სსიპ შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდი აანონსებს უცხოეთში მოღვაწე თანამემამულეთა მონაწილეობით ერთობლივი კვლევებისათვის სახელმწიფო სამეცნიერო გრანტების კონკურსის გამოცხადებას
უცხოეთში მოღვაწე თანამემამულეთა მონაწილეობით ერთობლივი  კვლევებისათვის სახელმწიფო სამეცნიერო გრანტების კონკურსი გამოცხადდება 2016 წლის აპრილში. იხ. კონკურსის განახლებული დებულება  (მთავრობის დადგენილება N 88 , დადგენილების ცვლელება N 149 29.03.2016).
უცხოეთში მოღვაწე თანამემამულეთა მონაწილეობით ერთობლივი  კვლევებისათვის სახელმწიფო სამეცნიერო გრანტების (შემდგომში – გრანტი) კონკურსის მიზანია უცხოეთის სამეცნიერო  - კვლევით ცენტრებში, კვლევით ინსტიტუტებში მოღვაწე წარმატებულ თანამემამულე მეცნიერებთან საქართველოს სამეცნიერო კად­რების მჭიდრო, პროფესიული ურთიერთობების დამყარება, მათი სამეცნიერო პოტენციალის გამოყენება, ცოდნისა და გამოცდილების გაზიარება და ეროვნულ სამეცნიერო-კვლევით დაწესებულებებში და უნივერსიტეტებში მიმდინარე სამეცნიერო კვლევების საერთაშორისო სტანდარტებთან დაახლოვება,  ერთობლივი კვლევითი პროექტების დაფინანსების გზით ორმხრივად ნაყოფიერი თანამშრომლობის ჩამოყალიბებისათვის სტიმულის მიცემა და სამშობლოში დაბრუნების მსურველ თა­ნამემამულე მეცნიერთა საქართველოს კვლევით სივრცეში ადა­პ­ტირების ხელშეწყობა.
უცხოეთში მოღვაწე თანამემამულეთა მონაწილეობით ერთობლივი  კვლევებისათვის სახელმწიფო სამეცნიერო გრანტების კონკურსში საგრანტო პროექტები შესაძლებელია წარდგენილ იქნეს შემდეგ სამეცნიერო მიმართულებებში:
ა) საბუნებისმეტყველო მეცნიერებები:
ა.ა) მათემატიკა;
ა.ბ) კომპიუტერული და საინფორმაციო მეცნიერებები;
ა.გ) ფიზიკური მეცნიერებები;
ა.დ) ქიმიური მეცნიერებები;
ა.ე) დედამიწისა და მასთან დაკავშირებული გარემოს შემსწავლელი მეცნიერებები;
ა.ვ) ბიოლოგიური მეცნიერებები;
ა.ზ) სხვა საბუნებისმეტყველო მეცნიერებები;
ბ) ინჟინერია და ტექნოლოგიები:
ბ.ა) სამოქალაქო ინჟინერია;
ბ.ბ) ელექტროინჟინერია, ელექტრონული ინჟინერია, საინფორმაციო ინჟინერია;
ბ.გ) მექანიკური ინჟინერია;
ბ.დ) ქიმიური ტექნოლოგია;
ბ.ე) მასალათა ტექნოლოგია;
ბ.ვ) სამედიცინო ტექნოლოგია;
ბ.ზ) გარემოს შემსწავლელი ინჟინერია;
ბ.თ) ეკოლოგიური ბიოტექნოლოგია;
ბ.ი) სამრეწველო ბიოტექნოლოგია;
ბ.კ) ნანო-ტექნოლოგია;
ბ.ლ) სხვა საინჟინრო ტექნოლოგიები;
გ) მედიცინისა და ჯანმრთელობის მეცნიერებები:
გ.ა) ფუნდამენტური მედიცინა;
გ.ბ) კლინიკური მედიცინა
გ.გ) ჯანმრთელობის მეცნიერებანი;
გ.დ) სამედიცინო ბიოტექნოლოგია;
გ.ე) მედიცინის სხვა დარგები;
დ) აგრარული მეცნიერებები:
დ.ა) სოფლის მეურნეობა, მეტყევეობა და მეთევზეობა;
