სამუშაო შეხვედრა საქართველოს ინსტიტუციებისგან შემდგარ კონსორციუმის წარმომადგენლებთან
26 ივლისს, შოთა რუსთაველის ეროვნულ სამეცნიერო ფონდში გაიმართა სამუშაო შეხვედრა საქართველოს სხვადასხვა ინსტიტუციისაგან შემდგარ კონსორციუმის წევრებთან. შეხვედრაზე მონაწილეებმა განიხილეს Clarivate Analytics-თან თანამშრომლობის პირობები. აღნიშნული კომპანია თავს უყრის მონაცემებს და ატარებს ანალიზს მეცნიერებისა და ინოვაციის სფეროში. Clarivate Analytics-ის ბაზებში იძებნება  სამეცნიერო და აკადემიური კვლევები, პატენტის ანალიზი და სარეგულაციო სტანდარტები, სავაჭრო ნიშნის დაცვა, ინტელექტუალური საკუთრების მენეჯმენტი და ა.შ. აღსანიშნავია, რომ Clarivate Analytics ფლობს ერთ-ერთ წამყვან საერთაშორისო ონლაინ გამომცემლობას Web of Science, რომელიც აერთიანებს მსოფლიოს როგორც უახლეს, ასევე გასული საუკუნის (1990-2017) სამეცნიერო ლიტერატურას, სტატიებს, წიგნებს და ა.შ.
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროსა და  შოთა რუსთაველის ეროვნულ სამეცნიერო ფონდის ორგანიზებით, მიმდინარეობს მოლაპარაკება Clarivate Analytics-თან, რათა კონსორციუმის წევრმა ინსტიტუციებმა მიიღონ წვდომა აღნიშნული კომპანიის გარკვეულ პროდუქტებზე.  კონსორციუმში შემავალი ინსტიტუციებია:
·         საქართველოს მეცნიერებათა ეროვნული აკადემია;
·         ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი;
·         საქართველოს სოფლის მეურნეობის მეცნიერებათა აკადემია;
·         საქართველოს ინტელექტუალური საკუთრების ეროვნული ცენტრი - საქპატენტი;
·         ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტი;
·         საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტი;
·         თბილისის სახელმწიფო სამედიცინო უნივერსიტეტი;
·         ბათუმის შოთა რუსთაველის სახელმწიფო უნივერსიტეტი;
·         აკაკი წერეთლის სახელმწიფო უნივერსიტეტი;
·         სოხუმის სახელმწიფო უნივერსიტეტი;
·         შავი ზღვის საერთაშორისო უნივერსიტეტი;
·         აღმოსავლეთ ევროპის უნივერსიტეტი ;
·         თავისუფალი უნივერსიტეტი;
·         საქართველოს საავიაციო უნივერსიტეტი.
უახლოეს მომავალში ჩატარდება დამატებითი სამუშაო შეხვედრა თანამშრომლობის კონკრეტული პირობების შესამუშავებლად.

Meeting with the consortium representatives of Georgian institutions
On the 26-th of July, meeting was held in the Shota Rustaveli National Science Foundation with the consortium representatives of Georgian institutions. Participants discussed conditions of collaboration with Clarivate Analytics. The company gathers and analyses data in the field of science and innovation. In the basis of Clarivate Analytics following information can be found: scientific and academic research, patent analytics and regulatory standards, trademark protection, intellectual property management, etc. In addition, Clarivate Analytics owns one of the leading international online publishing companies Web of Science, which unites the newest scientific literature, articles, books, etc, as well as material from the past century (1990-2017).
The Ministry of Education and Science of Georgia and the Shota Rustaveli National Science Foundation jointly lead negotiations with Clarivate Analytics, in order to make access to several products of the company possible for the consortium members. The consortium consists of:
- Georgian National Academy of Sciences;
- Ivane Javakhishvili Tbilisi State University;
- Georgian Academy of Agricultural Sciences;
- National Intellectual Property Center of Georgia – Sakpatenti;
- Ilia State University;
- Georgian Technical University;
- Tbilisi State Medical University;
- Batumi Shota Rustaveli State University;
- Akaki Tsreteli State University;
- Sokhumi State University;
- International Black Sea University;
- East European University;
- Free University of Tbilisi;
- Georgian Aviation University;
In the nearest future, additional meeting is considered to be held, in order to discuss concrete conditions of collaboration.