რუსთაველის ფონდი ჩინეთის სოციალური მეცნიერების აკადემიის ორგანიზებულ გლობალურ ფორუმში ჩაერთო
10 ივნისს, შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდის გენერალურმა დირექტორმა ზვიად გაბისონიამ, მონაწილეობა მიიღო ჩინეთის სოციალური მეცნიერების აკადემიის (CASS) მიერ ორგანიზებულ გლობალურ ფორუმში. ფორუმში საქართველოს მხრიდან ასევე მონაწილეობდა  ჩინეთის კვლევების სამეცნიერო - კვლევითი ინსტიტუტის გენერალური დირექტორი - ჯემალ ფუტკარაძე და თბილისის ღია უნივერსიტეტის რექტორი - გიორგი ამილახვარი.
შეხვედრის დასკვნითი ნაწილი წარიმართა პანელური დისკუსიის ფორმატში. ფონდის გენერალურმა დირექტორმა ზვიად გაბისონიამ, სამუშაო პანელის - ,,Public Health - A New Priority to Global Governance" ფარგლებში გამართულ დისკუსიაზე, სიტყვით მიმართა დამსწრე საზოგადოებას და მიმოიხილა საქართველოში ვირუსის გავრცელებასთან დაკავშრებული გამოწვევები, სამთავრობო რეგულაციები და განათლებისა და მეცნიერების მიმართულებით მომუშავე ორგანიზაციების მუშაობა და ამ პროცესში სხვადასხვა ონლაინ პლატფორმების გამოყენების საკითხი. ამასთან, ზვიად გაბისონიამ, ფორუმში მონაწილე სამეცნიერო ორგანიზაციების წარმომადგენლებთან ისაუბრა სამომავლო თანამშრომლობის პერსპექტივებზე. ზვიად გაბისონიამ აღნიშნა საქართველოში ჩინეთის სახალხო რესპუბლიკის სრულუფლებიან ელჩთან - ლი იანთან წარმოებული აქტიური კომუნიკაცია და  გამოთქვა სრული მზადყოფნა, რათა უახლოეს მომავალში საქართველოსა და ჩინეთს შორის,  ისტორიაში პირველად ჩამოყალიბდეს თანამშრომლობა მეცნიერებისა და კვლევის მიმართულებით.
აღნიშნული ფორუმის მიზანია მსოფლიოში COVID - 19  პანდემიის გავრცელებასთან დაკავშრებით გლობალური თანამშრომლობის გაძლიერება და როგორც ამ მიმართულებით თანამედროვე გამოწვევების განხილვა, ასევე პოსტ - COVID - 19 პერიოდში შესაბამისი პოლიტიკისა და ღონიძიებების მიმოხილვა. ფორუმი ჩატარდა დისტანციურ  ფორმატში, რომელმაც  უმასპინძლა მსოფლიოს წამყვან კვლევითი ინსტიტუტების ხელმძღვანელებს, ასევე სამეცნიერო პოლიტიკის მიმართულებით მოღვაწე ექსპერტებსა და ორგანიზაციების წარმომადგენლებს.

Rustaveli Foundation has engaged in the Global Forum, organized by the Chinese Academy of Social Sciences
On June 10, The director General of Shota Rustaveli National Science Foundation of Georgia participated in the Global Forum, organized by the Chinese Academy of Social Sciences (CASS). Apart from SRNSFG, from Georgia, the forum was also attended by Director General of Research institute of China Studies – Mr. Jemal Putkaradze and the Rector of Tbilisi Open University – Mr. Giorgi Amliakhvari.
The final part of the meeting was dedicated to the panel discussion. As part of the Pannel: ,,Public Health - A New Priority to Global Governance" The Director General of SRNSFG, Mr. Gabisonia addressed audience and discussed about the main challenges and issues in Georgia, regarding the dissemination of the COVID – 19. Mr. Gabisonia reviewed governmental regulations, actions and the work of the organizations in the field of Science and Education. He also expressed the readiness towards future collaboration perspectives with attending scientific organizations and underlined the active communication in this regard with the Ambassador of Peoples Republic of China in Tbilisi, H.E Li Yan, in order to establish scientific and research collaboration schemes between China and Georgia.