ვაზისა და ღვინის საერთაშორისო ორგანიზაცია (OIV)
2015  წლის მოკლევადიან ინდივიდუალურ სამოგზაურო სახელმწიფო სამეცნიერო საგრანტო კონკურსში გაიმარჯვა პროექტმა, N 03/20, სათაურით - ვაზისა და ღვინის საერთაშორისო ორგანიზაცია (OIV), საქართველოს აგრარული უნივერსიტეტის მოლეკულური გენეტიკის ინსტიტუტის, ასისტენტ პროფესორის, ია ფიფიას ხელმძღვანელობით.
2015 წლის 5-10 ივლისს, ქ. მაინცში (გერმანია) ვაზისა და ღვინის საერთაშორისო ორგანიზაციის ეგიდითა და გერმანიის საკვებისა და სოფლის მეურნეობის ფედერალური სამინისტროს მასპინძლობით გაიმართა ვაზისა და ღვინის 38-ე მსოფლიო კონგრესი, რომლის ძირითად მიზანსაც დარგში არსებული უახლესი სამეცნიერო მიღწევებისა და პრობლემების განხილვა წარმოადგენდა. კონგრესის ძირითად მიმართულებებეს შეადგენდა: მევენახეობა, ენოლოგია, ეკონომიკა და კანონმდებლობა, უსაფრთხოება და ჯანდაცვა. სამოგზაურო გრანტის ფარგლებში დაფინანსებული აპლიკაცია, კონგრესზე წარდგენილ იქნა ზეპირი მოხსენების სახით ა.წ. 7 ივლისს, სექციაში მევენახეობა. მოხსენებაში წარმოდგენილი იყო მონაცემები, რომლებიც მიღებული იქნა ქართველი მკვლევარების მიერ ქართული და სამხრეთ კავკასიის ველური ვაზის მოლეკულური გენეტიკის საკითხების კვლევის ფარგლებში. კვლევამ დიდი ინტერესი გამოიწვია, გაიმართა საინტერესო დისკუსია, რომელიც სექციის სხდომის დასრულების შემდეგაც გაგრძელდა. კვლევის მიმართ უცხოელი სპეციალისტების დაინსტერესება, ახალი სამეცნიერო კონტაქტები ადასტურებს კონგრესში მონაწილების მნიშვნელობას კვლევის სამომავლო განვითარებისა და გაფართოებისათვის.
2015 წლის 10 სექტემბერს საქართველოს აგრარულ უნივერსიტეტში სამოგზაურო გრანტის მფლობელის, ია ფიფიას მიერ წარმოდგენილი იქნა საჯარო საინფორმაციო პრეზენტაცია კონგრესში მონაწილეობისა და შედეგების შესახებ. შეხვედრას ესწრებოდნენ შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდის წარმომადგენლები, პროფესორ-მასწავლებლები და დაინტერესებული პირები.

International Organization of Vine and Wine (OIV)
Proposal N 03/20 titled International Organization of Vine and Wine (OIV) under the direction of Ia Pipia, Assistant Professor of Agricultural University of Georgia, Institute of Molecular Genetics, won the Short-Term Individual Travel Grants Competition, 2015. The 38th OIV World Vine and Wine Congress took place in Mainz (Germany) from 5th to 10th July 2015 which was hosted by the German Federal Ministry of Food and Agriculture. Four main topics were discussed during this congress: viticulture, oenology, economy and law, safety and health. The presented grant application was funded as a oral presentation in the section of viticulture at 7th july of 2015. The presentation included the results of the molecular genetic analyses of Georgian and South Caucasian wild grape samples. The research caused a big interest of the audience. Interesting discussion was held, which continued after finishing of the section session. The interest of the foreign scientist and the new scientific contacts established during the congress underlines the importance of participation for expansion and future development of the research.
Ia Pipia, owner of the travel grant, held public informational presentation at the Agricultural University of Georgia on September 10, 2015. The presentation was about participation in the congress and its results. The meeting was attended by representatives of Shota Rustaveli National Science Foundation, professors and interested people.