საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის შეხვედრა მეცნიერებთან
16 მარტს, საქართველოს პარლამენტის ეროვნულ ბიბლიოთეკაში გაიმართა  საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის შეხვედრა შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდის 2017 წლის კონკურსების გამარჯვებულებთან(მეცნიერები, დოქტორანტები, პოსტდოქტორანტები, მაგისტრანტები).
შეხვედრის ძირითადი მიზანი იყო საქართველოს მთავრობის მიერ მეცნიერების, ტექნოლოგიებისა და ინოვაციების სისტემის განვითარებისთვის სახელმწიფო ბიუჯეტიდან დაფინანსებული პროექტების შესახებ ინფორმაციის გავრცელება და მეცნიერების პოპულარიზაცია. ღონისძიების კონკრეტულ მიზანს წარმოადგენდა საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრთან შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდის  2017 წლის კონკურსების გამარჯვებულების შეხვედრა, ძირითადი ტენდენციების, დაფინანსებული დარგებისა და ინსტიტუციების წარმოჩენა, არსებული მიღწევებისა და გამოწვევების შესახებ სამეცნიერო საზოგადოების მხრიდან ინფორმაციის მიწოდება და აქტუალურ საკითხებზე დისკუსიის ინიცირება.
ღონისძიებას ესწრებოდნენ: საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილე ალექსანდრე თევზაძე, საქართველოს პარლამენტის განათლების, მეცნიერებისა და კულტურის კომიტეტის თავმჯდომარე, მარიამ ჯაში და  დიპლომატიური კორპუსის წარმომადგენლები.
საქართველოს მთავრობის სამეცნიერო საზოგადოებასთან შეხვედრა ხელს შეუწყობს ქვეყნის მეცნიერების, ტექნოლოგიებისა და ინოვაციების სისტემაში მიმდინარე პროგრესული ცვლილებებისა და მიღწევების გასაჯაროებას, ფართო საზოგადოებისათვის ინფორმაციის მიწოდებას, ქვეყნის სოციალურ-ეკონომიკური განვითარებისთვის მეცნიერების, ტექნოლოგიებისა და ინოვაციების სისტემის როლის ხაზგასმას, სამეცნიერო კვლევებით არასახელმწიფო სექტორის დაინტერესებასა და პოტენციური ინვესტორების მოზიდვის წახალისებას.
ღონისძიება გახსნა საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა, ბატონმა მიხეილ ჩხენკელმა, რომელმაც ისაუბრა - განათლებისა და მეცნიერების განახლებული სტრატეგიასა და სამინისტროს გეგმებზე.
დამსწრე საზოგადოების წინაშე პრეზენტაციით წარდგა შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდის გენერალური დირექტორი, ქალბატონი მანანა მიქაბერიძე, რომელმაც მიმოიხილა 2017 წლის საგრანტო კონკურსები და ისაუბრა სამომავლო გეგმებზე. გამომსვლელთა შემდეგ გაიმართა დისკუსია, რომელსაც უძღვებოდა საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილე, ბატონი ალექსანდრე თევზაძე. დამსწრე საზოგადოებას საშუალება ჰქონდა  დაესვა შეკითხვები საჭირბოროტო საკითხებზე.
დარბაზში პარალელურად წარმოდგენილი იყო მცირე გამოფენა ფონდის გამარჯვებული პროექტების ფარგლებში შესრულებული აკადემიური და სამეცნიერო გამოცემების შესახებ.

Georgian Scientists meeting with the Minister of Education and Science of Georgia
On March 16, the Minister of Education and Science of Georgia, Dr. Mikheil Chkhenkeli meth the SRNSFG grant holders of 2017 (scientists, PhD students, Post Docs, MA students) at the National Parliamentary Library of Georgia.
Major goal of the meeting was to disseminate information regarding the State-funded projects in the Science, Technology and Innovation (STI) system and science popularization. Specific goal of the event was meeting with the SRNSFG grant holders of 2017, presentation of the major trends, funded fields and institutions, challenges and achievements of the Georgian scientific society and discussion on the ongoing important issues.
The event was attended by the Deputy Minister of Education and Science of Georgia, Alexander Tevzadze; the chair of the Education, Science and Culture Committee, Ms. Mariam Jashi and representatives of the Diplomatic missions to Georgia.
Meeting between the Scientific Society and Georgian Government will promote publicity of the progress on the STI system and its role for the socio-economic development of the State. It will initiate interest from the non-governmental sector and promote investments in the field.
The event was opened by the Minister of Education and Science of Georgia, Dr. Mikheil Chkhenkeli, who reviewed the renewed strategy and plans of MoES. The Director General of SRNSFG, Ms. Manana Mikaberidze held the presentation at the meeting, she reviewed 2017 calls and talked regarding the future plans of SRNSFG. There was the interactive dialogue after the presentations, headed by the Deputy Minister, Dr. Alexandre Tevzadze. The audience expressed their opinion regarding various important issues.
There was the mini exhibition of the academic and scientific works published by the successful projects funded by SRSNFG in parallel to the meeting at the hall.