკა-მათემატიკის №199 საჯარო სკოლის ადმინისტრაციას ლექციის ორგანიზებასა და მხარდაჭერისთვის.

Roger Cashmore delivers a public lecture on ‘Energy in the 21st century’
Today the Chairman of the United Kingdom Atomic Energy Authority, Professor Roger Cashmore delivered a lecture ‘Energy in the 21st century’. The event was organized by Shota Rustaveli National Science Foundation (SRNSF) for the schools focusing on Physics and Mathematics. Prof. Roger Cashmore is a co-chairman of SRNSF International Supervisory Board.
Public lecture was attended by students form Private Demirel College, Tbilisi ‘Komarov’ Physics-Mathematical Boarding School and Georgian-English-Spanish School (Cervantes School), Minister of Education and Science of Georgia and the Director General of Shota Rustaveli National Science Foundation. Simultaneous interpreting was provided by Aleksandre Pichkhadze, 11th grade student of Private Demirel College.
Prof. Roger Cashmore gave a general review of situation in the field of energy, shared other countries’ experience and achievements in energy saving. The lecture was followed by discussion (Questions and Answers).