საქართველოს ეროვნული ნაკრების წარმატება ფიზიკის საერთაშორისო ოლიმპიადაზე
საქართველოს ეროვნულმა ნაკრებმა წარმატებით იასპარეზა ირანის ისლამურ რესპუბლიკაში გამართულ ფიზიკის 54-ე საერთაშორისო ოლიმპიადაზე (IPHO 2024). საქართველოს ნაკრებმა გუნდმა 2 ვერცხლისა და 2 ბრინჯაოს მედალი მოიპოვა.
ვერცხლის მედლის მფლობელები გახდნენ ვლადიმირ კომაროვის თბილისის ფიზიკა-მათემატიკის N199 საჯარო სკოლის მოსწავლეები ლუკა თვალავაძე და თორნიკე ცაძიკიძე, ბრინჯაოს მედლები მოიპოვეს ვლადიმირ კომაროვის თბილისის ფიზიკა-მათემატიკის N199 საჯარო სკოლის მოსწავლეებმა დავით კლდიაშვილმა და ცოტნე გიორგაძემ.
ფიზიკის საერთაშორისო სასწავლო ოლიმპიადებში საქართველოს ნაკრები გუნდების შერჩევა და მონაწილეობა საქართველოს განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის სამინისტროს ინიციატივითა და შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდის ადმინისტრირებით ხორციელდება.
გუნდის ლიდერია რამაზ ხომერიკი , თანალიდერი - გრიგოლ ფერაძე, ასისტენტი-გიორგი ბახტაძე, დამხმარე პედაგოგი - ზურაბ უგულავა.
საერთაშორისო სასწავლო ოლიმპიადები მასშტაბურობითა და ხანგრძლივი გამოცდილებით გამოირჩევიან. მათი მიზანია სხვადასხვა დისციპლინაში მოსწავლეების ცოდნისა და უნარ-ჩვევების ამაღლება-დახვეწა, საერთაშორისო გამოცდილების გაზიარება.

The Success of the Georgian National Team at the International Physics Olympiad
The Georgian national team successfully competed at the 54th International Physics Olympiad (IPHO 2024) held in the Islamic Republic of Iran. The Georgian National Team won 2 silver and 2 bronze medals.
The silver medals were won by Luka Chilavadze and Tornike Tsadzikidze, students of Vladimir Komarov Tbilisi Physics and Mathematics Public School N199, Davit Klidiashvili and Tsotne Giorgadze, students of Vladimir Komarov Tbilisi Physics and Mathematics Public School N199, won bronze medals.
The selection and participation of Georgia's national teams in international educational Olympiads are organized through the joint efforts of the Ministry of Education, Science and Youth of Georgia and by the administration of the Shota Rustaveli National Science Foundation of Georgia.
The leader of the team is Ramaz Khomeriki, co-leader - Grigol Pheradze, assistant - Giorgi Bakhtadze, assistant teacher - Zurab Ugulava.