საინფორმაციო დღე SPIRE-ის 2018 წლის კონკურსების შესახებ
შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდის ორგანიზებით, EaP PLUS პროექტის ფარგლებში, ამა წლის 21 დეკემბერს, 16:00 საათზე, ფონდის საკონფერენციო დარბაზში გაიმართა საინფორმაციო შეხვედრა ჰორიზონტი 2020-ის SPIRE-ის კონკურსების შესახებ. შეხვედრას ესწრებოდნენ საქართველოს უნივერსიტეტებისა და მცირე და საშუალო საწარმოების წარმომადგენლები. საინფორმაციო დღეზე პრეზენტაცია წარადგინა SPIRE საკონტაქტო პირმა, მარგალიტა არაბიძემ, რომელმაც SPIRE-ის 2018 წლის კონკურსები მიმოიხილა:
- ნედლეულის გადამუშავება ენერგიის არატრადიციული წყაროების გამოყენებით. (CE-SPIRE-02-2018: Processing of material feedstock using non-conventional energy sources (IA));
- ენერგიისა და რესურსების ეფექტიანი გამოყენება ინდუსტრიაში (CE-SPIRE-03-2018: Energy and resource flexibility in highly energy intensive industries (IA 50%));
- პლასტმასის შემცველი მასალების ეფექტური გადამუშავება (CE-SPIRE-10-2018: Efficient recycling processes for plastic containing materials (IA)).
SPIRE კონკურსები გამოცხადებულია ჰორიზონტი 2020-ის სამუშაო პროგრამის „ნანოტექნოლოგიები, მოწინავე მასალები, ბიოტექნოლოგია, თანამედროვე წარმოება და გადამუშავება” ფარგლებში და მისი მიზანია ევროპული ინდუსტრიული ლიდერობის გაძლიერება გლობალური მასშტაბით. 2018 წლის კონკურსებზე განაცხადების წარდგენის ბოლო ვადაა 2018 წლის 22 თებერვალი.
შეხვედრაზე ასევე პრეზენტაცია წარადგინა ჰორიზონტი 2020-ის ეროვნულმა საკონტაქტო პირმა „უსაფრთხო, სუფთა და ეფექტური ენერგიის“ მიმართულებით, ნატალია შათირიშვილმა. მან ჰორიზონტი 2020-ის კონკურსებში მონაწილეობისათვის საჭირო პრაქტიკული ინფორმაცია, კონსორციუმის ძიების, საპროექტო განაცხადის წერის და სხვა მნიშვნელოვანი საკითხები მიმოიხილა.
საინფორმაციო შეხვედრა კითხვა-პასუხის რეჟიმში მიმდინარეობდა და მონაწილეებმა ჰორიზონტი 2020-ის SPIRE-ის კონკურსების საპროექტო განაცხადის მომზადებისა და EaP PLUS პროექტის ფარგლებში საშუამავლო გრანტებისა და მოსამზადებელ შეხვედრებში მონაწილეობის მნიშვნელობაზე მიიღეს პრაქტიკული ინფორმაცია.

Information Day on SPIRE 2018 Calls
Shota Rustaveli National Science Foundation of Georgia in cooperation with the EaP PLUS Project organized an Information Day on SPIRE 2018 open calls on December 21st, 2017 at 16:00 at the Conference Hall of SRNSFG. Information Day was attended by the representatives of Georgian academia and SME representatives. Presentation was delivered by the SPIRE Contact Point in Georgia, Ms. Margalita Arabidze who reviewed SPIRE 2018 open calls:
- CE-SPIRE-02-2018: Processing of material feedstock using non-conventional energy sources (IA);
- CE-SPIRE-03-2018: Energy and resource flexibility in highly energy intensive industries (IA 50);
- CE-SPIRE-10-2018: Efficient recycling processes for plastic containing materials (IA).
SPIRE (Sustainable Process Industry through Resource and Energy Efficiency) calls are part of Horizon 2020 Work Programme on Nanotechnologies, Advanced Materials, Biotechnology and Advanced Manufacturing and Processing.
The aim of the calls is to further strengthen the global leadership of Europe’s industry in environmental sustainability, through a combination of mature and disruptive technologies. Deadline for 2018 open calls is February 22nd, 2018.
Presentation was also delivered at the Info Day by Horizon 2020 National Contact Point on Secure, Clean and Efficient Energy, Natalia Shatirishvili. She presented practical information for proposal writing, consortia building and other important information for successful project writing in Horizon 2020.
The meeting was interactive and the attendants were provided with the useful information regarding H2020 SPIRE Calls, project writing and EaP PLUS Project Grants for Networking opportunities for Georgian scientists.