საინფორმაციო შეხვედრა საქართველოსა და საფრანგეთის სამეცნიერო თანამშრომლობის შესახებ
2019 წლის 5 მარტს,  შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნულ სამეცნიერო ფონდში, ტრენინგ ცენტრის ფარგლებში, საფრანგეთის საელჩოსა და  საქართველოს ფრანგული ინსტიტუტის მხარდაჭერით,  გაიმართა საინფორმაციო შეხვედრა საქართველოსა და საფრანგეთის სამეცნიერო თანამშრომლობის შესახებ
ღონისძიება მიზნად ისახავდა საფრანგეთსა და საქართველოს შორის მიმდინარე და სამომავლო სამეცნიერო ურთიერთობებისა და პერსპექტივების მიმოხილვას. შეხვედრას ესწრებოდა საქართველოში საფრანგეთის საელჩოს მისიის ხელმძღვანელის მოადგილე ერიკ ტოსატი. საფრანგეთის საელჩოს საუნივერსიტეტო და სამეცნიერო თანამშრომლობის ატაშემ - ქალბატონმა ელეონორ გარნიემ და შეხვედრის სხვა მონაწილეებმა მიმოიხილეს შემდეგი ძირითადი საკითხები:
• საფრანგეთის კვლევითი გარემო
• საგრანტო სქემები და საერთაშორისო თანამშრომლობის პერსპექტივები
• სამეცნიერო გაცვლითი და მობილობის პროგრამები
• საფრანგეთის მონაწილეობა ევროკავშირის კვლევისა და ინოვაციის ჩარჩო პროგრამაში „ჰორიზონტი 2020’’
სესიის მეორე ნაწილი დაეთმო საქართველოსა და საფრანგეთს შორის სამეცნიერო საქმიანობის შესახებ ინფორმაციისა და პრაქტიკული გამოცდილების გაზიარებას.

Shota Rustaveli National Science Foundation of Georgia together with the Institut français de Géorgie organized the Information Session on “Research landscape in France and Funding Opportunities for Georgia” on March 5, 2019 at the Conference Hall of Shota Rustaveli National Science Foundation of Georgia (Address: #1. Aleksidze str. III floor) as part of the activities in frames of a newly-opened “Rustaveli Foundation Training Center”.
The event aimed at reviewing the current and planned scientific cooperation perspectives between Georgia and France. The event was attended by the Deputy Head of Mission of the French Embassy to Georgia M. Eric Tossati and French Institute of Georgia and University and Scientific cooperation Attaché, Ms. Eléonore Garnier who hold the presentation on French research landscape.
Agenda of the event covered the following topics:
• Research landscape in France
• Funding instruments and perspectives for international cooperation
• Scientific Exchanges and mobility schemes
• France in Horizon 2020, a general overview
II session of the event was dedicated to sharing information and experience of Franco - Georgian scientific cooperation.