დ.ბ) მეცხოველეობა და მერძევეობა;
დ.გ) ვეტერინარული მეცნიერებანი;
დ.დ) სასოფლო-სამეურნეო ბიოტექნოლოგიები;
დ.ე) სხვა აგრარული მეცნიერებები;
ე) სოციალური მეცნიერებები:
ე.ა) ფსიქოლოგია;
ე.ბ) ეკონომიკა და ბიზნესი;
ე.გ) განათლების მეცნიერებანი;
ე.დ) სოციოლოგია;
ე.ე) სამართალი;
ე.ვ) პოლიტიკური მეცნიერებები;
ე.ზ) სოციალური და ეკონომიკური გეოგრაფია;
ე.თ) მედია და კომუნიკაცია;
ე.ი) სხვა სოციალური მეცნიერებები;
ვ) ჰუმანიტარული მეცნიერებები:
ვ.ა) ისტორია და არქეოლოგია;
ვ.ბ) ენები და ლიტერატურა;
ვ.გ) ფილოსოფია, ეთიკა და რელიგია; ვ.დ) ხელოვნება (ხელოვნება, ხელოვნების ისტორია, საშემსრულებლო ხელოვნება, მუსიკა); ვ.ე) სხვა ჰუმანიტარული მეცნიერებები;
ზ) საქართველოს შემსწავლელი მეცნიერებები.
• წამყვანი ან/და თანამონაწილე ორგანიზაციის სახით – საქართველოს კანონმდებლობის შესაბამისად შექმნილ საჯარო სამართლის იურიდიულ პირებს, საქართველოში რეგისტრირებულ კერძო სამართლის არასამეწარმეო                              (არაკომერციულ) იურიდიულ პირებს, რომელთა წესდების/დებულების მიზანია სამეცნიერო კვლევების განხორციელება; უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებებს. თანამონაწილე ორგანიზაცია წამყვან ორგანიზაციასთან ერთად უზრუნველყოფს პროექტის ძირითად და დამხმარე პერსონალს პროექტით გათვალისწინებული მატერიალურ-ტექნიკური ბაზით, ორგანიზაციის ბუღალტრული აღრიცხვისგან განცალკევებით აწარმოებს გრანტის ბუღალტრულ აღრიცხვას და ასრულებს საგრანტო ხელშეკრულებით
გათვალისწინებულ სხვა ვალდებულებებს;
• ძირითადი პერსონალის სახით – გრანტის მიმღები ფიზიკური პირი/პირები, რომელიც/რომლებიც ასრულებს/ასრულებენ პროექტით დაგეგმილ ძირითად ამოცანებს. ძირითადი პერსონალი შეიძლება იყოს დოქტორანტი, მაგისტრანტი, მაგისტრის ან დოქტორის, ან მათთან გათანაბრებული აკადემიური ხარისხის მქონე პირი;
• დამხმარე პერსონალის სახით - პროექტის ფარგლებში დასაქმებული პირს/პირებს, რომელიც ეხმა­რება ძირითად პერსონალს ტექნიკური საკითხების მოგვარებაში;
პროექტს უნდა ჰყავდეს სამეცნიერო ხელმძღვანელი - უცხოეთში მოღვაწე თანამემამულე (სა­ქართველოს მოქალაქე ან საქართველოდან ემიგრირებული პი­რი ან მისი შთამომავალი), რომელიც ფლობს დოქტორის ან მასთან გათანაბრებულ ხარისხს, უკავია სრული პროფესორის ან ასოცირებული პროფესორის (ან ეკვივალენტური) თანამდე­ბობა უცხოეთის უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებუ­ლე­ბაში (უნივერსიტეტში და ა.შ.), ან უცხოეთის სამეცნიერო-კვლევით ორგანიზაციაში/კლინიკაში არის ლაბორატორიის/ჯგუფის/სტრუქტურული ერთეულის ხელმძღვანელი, ან უკავია სხვა არჩევითი სამეცნიერო თანამდებობა.
