თურქეთის მეცნიერებისა და ტექნოლოგიების საბჭოსთან თანამშრომლობის მემორანდუმი გაფორმდა
2018 წლის 24-28 იანვარს შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდის გენერალური დირექტორი მ. მიქაბერიძე და დირექტორის მოადგილე ნ. გაჩეჩილაძე თურქეთის მეცნიერებისა და ტექნოლოგიების საბჭოს (TUBITAK) პრეზიდენტის მიწვევით ოფიციალური ვიზიტით იმყოფებოდნენ ქ. ანკარაში 25 იანვარს - ქ. ანკარაში, ხოლო 26-27 იანვარს ქ. სტამბულში.
2018 წლის 25 იანვარს  TUBITAK-სა და ეროვნულ სამეცნიერო ფონდს შორის გაფორმდა თანამშრომლობის მემორანდუმი, რომლის თანახმადაც თურქეთისა და საქართველოს მხარეები გამოთქვამენ მზადყოფნას ითანამშრომლონ: აკადემიური-სამეცნიერო პერსონალის მობილობის;
მეცნიერების, ინოვაციებისა და ტექნოლოგიების სფეროში ინფორმაციის მიმოცვლის; ორმხრივი კოლაბორაციული პროექტების შემუშავების; სამეცნიერო კვლევითი ტექნოლოგიური პარკებისა და ინკუბატორების ორგანიზებისა ამუშავების; HORIZON 2020 ეროვნული საკონტაქტო პირების ერთობლივი აქტივობების განხორციელებისა და ორ ქვეყანას შორის ურთიერთთანამშრომლობის გაძლიერების მიზნით ეროვნული საკონტაქტო პირების ქსელის შექმნის კუთხით.
ვიზიტის მიზანი გახლდათ: ეროვნულ სამეცნიერო ფონდსა და TUBITAK შორის ურთიერთშეთანხმების მემორანდუმის გაფორმება, ევროკავშირის კვლევისა და ინოვაციების ჩარჩო პროგრამა HORIZON 2020 თურქეთის ძალზე აქტიური და ნაყოფიერი აქტივობის პრაქტიკის  გაზიარება; HORIZON 2020 ეროვნული საკონტაქტო პირებისა და პროგრამული კომიტეტის წევრების მუშაობის გაცნობა;  TUBITAK -ის კვლევითი ცენტრების(BILGEM, MARMARA Techno park, Pharma Research), მეტროლოგიის ინსტიტუტის, გენური ინჟინერიისა და ბიოტექნოლოგიის ინსტიტუტის და მასალების ინსტიტუტის დათვალიერება საქართველოს მხარისათვის შემოთავაზებული ერთობლივი კვლევითი ინფრასტრუქტურისა და  სამეცნიერო თემატიკების გაცნობის მიზნით.

Memorandum of Cooperation was signed with the Shota Rustaveli National Science Foundation of Georgia and Scientific and Technological Research Council of Turkey
On January 24-28, 2018 the Director General of Shota Rustaveli National Science Foundation of Georgia, Manana Mikaberidze and the Deputy Director General Nino Gachechiladze, officially visited Ankara on 25 January and Istanbul on 26-27 January on the basis of the invitation of President of Scientific and Technological Research Council of Turkey (TUBITAK) .
On 25 January, 2018 a memorandum of cooperation between the SRNSFG and TUBITAK was signed, according to which Turkish and Georgian sides express their readiness to cooperate with:
• Mobility of academic and scientific personnel;
• Information exchange in science, innovations and technologies;
• Development of bilateral projects;
• Organizing scientific research technological parks and incubators;
• Sharing Turkey’s experience in Research an Innovation Programme within the framework of H2020.
• Introduction of the work of the Horizon2020 National Contact Persons and Program Committee members;
• Visit TUBITAK Research Centers (BILGEM, MARMARA Techno Park, Pharma Research), Institute of Metrology, Institute of Genetic Engineering and Biotechnology and Materials for the purpose of introducing joint research infrastructure and scientific topics proposed to the Georgian side.