ახალი ენერგოდამზოგი ტექნოლოგიის შემუშავება საქართველოს მთიანი რეგიონების არიდული ზონის ურბანული ტერიტორიების სასმელი წყლით მომარაგების პრობლემების გადაწყვეტის მიზნით
2014 წლის გამოყენებითი კვლევებისათვის სახელმწიფო სამეცნიერო გრანტის ფარგლებში დაფინანსებული პროექტი სახელწოდებით : ახალი ენერგოდამზოგი ტექნოლოგიის შემუშავება საქართველოს მთიანი რეგიონების არიდული ზონის ურბანული ტერიტორიების სასმელი წყლით მომარაგების პრობლემების გადაწყვეტის მიზნით.
- პროექტის სამეცნიერო ხელმძღვანელი:თარხან თევზაძე, გეოლოგია-მინერალოგია მეცნიერებათა დოქტორი.
- პროექტის ძირითადი პერსონალი:
გიორგი ომსარაშვილი - სამთო გეოლოგიის ფაკულტეტის გეოლოგიის პროგრამის დოქტორანტი;
ფერიდე ლორთქიფანიძე - აგროქიმია-ნიადაგმცოდნე, მაგისტრი.
პროექტი ეხება, არიდულ ზონაში განლაგებული ურბანული ტერიტორიების სასმელი წყლით მომარაგებას, რომელიც არამარტო საქართველოს, არამედ მსოფლიოს პრობლემას წარმოადგენს. გლობალური დათბობის პირობებში მოთხოვნა სასმელ წყალზე კიდევ უფრო მზარდ ხასიათს მიიღებს.
პროექტის ძირითად მიზანს წარმოადგენს ახალი ენერგოდამზოგი ტექნოლოგიის შემუშავება, რომელიც ურბანული ტერიტორიების წყალმომარაგებას უზრუნველყოფს.
უპირველესყოვლისა ჩვენ მიერ შემუშავებულ იქნა ალუვიურ-პროლუვიური გეოსტრუქტურის მქონე ხეობებში პერსპექტიული წყალსაღების მოძიების მეთოდი, რომელიც გადამწყვეტ როლს ასრულებს ენერგოდამზოგი ტექნოლოგიის შემუშავებაში და ითვალისწინებს: გეომორფოლოგიურ, გეოლოგიურ, ჰიდროგეოლოგიურ, ჰიდროლოგიურ, წყლის ქიმიურ-ფიზიკურ და სანიტარულ, კლიმატურ და სხვ. ფაქტორების შესწავლას. აღნიშნული მეთოდის მიხედვით, უზრუნველყოფილი უნდა იქნას ხეობიდან აკუმულირებული წყლის თ ვ ი თ დ ე ნ ი თ მიწოდება დასახლებულ პუნქტამდე.
ვინაიდან სასმელი წყლის პრობლემა განსაკუთრებით აქტუალურია კახეთის ქალაქებსა და სოფლებში, აღნიშნული მეთოდის მიხედვით განხორციელდა ცივ-გომბორის ქედის ჩრდილო-აღმოსავლეთ ფერდობზე არსებული ხევების საველე-სარეკოგნოსცირებო კვლევები.
კვლევების შედეგად გამოვლინდა, რომ ასეთი ალუვიურ-პროლუვიური სტრუქტურა გააჩნია მდ. ჭერემისხევს. ამ ხეობის 647.73-650.51 მეტრ აბსოლუტურ ნიშნულებიდან შესაძლებელია ქ. გურჯაანს მიეწოდოს სასმელი წყალი თვითდენით.
სამეცნიერო-საგრანტო პროექტში დაგეგმილი ამოცანების თანახმად შერჩეულ საკვლევ უბანზე განხორციელდა გეოლოგიური და ჰიდროგეოლოგიური სამუშაოები. მდ. ჭერემისხევის პირველ ტერასაზე მოეწყო ცენტრალური და სადამკვირვებლო ჭები. შედგენილია შესაბამისი რუკები (ტოპოგრაფიული, გეოლოგიური, საინჟინრო გეოლოგიური, ჰიდროგეოლოგიური, ჰიდროლოგიური) და ლითოლოგიური ჭრილები. ბურღვითი სამუშაოების შედეგად გამოიყო ორი განსხვავებული გენეზისის შრე. აღნიშნული შრეებიდან აღებულ გრუნტის ნიმუშებზე ჩატარდა ლაბორატორიული გეოტექნიკური გამოკვლევები, რის შედეგადაც დადგინდა, რომ წყალშემცავი ალუვიურ-პროლუვიური გენეზისის კაჭარ-კენჭნარ-ხრეშნარი გრუნტები ვრცელდება 5.0 მეტრ სიღრმემდე და მათ საგებში ნეოგენური ასაკის მონაცრისფრო-მოლურჯო ფერის წყალგაუმტარი თიხებია.
ცენტრალურ და სადამკვირვებლო ჭებზე ჩატარდა ექსპერიმენტული საცდელი ამოტუმბვები, რომელმაც მოგვცა რიგი საინტერესო და მნიშვნელოვანი შედეგები. დადგენილია, როგორც K ფილტრაციის კოეფიციენტისა და Q ხარჯების პარამეტრები, ასევე გრუნტის წყლის მოძრაობის სეჩქარე და ჭებში მათი დონის ცვლილებები. საველე ჰიდროგეოლოგიური გამოკვლევების შედეგად შეიძლება დავასკვნათ, რომ მდ. ჭერემისხევის ალუვიურ-პროლუვიურ კალაპოტში მძლავრი მიწისქვეშა წყლების ნაკადებია.
