ფონდი აცხადებს 2026 წლის შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდისა და საქართველოს ფრანგული ინსტიტუტის ერთობლივი კვლევითი სტაჟირების პროგრამის საგრანტო კონკურსს
კონკურსის აბრევიატურა:
- კონკურსში მონაწილეობა შეუძლია საფრანგეთის უნივერსიტეტებისა ან/და კვლევითი ინსტიტუციების მხარდაჭერის მქონე (მხარდაჭერის ოფიციალური წერილი), საქართველოს მოქალაქე, დოქტორის ან მასთან გათანაბრებული აკადემიური ხარისხის მქონე პირს, რომლის ხარისხის მინიჭების დღიდან, კონკურსის გამოცხადების დღემდე გასულია არაუმეტეს 12 წელი;
- მხარდაჭერის ოფიციალური წერილის მისაღებად აპლიკანტმა განცხადებით უნდა მიმართოს საფრანგეთის შესაბამის უნივერსიტეტს ან/და კვლევით ინსტიტუციას;
- კონკურსში მონაწილე პირი უნდა ფლობდეს ინგლისურ ან ფრანგულ ენას;
- საფრანგეთის უნივერსიტეტებსა და კვლევით ინსტიტუციებში კვლევითი სტაჟირების ხანგრძლივობა შეადგენს 1 თვეს;
ჯამური დაფინანსება ფონდის მხრიდან ორი მკვლევრისათვის შეადგენს 2850 ევროს, რაც გულისხმობს 1800 ევროს ერთი მკვლევრისათვის (არაუმეტეს 750 ევრო ორმხრივი საერთაშორისო მგზავრობა და 1050 ევრო საცხოვრებელი სტიპენდია), ხოლო მეორე მკვლევრისათვის 1050 ევრო (საცხოვრებელი სტიპენდია).
ჯამური დაფინანსება ინსტიტუტის მხრიდან ორი მკვლევარისათვის:
- რომელთაც აქვთ დოქტორის ხარისხი, რომლის მინიჭების დღიდან გასულია 5 წელზე ნაკლები დრო შეადგენს 2950 ევროს, რაც გულისხნობს 1,850 ევროს ერთი მკვლევრისთვის (მათ შორის 750 ევრო საერთაშორისო მოგზაურობისთვის) და 1,100 ევრო მეორე მკვლევრისთვის.
გამოყოფილი თანხიდან, 929 ევრო პირდაპირ დაფარავს ყველა ხარჯს, რომელიც დაკავშირებულია საცხოვრებლის, დაზღვევის, საჭიროების შემთხვევაში მატარებლით მგზავრობის და ადმინისტრაციულ ხარჯებთან, რასაც ადმინისტრირებას უწევს სააგენტო Campus France. დარჩენილი 171 ევრო ჩაერიცხება მკვლევარს, როგორც საცხოვრებელი სტიპენდიის დანამატი.
- რომელთაც აქვთ დოქტორის ხარისხი, რომლის მინიჭების დღიდან გასულია 5 წელზე მეტი დრო შეადგენს 3250 ევროს, რაც გულისხმობს 2,000 ევროს ერთი მკვლევრისთვის (მათ შორის 750 ევრო საერთაშორისო მოგზაურობისთვის) და 1,250 ევრო მეორე მკვლევრისთვის.
გამოყოფილი თანხიდან 943.70 ევრო პირდაპირ დაფარავს ყველა ხარჯს, რომელიც დაკავშირებულია საცხოვრებლის, დაზღვევის, საჭიროების შემთხვევაში მატარებლით მგზავრობის და ადმინისტრაციულ ხარჯებთან, რასაც ორგანიზებას უწევს სააგენტო Campus France. დარჩენილი 306.30 ევრო ჩაერიცხება მკვლევარს, როგორც საცხოვრებელი სტიპენდიის დანამატი.
კონკურსში მონაწილეს შეუძლია მხოლოდ ერთი საკონკურსო განაცხადის დარეგისტრირება.
