შავი ზღვის წყლის ხარისხის ეკოლოგიური მდგომარეობის შეფასება და ზღვისპირეთის ბრაზიული პროცესებისაგან დაცვის კომპლექსური ღონისძიებების დამუშავება საქართველოს ფარგლებში
2013 წლის შოთა რუსთველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდის მიერ გამოცხდებულ ფუნდამენტური კვლევებისათვის სახელმწიფო სამეცნიერო გრანტების კონკურსის ფარგლებში დაფინანსებული პროექტი სახელწოდებით:შავი ზღვის წყლის ხარისხის ეკოლოგიური მდგომარეობის შეფასება და ზღვისპირეთის ბრაზიული პროცესებისაგან დაცვის კომპლექსური ღონისძიებების დამუშავება საქართველოს ფარგლებში.
- პროექტისხელმძღვანელისსახელიდაგვარი: რობერტ დიაკონიძე -მეცნიერებათა დოქტორი, პროფესორი;
- ძირითადიპერსონალისშესახებინფორმაცია: ევგენია შენგელია - მეცნიერებათა დოქტორი, პროფესორი;
საყოველთაოდ ცნობილია შავი ზღვის დანიშნულება აღმოსავლეთსა და დასავლეთს შორის ეკონომიკური ურთიერთობების კავშირებისათვის. ის სატრანსპორტო დერეფნის ერთ-ერთი ძირითდი შემადგენელი ნაწილია და მისი პორტები მნიშვნელოვან ბერკეტს წარმოადგენს ტვირთების გადაზიდვებისთვის. ცნობილია აგრეთვე შავი ზღვის ეკოლოგიური პრობლემების შესახებაც, რომელმაც დღეისათვის საერთაშორისო მნიშვნელობა შეიძინა.
შავი ზღვის ეკოლოგიური პრობლემიდან პირველ რიგში უნდა აღინიშნოს წყლის ხარისხი, მათ შორის ზღვაში გოგირდწყალბადის გავრცელება და შავი ზღვის დონის მატებასთან დაკავშირებით ზღვის სანაპირო ზოლის აბრაზიული პროცესების გაქაქტიურება, რომელზედაც მნიშვნელოვნადაა დამოკიდებული ქვეყანაში ტურიზმის განვითარება, ვიზიტორთა შემოსვლა და პორტებიდან ტვირთების გადაზიდვა.
ყოველივე ზემოაღნიშნულის გამო საგრანტო პროექტის ფარგლებში (2014-2017 წწ.) განხორციელდა შესაბამისი კვლევები:
- შესწავილილ იქნა ზღვის წყლის ხარისხის ფონური მდგომარეობა (27-29 მახასიათებელი);
- განსაზღვრული იქნა შავ ზღვაში გოგირდწყალბადის გავრცელების დონე;
- დამუშავდა ზღვის სანაპირო ზოლის აბრაზიული პროცესებისაგან დაცვის ღონისძიებები;
საქართველოს ტერიტორიალურ წყლებში ზღვის წყალი ზოგადად დაბინძურებულია ზოგიერთი მძიმე მეტალებით, თუმცა წყლის ხარისხი ეკოლოგიური უსაფრთხოების პოზიციიდან გამომდინარე დამაკმაყოფილებელია და არ არის საზიანო ადამიანის ჯანმრთელობისთვის.
დღეისათვის შავ ზღვაში არც გოგირდწყალბადის დონეა საგანგაშო, თუმცა აუცილებელია მისი მონიტორინგის გაგრძელება. ჩვენს მიერ ორჯერ იქნა განსაზღვრული გოგირდწყალბადის გავრცელების დონე, თითქმის ერთი და იგივე კოორდინატებში, ქ. ფოთიდან ზღვის სიღრმეში 3 მილის მოშორებით და ორივე შემთხვევაში გოგირდწყალბადის გავრცელების ზღვარიიდენტურია, გადის საერთაშორისოდ აღიარებული სიდიდის პარამეტრებში და 180 მ-ს უდრის (დანართში იხილეთ ნახ. 1და სურ. 1).
