შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდი ევროკავშირის საჯარო სამსახურების დაძმობილების პროექტთან თანამშრომლობით მუშაობს გამოყენებითი კვლევის ახალ საგრანტო კონკურსზე
2022 წლის 22 ივნისს მეცნიერებასა და ბიზნესს შორის თანამშრომლობის გაღრმავების ევროკავშირის საჯარო სამსახურების დაძმობილების პროექტისა და შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდის ორგანიზებით ჩატარდა ვირტუალური სემინარი სახელწოდებით „მეცნიერების, ტექნოლოგიებისა და ინოვაციების დაფინანსების ახალი ინსტრუმენტები“.
სემინარს ესწრებოდნენ სხვადასხვა კვლევითი ინსტიტუტების, უნივერსიტეტების, ასოციაციებისა და კომპანიების წარმომადგენლები სხვადასხვა დარგიდან. სემინარი ეხებოდა გამოყენებითი კვლევის საგრანტო კონკურსის გამოწვევებსა და შესაძლებლობებს, სადაც ძირითადი აქცენტი გაკეთებული იყო ტექნოლოგიების ტრანსფერისა და კომერციალიზაციის საჭიროებებზე.
სემინარი მიზნად ისახავდა მეცნიერებისა და უმაღლესი განათლების, ასევე საწარმო სექტორში შესაბამისი დაინტერესებული მხარეების საჭიროებებისა და მოლოდინების იდენტიფიცირებას და ბიზნეს სექტორისთვის ინფორმაციის მიწოდებას თანამშრომლობისთვის საჭირო მოთხოვნების, ინიციატივების და დაბრკოლებების შესახებ. ეს სტრატეგიულად მნიშვნელოვანია საგრანტო კონკურსისა და ზოგადად ფონდის განვითარებისთვის. სემინარის მოდერატორები იყვენენ ტვინინგის პროექტის ექსპერტები გერმანიის პროექტების მართვის სააგენტოდან და ავსტრიის კვლევის ხელშეწყობის ინსტიტუტიდან.
ავსტრიის გარემოს დაცვის სააგენტოს საერთაშორისო კონსორციუმი Joanneum კვლევით ცენტრთან (ავსტრია), ავსტრიის სამეცნიერო ფონდთან, ავსტრიის კვლევის ხელშეწყობის სააგენტოსთან, DLR პროექტის მართვის სააგენტოსთან (გერმანია) და დაუგავპილსის უნივერსიტეტთან (ლატვია) პარტნიორობით, აძლიერებს შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდის შესაძლებლობებს საგრანტო პროგრამების გადახევით და გაუმჯობესებით, რეგიონული და საერთაშორისო კონტექსტების გათვალისწინებით.
წინამდებარე პუბლიკაცია შეიქმნა ევროკავშირის მხარდაჭერით, რაც არ ნიშნავს, რომ ის აუცილებლად ასახავს ევროკავშირის შეხედულებებს. პუბლიკაციის შინაარსზე პასუხისმგებელია მხოლოდ პროექტის პარტნიორები.
დამატებითი ინფორმაციისთვის დაუკავშირდით :
- თამრიკო მიქაძე, საქართველოში ევროკავშირის წარმომადგენლობის პრესისა და ინფორმაციის სამსახურის თანამშრომელი Mikadze@eeas.europa.eu
- ინეს გავარანე, ევროკავშირის საჯარო სამსახურების დაძმობილების პროექტის „ ,,ინტერსექტორული თანამშრომლობის შესაძლებლობების მხარდაჭერა კვლევასა და ინდუსტრიას შორის“ რეზიდენტი მრჩეველი”gavarane@du.lv

Shota Rustaveli National Science Foundation of Georgia and the EU Twinning project working together on the development of a new Applied Research grant call
The Twinning project on bridging the gap between science and business in collaboration with Shota Rustaveli National Science Foundation organised a virtual workshop „New Science, Technology and Innovation Funding Instruments: Technology Transfer and Commercialization Needs” on 22nd June 2022.
The representatives of various research institutions, universities, associations, and companies representing different domains attended the workshop. The workshop was addressing the challenges and opportunities of an applied research grant call and mainly focused on technology transfer and commercialization needs.
The workshop aimed to identify the needs and expectations of the relevant stakeholders in science and higher education as well as in the enterprise sector, and, for the business sector to understand the demand, incentives, and restricting elements for cooperation. This is strategically important for the enhancement of grant calls and foundation development, in general. The event was moderated by Twinning experts from DLR Project Management Agency, Germany and the Austrian Research Promotion Institution.
The international Twinning project consortium of Environment Agency Austria in partnership with Joanneum Research (Austria), Austrian Science Fund, Austrian Research Promotion Agency, DLR Project Management Agency (Germany) and Daugavpils University (Latvia) enhances the capacity of the Shota Rustaveli National Science Foundation of Georgia by revising and improving grant programs, considering regional and international contexts.
This publication was created with the support of the European Union, which does not necessarily mean that it reflects the views of the European Union. Only project partners are responsible for the content of the publication.
For more information, please contact:
- Tamriko Mikadze, Press and Information Officer, Delegation of the European Union to Georgia, Tamriko.Mikadze@eeas.europa.eu