პროექტს უნდა ჰყავდეს ხელმძღვანელი - დოქტორის ან მასთან გა­თანაბრებული აკადემიური ხარისხის მქონე საქართველოს მოქა­ლაქე, პროექტის ძირითადი პერსონალიდან, რომელიც კოორდინაციას უწევს პროექტის შედგენას, პრო­ექ­­ტით გათვალისწინებულ კვლევას და პასუხისმგებელია როგორც პროექტის სამეცნიერო შედეგებზე, ისე პროექტით გათვალისწინე­ბუ­ლი საქმიანობის ანგარიშგებაზე;
პროექტს უნდა ჰყავდეს კოორდინატორი - ფიზიკური პირი, პროექტის ძირითადი პერსონალიდან, რომელიც ჩართულია პროექტის მართვასა და ადმინისტრირებაში და პასუხისმგებელია პროექტის მენეჯმენტსა და საორგანიზაციო საქმეებზე;
უცხოეთში მოღვაწე თანამემამულეთა მონაწილეობით ერთობლივი კვლევებისათვის საგრანტო კონკურსში მონაწილეობის შეზღუდვები:
1. ერთსა და იმავე პირს ერთსა და იმავე დროს ძირითადი პერსონალის სტატუსით არ შეუძლია მონაწილეობა მიიღოს ფონდის მიერ გამოცხადებულ გამოყენებითი კვლევებისათვის სახელმწიფო სამეცნიერო გრანტების, ფუნდამენტური კვლევებისათვის სახელმწიფო სამეცნიერო გრანტებისა ან/და უცხოეთში მოღვაწე თანამემამულეთა მონაწილეობით ერთობლივი კვლევებისათვის სახელმწიფო სამეცნიერო გრანტების კონკურსებში გამარჯვებულ ჯამში 2-ზე მეტ პროექტში.
2. ერთი და იგივე პირი ერთსა და იმავე დროს არ უნდა ხელმძღვანელობდეს გამოყენებითი კვლევებისათვის სახელმწიფო სამეცნიერო გრანტების, ფუნდამენტური კვლევებისათვის სახელმწიფო სამეცნიერო გრანტების ან უცხოეთში მოღვაწე თანამემამულეთა მონაწილეობით ერთობლივი კვლევებისათვის სახელმწიფო სამეცნიერო გრანტების კონკურსებში გამარჯვებულ ერთზე მეტ პროექტს.
3. დაუშვებელია უცხოეთში მოღვაწე თანამემამულეთა მონაწილეობით ერთობლივი კვლევებისათვის სახელმწიფო გრანტების კონკურსში ისეთი საპროექტო განაცხადის შეტანა, რომელიც გამარჯვების შემთხვევაში წინააღმდეგობაში მოვა კონკურსში მონაწილეობის შეზღუდვების  პირველ და მეორე პუნქტებთან.
განმარტება კონკურსში მონაწილეობის შეზღუდვებთან დაკავშირებით:
• განმცხადებელს პროექტის სამეცნიერო ხელმძღვანელის სტატუსტით არ შეუძლია კონკურსში წარმოადგინოს ერთზე მეტი პროექტი.
• განმცხადებელს პროექტის ხელმძღვანელის სტატუსით არ შეუძლია კონკურსზე წარმოადგინოს ერთზე მეტი პროექტი
• განმცხადებელს ძირითადი პერსონალის სტატუსტით არ შეუძლია კონკურსში მონაწილეობა ორზე მეტ პროექტში.