განსხვავებული მდგომარეობაა ზღვაში ჩამდინარე წყლებში, რომლებიც ხშირად არის დაბინძურებული ზოგიერთი მძიმე მეტალით, ბიოგენური ნაერთებით და ბიოლოგიური მაჩვენებლებით. არადა სწორედ ზღვებში ჩამდინარე წყლები, რიგ სხვა ფაქტორებთან ერთად განაპირობებენ ზღვის წყლის ხარისხს.
შავი ზღვის დონის მატებით გამოწვეული აბრაზიული პროცესების ინტენსივობის ზრდის შესაჩერებლად დამუშავებულ იქნა შესაბამისი რეკომენდაციები, რომელშიც მიეთითა, რომ ზღვის სანაპირო ზოლის აბრაზიული პროცესებისაგან დასაცავად აუცილებელია ზღვაში ჩამდინარე მდინარეების ჰიდროლოგიური რეჟიმის დარეგულირება ისე, რომ დამყარებული იქნეს წონასწორობა სანაპირო ზოლის გარეცხვასა და მდინარეთა მიერ ტრანსპორტირებულ მყარ ნატანს შორის. პარალელურად აუცილებელია ზღვის ტალღური ზემოქმედების საწინააღმდეგო ჰიდროტექნიკური ნაგებობების მოწყობა.
გაზომვებს აწარმოებენ სურათზე მარჯვნიდან მარცხნივ: გრანტის ხელმძღვანელი, მეცნიერების დოქტორი, პროფესორი რობერტ დიაკონიძე; მეცნიერების დოქტორები ლევან წულუკიძე და თამრიკო სუპატაშვილი; მცურავი საშუალების ინჟინერ-მექანიკოსი უშანგი კაკაურიძე.

Evaluation of ecological problems of the Black Sea against the background of global warming and forecasting of erosive and mudflow processes as well as solid sediments of river basins for protecting G
It is widely known the purpose of the Black Seafor economical connection between East and West. It is one main part of transport corridor and its ports are an important tool for cargo shipping. It is known also about its ecological problems, which has acquired international importance today.
From the ecological problems first is water quality, among them distribution of hydrogen sulfide and intensification of abrasion processes of sea coastal zone connecting to sea level increase, on which is depend development of tourism, visitor entry and shipping of goods from ports.
Due to all above mention in the framework of the project (2014-2017) has been implemented Suitable research:
- It has beenstudied background condition of the water quality (27-29 charachteristics);
- It has been determinate level of hydrogen sulfide distribution;
- It has been worked out measure for protect sea coastal zone from abrasion processes;
In the territorial water of Georgia, sea water is polluted with some heavy metals, but sea water quality from the ecological safety is satisfactory and is not danger for health of human.
Recently, in the Black Sea level of hydrogen sulfide is not alert, however, it is necessary to continue its monitoring.We have twice defined the level of hydrogen sulfide, in almost the same coordinates,away from Poti sea 3miles depth, in both cases, the spread of hydrogen sulfide is identical,asses in the internationally recognized size parameters and is equal to 180 m (see in the annex graph.1 and photo.1 )
There is a different situation in the waters inflow of the sea,which are often polluted by some heavy metals, biogenic compound and biological parameters. Whereas the wastewater in the seas, along with other factors, determine the quality of sea water.
In order to stop the intensity of the abrasive processes caused by the increase in the level of the Black Sea, relevant recommendations have been worked out,in which you are given thatin order to protect the sea coastline from abrasive processes it is necessary to regulate the hydrological regime of rivers, so that the equilibrium should be based on the washing of the coastline and the solid river transported by rivers.At the same time, arrangement of hydraulic construction against sea-wave-resistance is necessary.
The determination has been implemented from right to left: project director. Doctor, professor Robert Diakonidze; doctors LevanTsulukidze and TamrikoSupatashvili; engineer-mechanic of floating mean UshangiKakauridze.