კონკურსის აბრევიატურა: CNR
კონკურსის მიზანი: საქართველოს და იტალიის მეცნიერებსა და კვლევით  ცენტრებს შორის თანამშრომლობის გაღრმავება და ორი ქვეყნის მკვლევართა კოლაბორაციისა და მობილობის მხარდაჭერა.
ერთობლივ პროექტებს ფონდი და CNR აფინანსებს თანაბრად. ამასთან, CNR აფინანსებს იტალიელ მეცნიერებს, ხოლო ფონდი - მათ  პარტნიორებს საქართველოს მხრიდან. შესაბამისი ფორმით მომზადებულ პროექტს საქართველოს მეცნიერები წარმოადგენენ ფონდში. ხოლო, იტალიელი მეცნიერები - იტალიის კვლევების ეროვნული საბჭოში.
გამარჯვებული პროექტების განხორციელება უნდა დაიწყოს 2027 წლის იანვარში.
საპროექტო განაცხადი ტიპი: ჯგუფური
• კონკურსის ადმინისტრირების გრაფიკი:
პროექტის გრანტების მართვის ერთიან სისტემაში (GMUS-ში) რეგისტრაცია შესაძლებელი იქნება 2026 წლის 1 აპრილიდან - 2026 წლის 28 მაისის 16:00 საათამდე.
ხოლო, ფონდის კანცელარიაში განცხადების წარმოდგენის ბოლო ვადაა 2026 წლის 29 მაისის 17:00 საათი.
დაგვიანებით წარმოდგენილი განაცხადი საკონკურსოდ არ განიხილება!
• ერთობლივ კონკურსზე განაცხადის წარსადგენად იხელმძღვანელეთ თანდართული დოკუმენტებით:
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის 2011 წლის 10 აგვისტოს №133/ნ ბრძანება
ფონდის გენერალური დირექტორის ბრძანება №388045
• გრანტების მართვის ერთიან სისტემაში (GMUS) წარმოსადგენი პროექტის მომზადებისათვის საჭირო დანართები და მასალები:
ა) კრებსითი ინფორმაცია პროექტის შესახებ ქართულ და ინგლისურ ენაზე (დანართი 2, ივსება GMUS-ში პროექტის რეგისტრაციის დროს);
ბ) პროექტის რეზიუმე ქართულ და ინგლისურ ენაზე (დანართი 3, იტვირთება GMUS-ში PDF დოკუმენტის სახით);
გ) საპროექტო წინადადება ქართულ და ინგლისურ ენაზე (დანართი 4, იტვირთება GMUS-ში PDF დოკუმენტის სახით);
დ) პროექტის განხორციელების გეგმა-გრაფიკი (დანართი 5, ივსება GMUS-ში);
ე) პროექტის ბიუჯეტი (დანართი 6, ივსება GMUS-ში);
ვ) პროექტის მონაწილეების პროფესიული ბიოგრაფია - CV ქართულ და ინგლისურ ენაზე (გენერირდება GMUS პროფილიდან და იტვირთება GMUS - ში პროექტის რეგისტრაციისას PDF დოკუმენტის სახით) (დანართი 7);
ზ) პარტნიორი ორგანიზაციიდან (ასეთის არსებობის შემთხვევაში) თანხმობის წერილი პროექტში მონაწილეობის შესახებ დამოწმებული ხელმოწერით და მისი ქართული თარგმანი დამოწმებული თარჯიმანთა ბიუროს მიერ (იტვირთება GMUS -ში PDF დოკუმენტის სახით);
თ) პროექტში ძირითადი პერსონალის სტატუსით ჩართული ფიზიკური პირების აკადემიური ხარისხის დამადასტურებელი დოკუმენტები (იტვირთება GMUS-ში მეცნიერის პროფილის „განათლების“ ველში)

Joint Call of the Shota Rustaveli National Science Foundation of Georgia and the National Research Council of Italy (CNR)
Call Abbreviation: CNR
The aim of the call is to strengthen collaboration between scientists and research centers of Georgia and Italy and to support collaboration and mobility of researchers from the two countries.
Joint projects will be equally funded by the Shota Rustaveli National Science Foundation of Georgia (SRNSFG) and the National Research Council of Italy (CNR). CNR will fund the Italian researchers, while the Foundation will fund their partners from Georgia. Project proposals prepared in accordance with the requirements should be submitted by Georgian researchers to the Foundation, while Italian researchers submit their applications to the National Research Council of Italy.
The implementation of the selected projects should begin in January 2027.
Type of Project Proposal: Group
Call Administration Timeline
Registration of projects in the Grants Management Unified System (GMUS) will be available from April 1, 2026, until May 28, 2026, 16:00 (GMT +4).
The deadline for submitting the application to the Foundation’s Chancellery is May 29, 2026, 17:00 (GMT +4).
Applicants should follow the attached documents when preparing the application for the joint call:
• Order №133/ნ of the Minister of Education and Science of Georgia (August 10, 2011)
• Decree of the General Director of the Foundation №388045
• Terms of the Call - Annex 1
Annexes and materials required for preparing the project to be submitted in the Grants Management Unified System (GMUS):
1. a) General information about the project in Georgian and English (Annex 2 - completed in GMUS during project registration);
2. b) Project Abstract in Georgian and English (Annex 3 - uploaded in GMUS as a PDF document);
3. c) Project Proposal in Georgian and English (Annex 4 - uploaded in GMUS as a PDF document);
4. d) Project implementation time-frame (Annex 5 - completed in GMUS);
5. e) Project budget (Annex 6 - completed in GMUS);
6. f) Professional biography (CV) of project participants in Georgian and English (generated from the GMUS profile and uploaded in GMUS during project registration as a PDF document) (Annex 7);
7. g) Letter of consent from the partner organization (if applicable) confirming participation in the project, signed and accompanied by its Georgian translation certified by a Translation Bureau (uploaded in GMUS as a PDF document);
8. h) Documents confirming the academic degree of individuals involved in the project as key personnel (uploaded in the “Education” field of the researcher’s GMUS profile).