• განმცხადებელს პროექტის სამეცნიერო ხელმძღვანელის, ან პროექტის ხელმძღვანელის სტატუსტით კონკურსში მონაწილეობისა და ერთი პროექტის წარმოდგენის უფლება აქვს მხოლოდ იმ შემთხვევაში, თუ ის არ არის სამეცნიერო ხელმძღვანელი, ან პროექტის ხელმძღვანელი ფონდის ერთ მიმდინარე გრანტში ზემოთ აღნიშნული სამი კონკურსიდან ერთ-ერთის ფარგლებში (FR, AR, DI), ან არის აღნიშნულ სამი კონკურსიდან ერთ-ერთში გამარჯვებული საგრანტო პროექტის სამეცნიერო ხელმძღვანელი, ან ხელმძღვანელი, მაგრამ გრანტი დასრულებული და დახურული იქნება 2016 წლის 1 სექტემბრისთვის. თუ ფონდის მიმდინარე გრანტი სრულდება და დაიხურება 2016 წლის 1 სექტემბრის შემდეგ, პროექტის ხელმძღვანელის სტატუსით მეცნიერი ახალ კონკურსში მონაწილეობას ვერ მიიღებს.
• განმცხადებელს ძირითადი პერსონალის სტატუსტით კონკურსში მონაწილეობის უფლება აქვს მხოლოდ იმ შემთხვევაში, თუ ის არ არის ჩართული ძირითადი პერსონალის სტატუსით ფონდის ზემოთ აღნიშნული სამი კონკურსიდან ერთ-ერთის ფარგლებში (FR, AR, DI) ერთზე მეტ მიმდინარე გრანტში.
• მეცნიერს შეუძლია კონკურსში ძირითადი პერსონალის სტატუსით ერთ პროექტში მონაწილეობა, თუ იგი ჩართულია ძირითადი პერსონალის სახით ერთ-ერთი კონკურსის (FR, AR, DI) ფარგლებში მიმდინარე ორ გრანტში, მაგრამ აღნიშნული პროექტებიდან ერთ-ერთი დასრულებული და დახურული იქნება 2016 წლის 1 სექტემბრისთვის.
• მეცნიერს შეუძლია კონკურსში ძირითადი პერსონალის სტატუსით ორ პროექტში მონაწილეობა, თუ იგი ჩართულია ძირითადი პერსონალის სახით ერთ-ერთი კონკურსის (FR, AR, DI) ფარგლებში მიმდინარე ერთ გრანტში, მაგრამ აღნიშნული პროექტი დასრულებული და დახურული იქნება 2016 წლის 1 სექტემბრისთვის.
2. საპროექტო წინადადება
4. პროექტის ბიუჯეტი
6. ძირითადი პერსონალის (პროექტის სამეცნიერო ხელმძღვანელის, პროექტის ხელმძღვანელისა, პროექტის კოორდინატორისა და სხვა ძირითადი პერსონალისა და უცხოელი პარტნიორის/კონსულტანტის) CV-ები.
7. ინფორმაცია, რეზიუმე წამყვანი ორგანიზაციის შესახებ.
8. წინა, დასრულებული სამეცნიერო გრანტის რეზიუმე.
2. წამყვანი ორგანიზაციის წესდება
3. თანამონაწილე ორგანიზაციის რეგისტრაციის დოკუმენტი
4. თანამონაწილე ორგანიზაციის წესდება
5. ძირითადი პერსონალის აკადემიური ხარისხის დამადასტურებელი დოკუმენტები
6. თანადამფინანსებელი იურიდიული, ან ფიზიკური პირის თანხმობის წერილი და იურიდიული დოკუმენტები
პროექტების საბოლოო შეფასება გამოიანგარიშება საერთაშორისო დამოუკიდებელი ექსპერტებისაგან მიღებული შეფასებების საფუძველზე.
იხ. პროექტების შეფასების კრიტერიუმები.
კონკურსში მონაწილეობის მისაღებად პროექტის ხელმძღვანელმა ელექტრონულად უნდა წარმოადგინოს შემდეგი დოკუმენტაცია (წინასწარი ფორმები):
3. პროექტის სამეცნიერო ხელმძღვანელის, პროექტის ხელმძღვანელის, ძირითადი პერსონალის და საერთაშორისო/უცხოელი კონსულტანტის (ასეთის არსებობის შემთხვევაში) CV-ები
6. პროექტის რეზიუმე/აბსტრაქტი (ინგლისურად მაქს. 250 სიტყვა, ქართულად მაქს. 350 სიტყვა)
7. პროექტის სამეცნიერო ხელმძღვანელის წინა 3 წლის განმავლობაში განხორციელებული და დასრულებული სამეცნიერო გრანტის რეზიუმე (ინგლისურად მაქს. 400 სიტყვა, ქართულად - მაქს. 600 სიტყვა)
8. პროექტის ხელმძღვანელის წინა 3 წლის განმავლობაში განხორციელებული და დასრულებული სამეცნიერო გრანტის რეზიუმე (ინგლისურად მაქს. 400 სიტყვა, ქართულად - მაქს. 600 სიტყვა)
9. ინფორმაცია, რეზიუმე წამყვანი ორგანიზაციის შესახებ.
