დეიტრონის ელექტრული დიპოლური მომენტის (ედმ) პირველი გაზომვა COSY ამაჩქარებელზე
ფუნდამენტური კვლევებისათვის სახელმწიფო სამეცნიერო გრანტების კონკურსის ფარგლებში გამარჯვებული პროექტი სახელწოდებით: დეიტრონის ელექტრული დიპოლური მომენტის (ედმ) პირველი გაზომვა COSY ამაჩქარებელზე.
პროექტის სამეცნიერო ხელმძღვანელი: დავით მჭედლიშვილი.
თანამედროვეობის ყველაზე გამომწვევი და წარმატებული ფუნდამენტური კვლევების თეორია, სტანდარტული მოდელი (SM), ახლო წარსულში დასრულდა ჰიგსის ნაწილაკის აღმოჩენით. ეს ნიშნავს, რომ თეორია ჭეშმარიტია. მიუხედავად ამისა, მსოფლიოში ტარდება სხვადასხვა კვლევები და ექსპერიმენტები, რათა აღმოჩენილი იყოს ისეთი მოვლენები, რომლებიც ვერ აიხსნება ამ თეორიის ფარგლებში. მათ შორის ერთერთი ამბიციური მიმართულებაა ელემენტარული ნაწილაკების, კერძოდ დამუხტული ადრონების, პერმანენტული ელექტრული დიპოლური მომენტის ძიება. მ შემთხვევაში თუ ელექტრული მომენტის არსებობა დადასტურდება, ეს იქნება მინიშნება იმ ერთერთ მოვლენაზე, რომელიც შეიძლება იყოს სამყაროში მატერიის და ანტიმატერიის ასიმეტრიის მიზეზი. ამას გარდა ეს აუცილებლად მოითხოვს სტანდარტული მოდელის გაფართოებას, ე.წ. "ახალი ფიზიკის" მიმართულებით.
ელექტრული მაგნიტური მომენტის სიდიდე უკიდურესად მცირეა და მისი აღმოჩენა დღევანდელი ტექნოლოგიური შესაძლებლობის ზღვარს მიღმაა. მიუხედავად გაზომვის პრინციპის სიმარტივისა, რაც მდგომარეობს ნაწილაკის პოლარიზაციის ცვლილებაში ელექტრულ ველთან ურთიერთქმედებისას, ეფექტის მოსალოდნელი სიმცირე წარმოშობს თითქმის გადაულახავ წინააღმდეგობებს. მაგალითად, კრიტიკულად აუცილებელია განვასხვავოთ საძიებელი სიგნალი სხვა სიგნალებისაგან, რომლებმაც შეიძლება მოახდინონ მისი იმიტაცია.
დამუხტული ნაწილაკების ელექტრული მომენტის ძიების ახალი მეთოდი, რომელიც ვითარდება იულიხის კვლევების ცენტრში JEDI კოლაბორაციის მიერ, ითვალისწინებს დამაგროვებელ რგოლში ნაწილაკების პოლარიზაციის შემობრუნებას ძლიერი ელექტრული ველის ზემოქმედებით. ნაწილაკების პოლარიზაციის გაზომვა ხდება პოლარიმეტრის საშუალებით, რომელიც შესდგება სამიზნისა და კალორიმეტრისაგან. თსუ მაღალი ენერგიების ფიზიკის ინსტიტუტის (მეფი) ჯგუფის მიერ კოლაბორაციისათვის შეთავაზებული იყო პოლარიმეტრის ისეთი კონცეფცია, რომელიც საშუალებას მოგვცემდა გაგვეუმჯობესებინა გაზომვის სიზუსტე რამოდელიმე რიგით. ეს გაზრდის შესაძლებლობას რომ ელექტრული დიპოლური მომენტი იქნას აღმოჩენილი.
