„საქართველოს უროლოგთა ასოციაციის ყოველწლიური კონგრესი: ონკოუროლოგიური დაავადებების მულტიდისციპლინარული მართვა“
2017 წლის 01 დეკემბერს სასტუმროში „Holiday Inn Tbilisi“ 08:30-17:00 საათზე, გაიმართა შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდის მიერ დაფინანსებული საგრანტო პროექტის, ხელშეკრულება MG_CG_09-3004/5344 კონფერენცია: „საქართველოს უროლოგთა ასოციაციის ყოველწლიური კონგრესი: ონკოუროლოგიური დაავადებების მულტიდისციპლინარული მართვა“. კონფერენციას ესწრებოდნენ: საქართველოს უროლოგთა ასოციაციის წევრები, ქართველი უროლოგები, ონკოლოგები, რადიაციული ონკოლოგები და რადიოლოგები საქართველოს 20 სამედიცინო დაწესებულებიდან - სულ 200-ზე მეტი პერსონა. პროექტის მიზანი იყო უროლოგიური და ონკოუროლოგიური დაავადებების მართვის შესახებ ევროპის უროლოგთა ასოციაციის უახლესი რეკომენდაციების გაცნობა, ამ რეკომენდაციების კლინიკურ პრაქტიკაში დანერგვის გზების დასახვა და ქართველი პაციენტების მკურნალობის შედეგების გაუმჯობესება; საქართველოში უროლოგიური მეცნიერების განვითარების გზების ანალიზი და დაგეგმვა; ქართული უროლოგიური მეცნიერების ევროპის მასშტაბით პოპულარიზაცია და რეგიონში (კავკასია-ცენტრალური აზია) მისი წამყვანი როლის დამკვიდრება. პროექტის ფარგლებში ჩატარდა რთული შემთხვევების ანალიზი. სხვადასხვა სპეციალისტებმა საჯარო დისკუსიაში წარმოადგინეს დაავადებების მართვის მათეული პრინციპები. ყოველი სესიის ბოლოს იმართებოდა ინტერაქტიული დისკუსია აღნიშნული სპეციალისტების მონაწილეობით. სამომავლოდ, კერძოდ ზაფხულში, საქართველოს უროლოგთა ასოციაცია გეგმავს კიდევ უფრო მასშტაბური კონგრესის მოწყობას მეტი ქართველი და უცხოელი დელეგატის მონაწილეობით.

“Annual Congress of the Georgian Urological Association: Multidisciplinary Management of the Oncological Diseases
The conference based on the grant project funded by SRNSFG, agreement MG_CG_09-3004/5344, was held on December 1, 2017, in the hotel "Holiday Inn Tbilisi". The conference named “Annual Congress of the Georgian Urological Association: Multidisciplinary Management of the Oncological Diseases", was attended by the members of the Georgian Urological Association, Georgian Urologists, Oncologists, Radiation Oncologists and Radiologists from 20 medical institutions of Georgia - over 200 people. The aim of the project was to review the latest recommendations of the European Urological Association regarding management of urological and oncological diseases, to set up the recommendations into clinical practice and to improve the results of treatment for Georgian patients, to analyze and plan the development of urological science in Georgia; to promote the Georgian urological science across Europe and to establish its leading role in the region (The Caucasus-Central Asia). In frames of the project, analysis of the most problematic cases has been conducted. Different principles of the disease management were presented by various specialists. Each session was concluded by an interactive discussion.
The Georgian Urological Association is planning to arrange a large-scale congress with broader involvement of the Georgian and foreign delegates in summer, 2018.