რუსთაველის სამეცნიერო ფონდის გენერალური დირექტორი ბირთვული კვლევების ევროპული ორგანიზაციის - ცერნის (CERN) მეცნიერებს შეხვდა
შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდის გენერალურმა დირექტორმა თეიმურაზ დოჭვირმა შეხვედრა გამართა ბოსტონის უნივერსიტეტის პროფესორ ტიციანო კამპორეზისთან და SHIP ექსპერიმენტის ამჟამინდელ სპიკერთან, იმპერიალ კოლეჯის პროფესორ ანდრეი გოლუტვინთან.
შეხვედრაზე განიხილეს საქართველოსა და CERN-ს შორის თანამშრომლობის გაღრმავების პერსპექტივები.
აღინიშნა, რომ რუსთაველის ფონდსა და CERN -ს შორის პარტნიორობის საფუძველზე, ახალგაზრდა მეცნიერებს, სტუდენტებსა და ინჟინრებს ფიზიკისა და გამოყენებითი მეცნიერებების მიმართულებით მიეცემათ შესაძლებლობა, განახორციელონ კვლევები ცერნის ლაბორატორიებში.
შეხვედრის დასასრულს, მხარეებმა ხაზგასმით აღნიშნეს მეცნიერებს შორის პარტნიორობის გაღრმავებისა და ერთობლივი კვლევების განხორციელების მნიშვნელობა, რაც ხელს შეუწყობს საქართველოსა და შვეიცარიას შორის სამეცნიერო თანამშრომლობის განვითარებას.
შეხვედრას ასევე ესწრებოდნენ ცერნის კოლაბორაციაში მონაწილე ქართველი მეცნიერები — საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის ვიცე-რექტორი, პროფესორი თამარ ლომინაძე, “CMS” კოლაბორაციის ქართული ჯგუფის წევრი, ირაკლი ლომიძე და სტუ-ის ბირთვული ინჟინერიის ცენტრის დირექტორი, საქართველოს მეცნიერებათა ეროვნული აკადემიის სტიპენდიანტი, ბირთვული კვლევების ევროპული ორგანიზაციის (CERN) CERN/CHiP ექსპერიმენტის ჯგუფის ლიდერის მოადგილე, ბესიკ კეკელია.

Rustaveli Foundation Director General Meets with Scientists from the European Organization for Nuclear Research
The Director  - General of the Shota Rustaveli National Science Foundation of Georgia, Teimuraz Dochviri held a meeting with Professor Tiziano Comporesi of Boston University and the current Spokesperson for the SHIP experiment, Professor Andrei Golutvin of Imperial College.
The meeting discussed prospects for deepening cooperation between Georgia and CERN.
It was noted that, based on the partnership between the Rustaveli Foundation and CERN, young scientists, students, and engineers in the fields of physics and applied sciences will have the opportunity to conduct research in CERN laboratories.
At the conclusion of the meeting, the parties emphasized the importance of deepening partnerships between scientists and implementing joint research, which will contribute to the development of scientific cooperation between Georgia and Switzerland.
The meeting was also attended by Georgian scientists participating in the CERN collaboration: Vice-Rector of the Georgian Technical University, Professor Tamar Laminadze, member of the Georgian group of the CMS collaboration, Irakli Lomidze, and Director of the Nuclear Engineering Center at GTU, National Academy of Sciences of Georgia scholarship recipient, and Deputy Group Leader of the CERN/SHIP experiment at the European Organization for Nuclear Research (CERN), Besik Kekelia.