10. ძირითადი პერსონალის აკადემიური ხარისხის დამადასტურებელი დოკუმენტები
11. წამყვანი ორგანიზაციის იურიდიული დოკუმენტები (წესდება, რეგისტრაციის საბუთი, საბანკო რეკვიზიტები)
12. თანამონაწილე ორგანიზაციის იურიდიული დოკუმენტები (წესდება, რეგისტრაციის საბუთი, საბანკო რეკვიზიტები)
13. თანადამფინანსებელი იურიდიული, ან ფიზიკური პირის თანხმობის წერილი და იურიდიული დოკუმენტები (რეგისტრაციის საბუთი, საბანკო რეკვიზიტები). თუ თანადამფინანსებელი უცხოელია, საჭირო იქნება დოკუმენტების თარჯიმანთა ბიუროს მიერ დამოწმებული ქართულენოვანი თარგმანის წარმოდგენა.
• კონკურსის ანონსი: 7 აპრილი
• კონკურსის გამოცხადება: აპრილი
• ჯგუფური კონსულტაციები: აპრილი, მაისი (თარიღები დაზუსტდება კონკურსის გამოცხადებისთანავე)
• კითხვების ელექტრონულად წარმოდგენის ბოლო ვადა: მაისი
• კონკურსის ელექტრონული რეგისტრაციის დაწყება: მაისი
• კონკურსის ელექტრონული რეგისტრაციის ბოლო ვადა: მაისი
• განცხადების ფონდის კანცელარიაში წარმოდგენის ბოლო ვადა: მაისი
• პროექტების შეფასება დამოუკიდებელი საერთაშორისო ექსპერტების მიერ: ივნისი, ივლისი, აგვისტო.
გთხოვთ, გაითვალისწინოთ, რომ წარმოსადგენი დოკუმენტაციის ფორმები (საპროექტო წინადადება, ბიუჯეტი, გეგმა-გრაფიკი, CV-ის ფორმა, პროექტის რეზიუმე, წინა სამეცნიერო გრანტის რეზიუმე) საბოლოო სახით დაიდება კონკურსის გამოცხადებისას აპრილში.

Collaborative Research Project Call (compatriots call) opens in April 2016. Updated regulations are available on the following link (Government regulation N88, amendments in regulation N149 dated 29.03.2016)
The overall objective of the Collaborative Research Projects call (compatriots call) is to intensify the process of involvement of successful Georgian scientists working abroad into joint activities in order to improve standards of research in Georgia. Close cooperation with successful Georgian scientists working abroad will give an opportunity to local researchers to raise their awareness on state of art in developed countries and to adopt modern research methods. The implementation of the joint projects will enable our scientific Diasporas’ representatives to have permanent business contacts with home country and to make use of their knowledge and experience to raise the level of science in Georgia. An important component of the Program is involvement of young scientists in research projects, designed to support development of their scientific potential and integration in international scientific network.
Collaborative Research Project Call (compatriots call) is open in various scientific fields:
- a) Natural Sciences:
a.a) Mathematics;
a.b) Information Technologies;
a.c) Physical Sciences;
a.d) Chemical Sciences;
a.e) Earth and Environmental Sciences;
a.f) Biological Sciences;
a.g) Other natural sciences.
- b) Engineering and Technology:
b.a) Civil Engineering;
b.b) Electronic Engineering, Information Engineering;
b.c) Mechanical Engineering;
b.d) Chemical Technology;
b.e) Materials Technology;
b.f) Medical Technology;
b.g) Environmental Study Engineering;
b.h) Ecological Biotechnology;
b.i) Industrial Biotechnology;
b.j) Nano-technology;
b.k) Other engineering technologies.