შ.რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდის ფინანსური მხარდაჭერით მიმდინარე პროექტის ფარგლებში განზრახულია კრისტალური კალორიმეტრის მოდულების ოპტიმიზაცია, რომელიც გამოიყენება ნაწილაკების ნაკადის განივი პოლარიზაციის გასაზომად. მოსალოდნელი შედეგები დაგვეხმარება პოლარიმეტრის პროექტირებაში, მისი პარამეტრების ოპტიმიზაციაში, და მის შექმნაში. ძირითადი თვისებები, რომლებიც გამოარჩევს აღნიშნულ პოლარიმეტრს სხვა მსგავსი ხელსაწყოებისაგან, არის მაღალი სტაბილობის დონე, უკიდურესად მცირე გაზომვის ცდომილებები, მაღალი ეფექტურობა და მდგრადობა. ასეთი პოლარიმეტრი გახდება სპეციალიზებული დამაგროვებელი რგოლის გადამწყვეტი შემადგენელი ნაწილი, რომელიც მომავალში გამოყენებული უნდა იყოს ელექტრული დიპოლური მომენტის აღმოსაჩენად.
JEDI საერთაშორისო კოლაბორაცია, რომელიც COSY ამაჩქარებლის ბაზაზე ატარებს მოსამზადებელ სამუშაოებს, შესდგება 100-ზე მეტი მონაწილისაგან. თსუ მეფი-ს ჯგუფი არის კოლაბორაციის წევრი და ამ ჯგუფის პასუხისმგებლობის სფეროში შედის ისეთი პოლარიმეტრის პროექტირება და შექმნა, რომელსაც ექნება სარეკორდო პარამეტრები. ჯგუფს გააჩნია 20 წელზე მეტი თანამშრომლობის გამოცდილება იულიხის კვლევითი ცენტრის ბირთვული ფიზიკის ინსტიტუტთან (IKP FZ-Juelich), რამაც განაპირობა მაღალი ნდობა და წარმატების მოლოდინი.

A first-ever measurement of the Electric Dipole Moment (EDM) of the deuteron at COSY
The most challenging and successful contemporary theory in fundamental research, the Standard Model (SM), has recently completed with the discovery of the Higgs particle. This means that the theory is true. Nevertheless new researches and experiments are going on worldwide in order to discover some phenomena beyond the SM.
One of the ambitious and intriguing directions is a search of the permanent electric dipole moment (EDM) of the elementary particles, namely of charged hadrons. If an EDM would have been found, it would indicate a new source or a cause, which might be responsible for the matter-antimatter asymmetry in the universe. It would also imply the necessity for an extension of the SM towards so-called New Physics. EDM values are extremely small, beyond the state-of-the-art. In spite of the simplicity of the measurement principle - following the time development of the polarization vector of particles subject to a perpendicular electric field - the smallness of the effect provides exceptional challenges, for example to identify and avoid any fake signal.
The new idea, promoted at the Forschungszentrum Jülich (Jülich, Germany) by the JEDI Collaboration, to search for EDMs of charged particles in novel precision storage rings will exploit stored polarized beams and observe a miniscule rotation of the polarization due to the interaction of a finite EDM with large electric fields. The stored beam polarization is measured with the polarimeter consisting of a target and a calorimeter.  The new concept of the dedicated polarimetry, proposed by the Georgian group from HEPI TSU in the frame of the collaboration, will enable to push the EDM sensitivity level by orders of magnitude and a possible pioneering EDM discovery.
The results of the project, supported by the SRNSF, namely the development of a crystal calorimeter module, will be used as a polarimeter detector in the measurement of the transverse polarization of the particle beam in the storage ring. The results will help to design, optimize, and starting to build the storage ring internal beam polarimeter. The main features of the polarimeter will be high stability, extremely low uncertainties of measurements, high efficiency and robustness. This polarimeter is a crucial part of the future dedicated ring development for the charged particle EDM measurement.
The HEPI TSU group is a member of the JEDI international collaboration at COSY IKP comprising more than 100 collaborators. The HEPI TSU has accepted the responsibility for design, development, and building of a modern, state-of-the-art polarimeter with excellent performance. The group has more than 20 years of successful experience of collaboration with Nuclear Physics Institute (IKP) of the Forschungszentrum Jülich.