მდ. ჭერემისხევის ალუვიურ-პროლუვიურ ნალექებში არსებული ფილტრატი წყლების სასმელი თვისებების კვლევა განხორციელდა საველე და ლაბორატორიულ პირობებში. კვლევების შედეგად დადგინდა, რომ წყალი ჰიდროკარბონატულ-კაციუმიანია და ამ პერიოდში აღებული წყლების ქიმიურ-ფიზიკური შედგენილობა შეესაბამება საქართველოს მთავრობის 2014 წლის 15 იანვრის №58 დადგენილებით დამტკიცებულ „სასმელი წყლის ტექნიკური რეგლამენტი“-ის მოთხოვნებს. 2016 წლის მარტის, დეკემბრისა და ივლისის თვეში ჩატარებული ბაქტერიოლოგიური გამოკვლევების თანახმად, აღმოჩნდა, რომ წყალში გარკვეული ტიპის დაბინძურება შეინიშნება, თუმცაღა გაწმენდითი ღონისძიებების გატარების შემდეგ დააკმაყოფილებს ზემოთხსენებული ნორმატივების მოთხოვნებს.
ყოველივე ზემოაღნიშნული კვლევების შედეგების საფუძველზე, შემუშავებულია ახალი ენერგოდამზოგი ტექნოლოგია, დასახელებით: - ,,კლაპოტქვეშა წყალსაღები ნაგებობა“, (გამოგონება დაპატენტებულია), რომელიც წყლის აკუმულაციას ახდენს მუდმივი (უწყვეტი) ან დროებითი ჩამონადენის ხარჯის მქონე მდინარეებზე არსებულ ალუვიურ-პროლუვიურ გეოსტრუქტურებში, გამორიცხავს ელექტროენერიის დანხარჯებს და ეკონომიურად ბევრად უფრო ეფეტურია ვიდრე დღესდღეობით აპრობირებული არტეზიული წყლების წყალმიმღები ჭები.

Development of New Energy Saving Technologies in order to solve the problems of supply of drinking water in urban areas of mountainous regions of Georgia
The project describes potable water supply of those urban territories, which are located in the arid zone, which represents a problem not only for Georgia, but also for the world. In the conditions of the global warming, the demand on potable water is gradually increasing.
The main target of the project is to work out new power saving technologies, which ensures the water supply of urban territories.
In the first place we worked out the method for finding prospective water intake in the river valleys which are built with rocks of alluvial and prolluvial structure, which plays a decisive role in the development of power saving technologies and which involves the investigation of geo-morphological, geological, hydro-geological, hydrological factors, and chemical and physical properties of water, climate factors, etc. According to the mentioned method, the water accumulated in the valley shall be supplied to the settled area using a self-flow mechanism.
As long as potable water problem is especially active in the towns and villages of Kakheti, the field and reconnaissance works according to the mentioned method were carried out in the valleys on the north-east slopes of the Tsiv-Gombori Ridge.
The surveys revealed that such alluvia and prolluvial structure prevails in the valley of the Cheremiskhevi River. From the absolute elevations between 647.73-650.51 meters potable water may be supplied to Gurjaani via self-flow.
In accordance with the tasks planned in the scientific projects for obtaining grants, geological and hydrogeological works were carried out on the study site. The central and exploration and exploitation water wells were arranged on the first terrace of the Cheremiskhevi River. Appropriate maps were also made (topographic, geologic, engineering-geologic, hydro-geologic and hydrologic), including the lithological sections. There were two different layers selected as a result of drilling works. From the mentioned layer soil samples were extracted and they were tested in the laboratory for defining their geo-technical properties, as a result of which it was defined the water containing alluvial-prolluvial rubble and pebbly-gravelly soils are spread to the depth of 5.0 meters, which are underlain by Neocene grayish-blue water non-permeable clays.
Test pumping were carried out in the central and exploration and exploitation water wells, which gave us interesting and important results. Filtration ratio K, and discharge parameters Q were determined, as well as ground water circulation velocity and the changes of their levels in the wells. As a result of field and hydro-geological investigations it may be concluded that there are significant underground water horizons in the alluvial and prolluvia structure if the Cheremiskhevi riverbed.
Investigation of drinkable properties of filtered waters existed in the alluvial and prolluvial deposits of the Cheremiskhevi River valley was carried out in the field and laboratory conditions. As a result of investigations it was defined that the water were hydro-carbonate calcium and that the chemical and physical content of waters taken in this period complied with the requirements of Technical Regulation of Potable Water approved by an Ordinance N 58 of 15 January 2014 of the Government of Georgia. According to bacteriological surveys conducted in March, December and July 2016 it turned out that the water was polluted, although after taking some water treatment measures, the water will meet the requirements under the above mentioned standard.
On the basis of all above mentioned surveys, a new power saving technology, named: “Water Intake Structure underneath the Riverbed” was developed (the invention was patented), which accumulates water in alluvial and prolluvial geo-structures existed in the rivers with permanent (continuous) or temporary discharge, which excludes the electricity expenses and which is economically far more effective than those which are currently approved – the artesian water intake wells.