ეროვნული სამეცნიერო ფონდის საერთაშორისო საკოორდინაციო საბჭოს სხდომა გაიმართა
შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნულ სამეცნიერო ფონდში, 15 თებერვალს, საერთაშორისო საკოორდინაციო საბჭოს რიგით VI სხდომა გაიმართა. სამეთვალყურეო საბჭო არის ფონდის კოლეგიალური ორგანო, საკოორდინაციო საბჭო, რომლის  წევრები არიან წამყვანი ქართველი და უცხოელი მეცნიერები და საქართველოს მთავრობის წარმომადგენლები. საბჭო წელიწადში ორჯერ იკრიბება და განსაზღვრავს ფონდის ხედვას, პოლიტიკას და უზრუნველყოფს მისი საქმიანობის ხარისხის ზედამხედველობას. ამასთანავე, საბჭო ადგენს ფონდის სტრატეგიულ პრიორიტეტებს და ახორციელებს სამოქმედო გეგმის შესრულების მონიტორინგს. საერტაშორისო საკოორდინაციო საბჭო 2 დღე იმუშავებს.
ფონდის თანამშრომლები საბჭოს წარუდგენენ და განიხილავენ: ახალი პროგრამის პორტფოლიოსა და 2018 წლის სამუშაო გეგმას (ბიუჯეტი და პროგრამები; საერთაშორისო თანამშრომლობა; მეცნიერების კომუნიკაცია; შეფასების სქემები; ხარისხის კონტროლი; ეფექტიანობის შეფასება; გრანტების მენეჯმენტის ელექტრონული სისტემა(GMUS); განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს სტრატეგია, მეცნიერების, ტექნოლოგიისა და ინოვაციის (STI) სისტემა და მასთან დაკავშირებული საკითხები; ფართომასშტაბიანი STI პროექტები - შესაძლო კავშირი ფონდის პროგრამებთან; პოლიტიკა ბირთვული კვლევის გაერთიანებულ ინსტიტუტსა (DUBNA) და ბირთვული კვლევის ევროპულ ორგანიზაციის მიმართ (CERN); 2019 წლის გამოწვევები და ახალი სქემები; პროგრამებისა და გრანტების მონიტორინგი; ევროკავშირის კვლევისა და ინოვაციის ჩარჩო პროგრამა „ჰორიზონტი 2020“-ში მონაწილეობის ხელშეწყობა (მონაწილეობის სქემები - PSF, EU twinning)).
16 თებერვალს ფონდის საერთაშორისო საკოორდინაციო საბჭო დაასრულებს ზამთრის სხდომის მუშაობას, შეაჯამებს განხილულ საკითხებს და მომზადებს რეკომენდაციებს რიგით VII სხდომის შეკრებამდე.

SRNSFG International Policy Board Meeting
Shota Rustaveli National Science Foundation of Georgia hosted VI International Policy Board Meeting on 15-16 February, 2018. International Policy Board is the collegial body of the foundation with Georgian and international scientists and representatives of the Government of Georgia.
IPB holds meetings twice a year and discusses the foundation mission and policy, supervises foundation’s activities. Besides, the board defines strategic priorities and monitors the Foundation’s activity plan. International Policy Board meetings will last for two days.
Representatives of the Foundation will present and discuss: New Programme Portfolio and 2018 Action plan (Budget and programmes, International cooperation, Science Communication, evaluation schemes, Efficacy evaluation, GMUS, Strategy of the Ministry of Education and Science, Science, Innovation and Technology (STI) System and related topics; large-scale STI projects- linkage to the programmes administered by the Foundation, policy towards DUBNA and CERN, 2019 challenges and new schemes, programmes and grant monitoring; participation in the EU framework programme for Research and Innovation “Horizon 2020”. (participation schemes- PSF, EU twinning).
On February 16, the International Policy Board will finalize winter meetings, summarize identified topics and issues and will provide recommendations for the next VII meeting.