- c) Medical Sciences:
c.a) Basic Medicine;
c.b) Clinical Medicine;
c.c) Health Sciences;
c.d) Medical Biotechnology;
c.e) Other medical fields.
- d) Agricultural Sciences:
d.a) Agriculture, Forestry and Fisheries;
d.b) Livestock and Dairy;
d.c) Veterinary Sciences;
d.d) Agricultural Biotechnologies;
d.e) Other agricultural sciences.
- e) Social Sciences:
e.a) Psychology;
e.b) Economics and Business;
e.c) Education Sciences;
e.d) Sociology;
e.e) Law;
e.f) Political Sciences;
e.g) Social and Economic Geography;
e.h) Media and Communication;
e.i) Other social sciences.
- f) Humanities:
f.a) History and Archeology;
f.b) Languages and Literature;
f.c) Philosophy, Ethics and Religion;
f.d) Arts (arts, history of arts, performing arts, music);
f.e) Other Humanities.
- g) Georgian Studies.
The foundation will only consider institutional grant proposals.
- Leading and/or co-participating organizations – Legal Entities of Public Law, established in accordance to the Georgian legislation, non-entrepreneurial (non-commercial) legal entities registered in Georgia, aiming at developing scientific research; the higher educational institutions. Together with leading organization, co-participating organization provides project key personnel and support personnel with the material-technical base described in the project. Apart from an organization’s accounting process, co-participating organization performs grant accounting and other responsibilities under the grant agreement;
- Key personnel – individuals funded to carry out the main tasks of the proposed project. The ‘Key Personnel’ can be Master’s students, PhD students, applicants having Master’s degree or PhD or an equivalent degree;
- Support personnel – persons employed under the project, supporting key personnel in dealing with technical issues.
The project should be led by Compatriot Residing Abroad – citizen of Georgia/ Georgian emigrant or his/her descendant with PhD or an equivalent degree, professor (or equivalent) at a higher educational institution (for example, university) abroad or laboratory/structural unit manager or scientist at research organization/clinic.
Proposed project should be led by a Principal Investigator (PI) – key personnel of the project, citizen of Georgia with PhD or an equivalent degree. PI coordinates the project implementation and all the related research. She/he is responsible for the project’s scientific outcomes, as well as the administration and reporting.
Proposed project should involve a coordinator – individual from the key personnel, involved in the project administration processes, responsible for the project management and organizational issues.
Restrictions on submission of proposals for the Collaborative Research Project Call (compatriots call):
- A person regarded as ’Key Personnel’ cannot simultaneously participate in more than 2 funded projects as part of Applied Research Call, Basic Research Call and a Collaborative Research Project Call (compatriots call).
- Principal Investigator (PI) - cannot simultaneously lead more than one funded project as part of Applied Research Call, Basic Research Call and a Collaborative Research Project Call (compatriots call).
- It is not acceptable to propose projects for Collaborative Research Project Call (compatriots call), which contradict the rules indicated in points 1 and 2 above.
Explanation to the restrictions on proposal submission for the Collaborative Research Project Call (compatriots call):
- An applicant regarded as ‘Compatriot Residing Abroad’ cannot simultaneously propose more than one project for the Collaborative Research Project Call (compatriots call).
- An applicant regarded as ‘Principal Investigator’ cannot simultaneously propose more than one project for the Collaborative Research Project Call (compatriots call).
- An applicant regarded as ‘Key Personnel’ cannot simultaneously participate in more than two funded project as part of Collaborative Research Project Call (compatriots call).
- An applicant regarded as ‘Principal Investigator’ can participate and lead one project only if 1) he/she is NOT Principal Investigator at one ongoing SRNSF funded project as part of Applied Research Call, Basic Research Call and a Collaborative Research Project Call (compatriots call). 2) An applicant is Principal Investigator of one winning project as part of Applied Research Call, Basic Research Call and a Collaborative Research Project Call (compatriots call), but the project ends in September 1, 2016. An applicant regarded as ‘PI’ cannot participate in the Collaborative Research Project Call (compatriots call) if previously funded scientific project completes after September 1, 2016.