- პროექტების ელექტრონული რეგისტრაცია GMUS-ში - 2026 წლის 23 აპრილიდან - 2026 წლის 25 მაისის 16:00 საათამდე;
- ჯგუფური ონლაინ კონსულტაციები
- კონკურსში მონაწილეობის შესახებ განცხადების წარდგენა ფონდის კანცელარიაში - 2026 წლის 28 მაისის 18:00 საათამდე;
- კონკურსში რეგისტრირებული პროექტების ტექნიკურ ექსპერტიზა, კონკურსის პირობებთან და მოთხოვნებთან შესაბამისობის შემოწმება, ხარვეზების დადგენა და გამოსწორება - 2026 წლის ივნისი;
- შუალედური შედეგების გამოქვეყნება - ინფორმაცია კონკურსის პირობების დარღვევით წარმოდგენილი პროექტების მოხსნის შესახებ - 2026 წლის ივნისი;
- კონკურსის პირობების დაცვით წარმოდგენილი პროექტების შეფასება და კონკურსის შედეგების გამოქვეყნება - 2026 წლის ივნისი - სექტემბერი;
- საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის 2019 წლის 12 დეკემბრის ბრძანება N235ნ
- შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდის გენერალური დირექტორის 2026 წლის 23 აპრილის N470709 ბრძანება
პროექტის მომზადებისთვის საჭირო დანართები და მასალები:
- კრებსითი ინფორმაცია პროექტის შესახებ, (დანართი №2) - ივსება GMUS-ში ;
- საპროექტო წინადადება (დანართი №3) -ქართულ და ინგლისურ ენებზე;
- პროფესიული ბიოგრაფია (CV) (დანართი №4) - ქართულ და ინგლისურ ენაზე, გენერირდება GMUS-დან;
- განცხადება კონკურსში მონაწილეობის შესახებ - (დანართი №5) გენერირდება GMUS - დან;
ელექტრონული რეგისტრაციის ბმულები:
- მეცნიერთა რეგისტრაცია გრანტების მართვის სისტემა GMUS-ში
ტელ: +995 32 2 200 220 (შიდა ნომერი 4016) (დარეკეთ მხოლოდ სამუშაო საათებში, ორშაბათი-პარასკევი, 09:00-18:00)

The Foundation announces 2026 Joint Research Internship Grant call of the Foundation and French Institute of Georgia
Call Abbreviation: GFI
1. a) To deepen scientific cooperation between Georgia and France and to promote joint engagement in international scientific research projects;
2. b) To encourage the initiation of scientific cooperation between French and Georgian scientists and to support the career development of young Georgian researchers.
• Applicants must be Georgian citizens holding a doctoral degree or an equivalent academic degree, awarded no more than 12 years before the announcement date of the call, and must have the support of a French university and/or research institution (official letter of support);
• To obtain an official letter of support, the applicant must contact the relevant French university and/or research institution with a formal application;
• Applicants must have proficiency in English or French;
• The duration of the research internship at French universities/research institutions is 1 month;
Total funding from the Foundation for two researchers amounts to €2,850, which includes €1,800 for one researcher (up to €750 for round-trip international travel and €1,050 as a living stipend), and €1,050 for the second researcher (living stipend only).
Total funding from the French Institute for two researchers:
• For those who hold a doctoral degree awarded less than 5 years ago, the total amounts to €2,950, which comprises €1,850 for one researcher (including €750 for international travel) and €1,100 for the second researcher.
Of the allocated amount, €929 will directly cover all costs related to accommodation, insurance, train travel if necessary, and administrative expenses, managed by the agency Campus France. The remaining €171 will be transferred to the researcher as a supplementary housing stipend.
• For those who hold a doctoral degree awarded more than 5 years ago, the total amounts to €3,250, which comprises €2,000 for one researcher (including €750 for international travel) and €1,250 for the second researcher.
Of the allocated amount, €943.70 will directly cover all costs related to accommodation, insurance, train travel if necessary, and administrative expenses, organized by the agency Campus France. The remaining €306.30 will be transferred to the researcher as a supplementary housing stipend.
Each applicant may submit only one application.
• April 23 – May 25 (16:00) - Registration in the Grants Management Unified System (GMUS).
• online group consultations
• May 28, 18:00 – Deadline for submitting the application document to the SRNSFG chancellery
• June 2026 – Eligibility review of submitted proposals
• June-September, 2026 - Evaluation of compliant projects and publication of results
Decree No. 235/n of the Minister of Education and Science of Georgia, dated December 12, 2019 (available in Georgian)
Decree No. 470709 of the Director General of the Shota Rustaveli National Science Foundation of Georgia, dated April 23, 2026 (available in Georgian)
• Please carefully review the Minister’s decree №235/N, the decree of the SRNSFG Director General, the call conditions, and all annexes.