შეხვედრა საფრანგეთის ეროვნულ კვლევით ცენრტთან
30 ივნისს, ორმხრივი თანამშრომლობის მიზნით, გაიმართა შეხვედრა რუსთაველის ფონდსა და საფრანგეთის ეროვნულ კვლევით ცენტრს შორის (Irstea). კვლევით ცენტრს წარმოადგენდნენ: რაულ მილე (საერთაშორისო ურთიერთობების ხელმძღვანელი), პირიკ ჟივონი (გენერალური დირექტორი). ტერი ბურტე (სამეცნიერო და საუნივერსიტეტო კოოპერაციის ატაშე და, ამავდროულად, საქართველოში საფრანგეთის საელჩოს წარმომადგენელი).
მხარეებმა ისაუბრეს ფონდისა და კვლევითი ცენტრის საქმიანობასა და მიზნებზე. საფრანგეთის ეროვნული კვლევითი ცენტრის წარმომადგენლებმა თავიანთ პრეზენტაციაში Irstea-ს მიმართულებებსა და ინტერესებს გაუსვეს ხაზი. საფრანგეთის მხარის მიერ გამოიხატა სურვილი და მზაობა, მჭიდროდ ითანამშრომლონ საქართველოს მეცნიერებთან (ერთობლივად განავითარონ კვლევითი პროექტები პროგრამა ,,ჰორიზონტი 2020“-ში წარსადგენად), გაუზიარონ გამოცდილება დაინტერესებულ პირებს, ითანამშრომლონ პოლიტიკის შემმუშავებელ და განმახორციელებელ სააგენტოებთან გარემოს დაცვის, სოფლის მეურნეობის სფეროში საჯარო პოლიტიკის განსაზღვრის მიმართულებით.

Meeting with National Research Institute of Science of France
The meeting was held on the 30-th of June between the Shota Rustaveli National Science Foundation and the National Research Institute of Science of France (Irstea), which aimed to strengthen collaboration between the two states. The research centre was represented by: Raoul Mille (Director International Relations), Pierrick Givone (Director General) and Terry Burte (Attache for Scientific and University Cooperation, who is also a representative of the French Embassy in Georgia)
The attendants discussed policies and targets of the SRNSF and the research centre. The French representatives focused on interests and directions of Irstea in their presentation. They expressed their readiness and desire to collaborate tightly with Georgian scientists (they are ready to develop research projects for “Horizon 2020” program), to share experience to interested figures, to collaborate with policy making agencies in the field of environmental safety and agriculture for defining public policy.