- An applicant regarded as ‘Key Personnel’ can participate in the Call if he/she is NOT a Key Personnel at one ongoing SRNSF funded project as part of Applied Research Call, Basic Research Call and a Collaborative Research Project Call (compatriots call).
- An applicant regarded as ‘Key Personnel’ can participate in one funded project if he/she is a Key Personnel at two ongoing SRNSF funded project as part of Applied Research Call, Basic Research Call and a Collaborative Research Project Call (compatriots call), but one of the two projects completes in September 1, 2016.
- An applicant regarded as ‘Key Personnel’ can participate in two funded project if he/she is a Key Personnel at one ongoing SRNSF funded project as part of Applied Research Call, Basic Research Call and a Collaborative Research Project Call (compatriots call), but the project completes in September 1, 2016.
Proposed projects’ evaluation is outsourced to the international independent experts. Therefore, project proposals and relevant documentation must be submitted in two languages – Georgian and English. It is essential to prepare high quality English translation of the project proposals. English version of the proposals are sent to the international experts for evaluation. Applicants (PI and the leading institution) are responsible for the quality of English translation.
- Application form/ Project’s cover page;
- Project proposal;
- Project summary;
- Project budget;
- Project implementation timeframe;
- CVs of key personnel (Compatriot Residing Abroad, PI, Project Coordinator, other Key Personnel and a foreign partner/Consultant of the project);
- Leading organization summary;
- Summary of the previously funded, completed scientific project.
It is NOT mandatory to translate the following documents:
- Registration certificate of the leading organization;
- Regulations of the leading organization;
- Registration certificate of co-participating organization;
- Regulation of co-participating organization;
- Documents proving academic degrees of the key personnel;
- Letter of approval of co-funding by individual or legal entity, and related legal documents.
Overall evaluation scores are calculated based on the evaluation received from the independent international experts.
The project evaluation criteria
Principal Investigator of the project must submit electronic versions of the following documents (preliminary forms):
- Application form /Project cover page;
- CVs of key personnel (Compatriot Residing Abroad, PI, Project Coordinator, other Key Personnel and a foreign partner/Consultant of the project (if applicable);
- Project summary/Abstract (maximum 250 words in English, maximum 350 words in Georgian);
- Summary of the previously funded scientific project of the Compatriot Residing Abroad completed over 3 years by (maximum 400 words in English, maximum 600 words in Georgian);
- Summary of the previously funded scientific project of the Principal Investigator completed over 3 years by (maximum 400 words in English, maximum 600 words in Georgian);
- Documents showing academic degrees of the key personnel;
- The legal documents of leading organization (statute, registration certificate, bank details);
- The legal documents of co-participating organization (statute, registration certificate, bank details);
- Letter of approval of co-funding by individual or legal entity (registration certificate, bank details). If co-funding organization or individual is a citizen of a foreign country, he/she must present the notary certified Georgian translation of the documents.
The Call administration schedule:
- Call Announcement: April 7, 2016
- Call Opening: April
- Info days: April, May (dates will be announced once the call opens)
- The deadline for submitting questions online: May
- Date of opening electronic registration: May
- Deadline of submitting electronic proposals: May
- The deadline for submitting proposals (hard copy) at the foundation office: May
- Technical expertise: June
- Evaluation by independent international experts: June, July, August
- Announcement of the call results: September.
Collaborative Research Call (compatriots call) 2016 coordinators:
- Lolita Shengelia l_shengelia@rustaveli.org.ge
- Davit Chichua chichua@rustaveli.org.ge
Please consider, that the foundation will publish project submission forms (project proposal, budget, project implementation schedule, CV template, project summary and previous grant summary) on SRNSF website in April, on the date of call opening.
Candidates must prepare the projects in accordance to the forms specified on the date of the call opening!
The foundation will publish the detailed instructions for project registration and answers to the frequently asked questions on SRNSF website once the call is open.